|  Zawartość koszyka  |  Zamówienie

szukany produkt
Wyszukiwanie zaawansowane

1630827
wywołań

Dostawa i płatność
Regulamin
Oferta aukcyjna
  Szukaj w aukcji

Katalog do wydruku w formacie:

 Wybierz kategorię aukcyjną:

  STARE DRUKI...............................................(Old prints).    (117)
RĘKOPISY - AUTOGRAFY..............................(Manuscripts and autographs).    (76)
GRAFIKA I AKWARELA DO KOŃCA XIX W......(Graphics and water-colours to 19th century).    (9)
GRAFIKA I AKWARELA XX - XXI W................(Graphics and water-colours 20th to 21th century).    (7)
MAPY............................................................(Maps).    (28)
WIDOKI I PLANY MIAST...............................(Views).    (6)
VARIA..........................................................(Varia).    (48)
CZASOPISMA................................................(Periodicals).    (32)
EKSLIBRISY..................................................(Exlibris).    (17)
KSIĄŻKI Z AUTOGRAFAMI............................(Books with autographs).    (22)
ŁOWIECTWO - LEŚNICTWO - PRZYRODA.......(Hunting - Natural history).    (35)
WSPOMNIENIA I PAMIĘTNIKI.......................(Memoirs and diaries).    (33)
KSIĄŻKI XIX - XXI WIECZNE........................(Books 19th to 21th century).    (1009)
KSIĄŻKI XIX - XXI WIECZNE........................(Books 19th to 21th century).
Wyświetlanie od 501 do 550 (z 1009 pozycji) Stron: [<< Poprzednia]  ... 11  12  13  14  15 ...  [Następna >>]
   NP   Zdjęcie
    Opis
 Cena
   931  Krótkie wiadomości z dziejów piśmiennictwa polskiego.  ŁYSZKOWSKI Maksymilian

Krótkie wiadomości z dziejów piśmiennictwa polskiego.

Zebrał ...  Warszawa 1855. Nakł. Henryka Natansona. 8, s. 472, X, [1], opr. psk. z epoki.
Pieczęcie, ślady zawilg. i zabrudzeń, otarcia oprawy. Jest to druga edycja Edwarda Dembowskiego (Estreicher).

100,00 PLN

   932  Piśmiennictwo polskie, od czasów najdawniejszych aż do roku 1830.  MACIEJOWSKI Wacław Alexander

Piśmiennictwo polskie, od czasów najdawniejszych aż do roku 1830.

Z rękopisów i druków zebrawszy, w obrazie literatury polskiej historycznie skreślonym, przedstawił...  Tom 1. Warszawa 1851. Nakł. i druk. S. Orgelbranda. 8, s. VIII, 813, [1], opr. płsk. z epoki.
Niew. ślady zabrązow. kart, na karcie tyt. zapis numeryczny, otarcia oprawy, poza tym stan dobry. Tom 1-2: Wstęp do dzieła, tudzież zwroty piśmiennictwa i literatury zewnętrznie, wewnętrznie aż do roku 1650 rozważone.

150,00 PLN

   933  Piśmiennictwo polskie, od czasów najdawniejszych aż do roku 1830.  MACIEJOWSKI Wacław Alexander

Z rękopisów i druków zebrawszy, w obrazie literatury polskiej historycznie skreślonym, przedstawił...  Tom 1-3. Warszawa 1851-52.  Nakł. i druk. S. Orgelbranda. 8, s. VIII, 813, [1]; II, [4], 986; [4], III, 876, [3], XXIV, [2], 403, opr. skóropod. współcz., złoc. napisy na grzbietach.
Ślady zamoknięcia i zabrązow. kart, szczególnie mocne zaplam. 15-tu ostatnich kart w tomie 2-gim. Brak 6-ciu tablic litografowanych. Na wyklejkach pieczęć własn. Marginesy nieco przycięte u dołu. Tom 1-2: Wstęp do dzieła, tudzież zwroty piśmiennictwa i literatury zewnętrznie, wewnętrznie aż do roku 1650 rozważone. Tom 3: Dopełnienia poprzednich tomów, tudzież resztę dodatków do dzieła. ˜Ślady zamoknięcia i zabrązow. kart, szczególnie mocne zaplam. 15-tu ostatnich kart w tomie 2-gim.

450,00 PLN

   934  Piśmiennictwo polskie, od czasów najdawniejszych aż do roku 1830.  MACIEJOWSKI Wacław Alexander

Z rękopisów i druków zebrawszy, w obrazie literatury polskiej historycznie skreślonym, przedstawił...  Tom 2. Warszawa 1852. Nakł. i druk. S. Orgelbranda. 8, s. II, 986, opr. płsk. z epoki.

150,00 PLN

   935  Powstanie listopadowe w Płocku.  MACIESZYNA Marja

Powstanie listopadowe w Płocku.

Płock 1921. Druk. Braci Detrychów. 8 (mała), s. 65, [1], opr. ppł. współcz. Książnica Płocka wydawana ze współudz. Tow. Naukowego w Płocku.
Część kart nieco naddartych w górnych wewwn. narożnikach, poza tym stan dobry.

35,00 PLN

   936  Ognisty rumak.  MAJAKOWSKI Włodzimierz

Ognisty rumak.

Przełożył z rosyjskiego Artur Sandauer. Warszawa 1950. Nasza Księgarnia. 8, s. 16, [1], okładka i ilustracje barwne Bogdana Zieleńca, opr. kart. oryg.
Otarcia okładki. Socrealistyczna historyjka o radzieckim chłopcu, który z pomocą robotników i rzemieślników buduje konika na kółkach, by "z Budionnym gromić wroga".

60,00 PLN

   937  Nowa Brazylja. Dżungla - osiedla - ludzie.  MAKARCZYK Janusz

Nowa Brazylja. Dżungla - osiedla - ludzie.

Tom 1-2 (w 1 wol.). Z przemową Aleksandra Świętochowskiego. Warszawa 1929. Wyd. M. Arcta. 8, s. 92, 96, opr. pł. z epoki.
Stan dobry. Niewielkie zabrudzenia oprawy. Na karcie przedtyt. pieczęć własność.

50,00 PLN

   938  Marya. Powieść ukraińska.  MALCZEWSKI Antoni

Marya. Powieść ukraińska.

Z 8 fotodrukami podług rysunku E. M. Andriollego. Warszawa (1878). Nakł. Gebethnera i Wolffa. Druk W. L. Anczyc. Kraków. 16, [6],  s. 83, 8 ilustracji na osobn. tabl., frontyspis, winiety, opr. pł. wydawn., zdobiona.
Oprawa sygnow. Karol Wójcik, Introlig. Kraków, zielone płótno, złoc. zdobienia i tłocz. na licu i grzbiecie opr. Każda strona tekstu w ozdobnej ramce, winiety. Otarcia oprawy, niew. zabrązow. kart oraz bibułek między ilustr. Brzegi kart złocone. Stan dobry.

500,00 PLN

   939  Zatruta studnia.  MALCZEWSKI Jacek

Zatruta studnia.

Tekst Lucyana Rydla. Kraków 1906. Nakład Salonu Malarzy Polskich. 4, k. [8] - tekst, 6 tabl. z ilustr. kolor. wklejki, okł. brosz. oryg.
Naddarcia i zaplamienia okładki. Obca dedykacja (niebieską kredką) na karcie tytułowej. Ilustracje: kolorowe wklejki na szarych kartonikach autorstwa Jacka Malczewskiego.

70,00 PLN

   940  Rola polityczna królowej Zofii Holszańskiej  MALECZYŃSKA Ewa

Rola polityczna królowej Zofii Holszańskiej

na tle walki stronnictw w Polsce w latach 1422-1434. Lwów 1936. Nakł. Tow. Naukowego z zasiłkiem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publ. 8, s. [2], 118, [1], opr. pł. współcz. Archiwum Tow. Nauk. we Lwowie. Dział II. - Tom XIX. - Zeszyt 3.
Stan b. dobry.

50,00 PLN

   941  Prusy Książęce a Prusy Królewskie w latach 1525-1548.  MAŁŁEK Janusz

Prusy Książęce a Prusy Królewskie w latach 1525-1548.

Studium z dziejów polskiej polityki księcia Albrechta Hohenzollerna. Warszawa 1976. PWN. 8, s. 289, [2], ilustr. w tekście, opr. pł. współcz., introligatorska, ozdobna. Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Rozprawy i Materiały ... nr 53.
Stan b. dobry. Grzbiet oprawy ze złoceniami i tłoczeniami, brzegi kart barwione. Nakład 680 egzemplarzy.

45,00 PLN

   942  MANIFESTACYE Warszawskie w 1861 r.

MANIFESTACYE Warszawskie w 1861 r.

Z dodatkiem "Śpiewów Nabożnych" (1861). Warszawa 1916 (w styczniu). Sumptem Gebethnera i Wolffa. Odbito u Wł. Łazarskiego. 8, s. 114, [6], 18, [8], ilustr., okł. brosz. oryg.
Stan dobry. Zabrązow. i otarcia okładki, podpis własn. Książka uzupełniona została rzadkimi ilustracjami - przedrukami ówczesnych zaproszeń na nabożeństwa narodowe w 1861 r. oraz przedrukiem "Śpiewów Nabożnych Polskich 1861." Niniejsza książka powstała ku uczczeniu wydarzeń  masakry dokonanej przez armię rosyjską na uczestnikach demonstracji ludności Warszawy w 1861 r. Demonstranci domagali się przeprowadzenia reform społecznych oraz zagwarantowania praw obywatelskich.

50,00 PLN

   943  Ideały i karykatury.  (MARCINKOWSKI Antoni Albert)

Ideały i karykatury.

Zarysy fantazyi i rzeczywistego świata; (Etiudy nakreślone dwoma tępymi ołówkami (aux deux crayons), przez Antoniego Nowosielskiego (pseud.). Kijów 1848. W Drukarni Teofila Glücksberga. 8, s. 108 (oraz:) SIEMIĄTKOWSKI Piotr - Dzieła... prozą i wierszem. Tom siodmy. Nauki. Warszawa 1821. W Drukarni N. Glücksberga. 8, s. 78, współopr. płsk. z epoki.
Stan dobry. Na wyklejce i karcie tyt. poz.1 podpisy własn.; na karcie przedtyt. poz.2 pieczęć z epoki: "K.B. Z Biblioteki Klimaszowieckiej". Poz.1 jest wczesną, prawdopodobnie pierwszą książką A. Marcinkowskiego (1823-1880), publicysty, powieściopisarza i folklorysty, autora ważnego i prekursorskiego dzieła "Lud ukraiński" (1857); książka jest zbiorem refleksji i rozważań filozoficznych, etycznych i religijnych, odzwierciedlających początkowy etap kształtowania się poglądów autora. Poz.2 zawiera dwie części: "Retoryka albo sztuka kształcenia mowy prozą i wierszem" oraz "O wierszopistwie (!) z Horacyusza" (Z "Dzieł" P. Siemiątkowskiego wyszły tylko tomy 1-2 oraz oferowany tom 7).

150,00 PLN

   944  Rok Boży.  MARLEWSKI Franciszek (red.)

Rok Boży.

W liturgii i tradycji Kościoła świętego, z uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów ludowych oraz literatury polskiej. Księga ku pouczeniu i zbudowaniu wiernych katolików opracowana zbiorowo przez kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej ks. ks.: L.N., E.K., S.W. i p. H.Ż. pod redakcją... Katowice 1931. 4, s. 479, [1], liczne tabl. barwne ilustr., opr. ozdobna pł. oryg., napis złoc., wizerunek Chrystusa pośrodku przedniej okładziny, na ozdobnym polu złoc. ornamentu.
Stan b. dobry. Lekko spłowiała okładka. Obszerne opracowanie tradycyjnego polskiego roku obrzędowego, z podziałem na 3 części: Okres Bożego Narodzienia, Okres Wielkanocy i Okres Zielonych Świąt. Każdy rozdział zawiera kilkadziesiąt krótszych tekstów z opisami form świętowania, zwyczajami, pieśniami, legendami, przypowieściami, wypisami ze źródeł etnograficznych, obrazującymi polskie tradycje kultywowania świąt w rocznym cyklu obrzędowym.

140,00 PLN

   945  Budowa jazów.  MATAKIEWICZ Maksymiljan

Budowa jazów.

Z atlasem (20 tablic) i 171 rysunkami w tekście. Podręcznik do użytku inżynierów i słuchaczów szkół politechnicznych. Lwów 1920. Nakł. Zakładu Narod. im. Ossolińskich.  4, s. IV, 162, II, rys. w tekście, ilustr. na XX tabl. skł., opr. ppł. z epoki. Budownictwo wodne. cz. IV.
Pieczęć własn., niew. zażółcenia kart, niektóre tabl. luzem, poza tym stan dobry.

100,00 PLN

   946  Dzieje cywilizacji w Polsce.  MATEJKO Jan

Dzieje cywilizacji w Polsce.

Obrazy i tekst... Przedmowa Władysława Wankiego. Zakończenie Dr Ernesta Łunińskiego.  Zeszyt 1 - 2. Warszawa 1911 - 1912. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem. (51 x 39 cm), s. [44], 12 heliograwiur na osobn. tabl., okł. oryg. brosz. zachowane, opr. pł.
Stan b. dobry.

240,00 PLN

   947  Kazanie Skargi.  MATEJKO Jan

Kazanie Skargi.

Tekst Tadeusza Jaroszyńskiego. Warszawa 1913. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem.  (51 x 38 cm), karta tyt.,  s. 17, [2], 6 tabl. z ilustracjami, okł. oryg. kart. (grzbiet pł.)
Ostatnia karta tekstu ze śladami zalania i niew. naddarcia, poza tym stan b. dobry. Grafiki sygn. "J. Loewy imp.".  Kazanie Skargi w twórczości Jana Matejki.

160,00 PLN

   948  MATERJAŁY do dziejów literatury i oświaty na Litwie i Rusi.

MATERJAŁY do dziejów literatury i oświaty na Litwie i Rusi.

Z archiwum drukarni i księgarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie. T. 1. Czasy Uniwersytetu Wileńskiego po rozbiorach (do roku 1841). Do druku przygotował Tadeusz Turkowski. Wilno 1935. Nakł. Tow. Przyjaciół Nauk w Wilnie. 8, s. XV, 424, [1], ilustr., opr. brosz. oryg.
Stan b. dobry. Egz. nierozcięty. Nieaktualna pieczęć bibliot. Zawiera: "Korespondencję Józefa Zawadzkiego" oraz "Materiały do historji drukarni i księgarni Uniwersyteckiej w Wilnie w początkach wieku XIX".

150,00 PLN

   949  MATERJAŁY do dziejów literatury i oświaty na Litwie i Rusi.

Z archiwum drukarni i księgarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie. T. 2. Czasy Uniwersytetu Wileńskiego po rozbiorach (do roku 1841). Wilno 1937. Nakł. Tow. Przyjaciół Nauk w Wilnie. 8, s. VIII, 316, opr. brosz. oryg.
Stan b. dobry. Egz. nierozcięty. Zawiera m.in.: "Usamodzielnienie Drukarni Uniwersyteckiej", "Sprawa Wydawnictwa Ksiąg Elementarnych", "Sprawa ksiąg elementarnych w Uniwersytecie", "Księgi elementarne w szkołach", "Wydawnictwo Biblji" i"Sprawa Bibljografji Polskiej".

150,00 PLN

   950  MATERYAŁY do dziejów bezkrólewia po śmierci Augusta III

MATERYAŁY do dziejów bezkrólewia po śmierci Augusta III

i pierwszych lat dziesięciu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. (Przedruk z Dziennika literackiego z r. 1857 z niektóremi odmianami w texcie i z przydaniem dokumentów tam nie umieszczonych.) Tom 2. Lwów 1857. Nakładem M. P. Główny skład w księgarni K. Wilda. 8, s. LXV, 271, okł. brosz. naklejona na opr. pł. współczesną.
Stan dobry. Niewielkie ślady przybrudzeń dwóch pierwszych kart.

120,00 PLN

   951  Kazimierz Rogala Zawadzki jego życie i dzieła.  MĄCZYŃSKI Tadeusz

Kazimierz Rogala Zawadzki jego życie i dzieła.

Toruń 1928. Nakł. Tow. Naukowego w Toruniu. 8, s. 158, opr. ppł. współcz. Odbitka z Tomu 35 "Roczników Towarzystwa Naukowego w Toruniu".
Stan b. dobry.

70,00 PLN

   952  Moralność i kultura w Rosji Sow.[ieckiej].  MEHNERT Klaus

Moralność i kultura w Rosji Sow.[ieckiej].

Autoryzowany przekład z niemieckiego Heleny Weissowej. Warszawa 1934. Wydawnictwo Nowoczesne. 8, s. 207, [1], opr. brosz. oryg. z obwolutą.
Nieaktualna pieczęć i podpis własn., ubytek w dolnej części obwoluty. Wnikliwy opis rynku literatury, teatru i szkolnictwa w Rosji Sowieckiej z próbą zarysowania charakterystycznych cech "moralności komunistycznej", wpajanej w Rosji Sowieckiej. Ciekawe studium, stroniące od ideologii, autorstwa Niemca urodzonego w Rosji, który spędził tam dzieciństwo i młodość, zapoznając się wszechstronnie z realiami życia.

60,00 PLN

   953  MEISSENER (Das) Musterbuch für Höroldt-Chinoiserien.

MEISSENER (Das) Musterbuch für Höroldt-Chinoiserien.

Musterblätter aus der Malstube der Meissener Porzellanmanufaktur (Schulz-Codex). Kommentar von Rainer Behrends. Mit über 180 Abbildungen. [oraz:] Voll-Faksimile in fünf- bis neunfarbigem Lichtdruck. Über 1000 Motive auf 132 Tafeln. (3 vol.) München (Monachium) 1978. Idion Verlag. Folio (50x36 cm), s. 122, fot. 36, tabl. rozkł. fot. 16 (ze 180 fot., w tym 19 barwnymi), tabl. facsimili barwnych 132, opr. pł. oryg. z wiązaniem grzbietu stylizowanym na wzór chińskich opraw + 2 teki (kartony) z planszami facsimili, na grzbietach napis złoc. na szyldziku (vol. tekstowy) oraz złoc. motywy malarstwa na porcelanie (2 vol. z planszami).
Stan b. dobry. Monumentalna edycja bibliofilska, prezentująca po raz pierwszy komplet facsimili tzw. "Schulz-Codex", czyli wzornika motywów malarskich i dekoracyjnych XVIII-wiecznej porcelany miśnieńskiej wzorowanej na chińskiej, opracowanego w okresie międzywojennym przez Georga Wilhelma Schulza (1873-1945). Kodeks, długo uważany za stracony podczas bombardowań alianckich, został po wojnie odnaleziony i stanowi wielki skarb Grassi Museum für Angewandte Kunst w Lipsku. Dzieło, tworzone z benedyktyńską cierpliwością przez kilkadziesiąt lat, odtwarza całą wielką spuściznę malarstwa na porcelanie najsłynniejszego artysty, pracującego dla tej manufaktury - Johanna Gregoriusa Höroldta (1696-1775), od 1724 r. malarza nadwornego, który wywarł głęboki wpływ na kształt artystyczny, wzornictwo, kolorystykę i technologię porcelany miśnieńskiej. Volumin tekstowy zawiera obszerne opracowanie historyczne i biograficzne manufaktury w Miśni oraz postaci J. G. Höroldta w języku niemieckim, angielskim i francuskim. 2 teki (kartony) mieszczą 132 plansze barwnych facsimili w skali 1:1, odbitych na kartonikach o postrzępionych brzegach (wg oryg. z Kodeksu), oddających w sposób perfekcyjny naturalne odcienie porcelany oraz kolorystykę malarstwa. Każda fecsimila jest naklejona na kartonową planszę, osłoniętą bibułką. Edycja została wydana w 1500 egz. numerowanych (ten ma nr 474), a następnie płyty drukarskie zniszczono. Wydawnictwo trafiło głównie do ważniejszych muzeów i bibliotek na całym świecie, przez co stanowi rzadkość na rynku antykwarycznym.

3700,00 PLN

   954  O tron Stanisława Augusta.  MEJBAUM Wacław

O tron Stanisława Augusta.

Lwów 1918. Nakł. Księgarni Gubrynowicza i Syna. 8, s. [2], 261, [2], opr. ppł. wtórna.

70,00 PLN

   955  Żydzi w Powstaniu 1863.  MERWIN Bertold

Żydzi w Powstaniu 1863.

Ku uczczeniu 50 rocznicy Powstania. Lwów 1913. Nakł. Koła T.S.L. im. Goldmana. 8, s. 45, [2], ilustr. w tekście, okł. brosz. oryg.
Niew. otarcia i przybrudz. okł., poza tym stan dobry.

30,00 PLN

   956  Kościuszko. Legenda demokratyczna.  MICHELET J.(ules)

Kościuszko. Legenda demokratyczna.

Z exemplarza przeyrzanego i poprawionego przez autora; przełożył Xawery Godebski. Paryż 1851. W Xięgarni Polskiey. 8, s. 96, opr. brosz. oryg.
Stan b. dobry. Zarys biografii Tadeusza Kościuszki, jego polityki i walki, na tle pogłębionej analizy historii Europy, autorstwa Julesa Micheleta (1798-1874), francuskiego historyka, pisarza i filozofa, jednego z prekursorów idei Europy jako wspólnoty narodów. Autor był sympatykiem i przyjacielem Polski, napisał m.in. "La Pologne martyre" (1863) i "Pologne et Russie" (1854).

80,00 PLN

   957  Kniaź Patiomkin.  MICIŃSKI Tadeusz

Kniaź Patiomkin.

Kraków 1906. Nakł. Księgarni D. E. Friedleina. 8, s. 116, [2], okładka barwna oraz karta tyt. proj. Stefana Filipkiewicza. (oraz:)
MICIŃSKI
Tadeusz - W Mrokach Złotego Pałacu czyli Bazilissa Teofanu. Tragedja z dziejów Bizancjum X wieku. Kraków 1909. W komisie Genethnera i Spółki jako nakład Autora. 8, s. VIII, 243, [1], okładki barwne proj. Jana Bukowskiego, współopr. pł. z epoki, napis złoc. na grzbiecie.
Stan b. dobry, brzegi kart nieprzycięte. Pierwsze wydania dwóch dramatów Tadeusza Micińskiego (1873-1918), pisarza i poety o duchowości mistycznej, zafascynowanego gnozą, okultyzmem, satanizmem i wiedzą tajemną, prekursora polskiego ekspresjonizmu i surrealizmu, autora głośniej "Nietoty. Księgi tajemniej Tatr" (1910), postaci wielce charakterystycznej wśród literatów i artystów młodopolskich, umieszczonej pezez Wyspiańskiego w "Wyzwoleniu", zaś przez St. Ignacego Witkiewicza w "622 upadków Bunga". Bardzo ładne egzemplarze, z zachowanymi barwnymi okładkami St. Filipkiewicza i J. Bukowskiego, utrzymanymi w stylu epoki i w duchu mistycyzmu utworów. Ciekawa proweniencja: na kartach tyt. odręczne podpisy Kazimierza Czachowskiego (1890-1948), znanego historyka literatury i krytyka, od 1945 r. przewodniczącego Oddz. Krak. Związku Literatów Polskich.

400,00 PLN

   958  Konfederaci Barscy. Jakób Jasiński.  MICKIEWICZ Adam

Konfederaci Barscy. Jakób Jasiński.

Lwów. Księgarnia Polska L. K. Bartoszewiczowej. 16, s. 145, [6], okł. brosz. zachowana, opr. pł. współcz. Konfederaci Barscy. Dramat napisany po francuzku przez Adama Mickiewicza a oddany wierszem na język polski przez Tomasza Olizarowskiego. Jakob Jasinski albo dwie Polski. Fragment tradedji pięcio-aktowej, napisany po francuzku przez Adama Mickiewicza a oddany wierszem na język polski przez Tomasza Olizarowskiego. Biblioteka Mrówki. Tom 250-251.
Uszkodz. i przybrudz. okł. brosz, wewn. stan dobry.

45,00 PLN

   959  Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szlachecka z 1811 i 1812 r.  MICKIEWICZ Adam

Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szlachecka z 1811 i 1812 r.

Z illustracjami E. M. Andriollego. Lwów b. r. (188?). Nakł. Księg. H. Altenberga. (Drukiem F. A. Brockhausa w Lipsku). Folio, s. [6], 294, [1], 24 drzeworyty ( w miejsce 25-ciu) na osobn. tabl., liczne drzeworyty w tekście, opr. pł. ozdobna, wydawn.
Oprawa: czerwone płótno z bogatymi tłoczeniami i złoconymi ornamentami na licu i grzbiecie. Brzegi kart złocne. Inicjały i finaliki również wg rys. E. M. Andriollego, rytowane przez A. Zajkowskiego. Mocne otarcia i zaplam. oprawy, grzbiet naprawiany, dolne marginesy kart z śladami zamoknięcia, niew. ślady zabrązow. kart.

500,00 PLN

   960  Poezye.  MICKIEWICZ Adam

Poezye.

Nowe wydanie z życiorysem autora, skreślonym przez Piotra Chmielowskiego. Tom 1 - 4. Warszawa. Petersburg 1888. Gebethner i Wolff, (BR. Rymowicz). 8, s. C,  240; 340; [2], 363, [1]; 376, portret w drzeworycie A. Mickiewicza w t. 1., opr. płsk. z epoki.
Oprawa: brązowy półskórek, otarcia oprawy i grzbietu. Zażółcenie kart i wyklejek, okładki tomu 1 i 2 nieco nadłamane, pieczęcie własn. częściowo wytarte, poza tym stan dobry, w tomie 4-tym str. 371-374 pomyłkowo wmontowane na koniec książki."Księgarnia Gebethnera i Wolfa w Warszawie, która rozpoczęła swe wydawnictwa mickiewiczowskie w 1878 roku, wydając „Pana Tadeusza", wystąpiła w 1888 roku z czterotomowym wydaniem „Poezyj" Adama Mickiewicza, w oprac. Piotra Chmielowskiego. Nie były to czasy dla wydawców ani pomyślne ani łatwe. Urząd cenzury doszedł w owych latach do szczytu subtelności w ujawnianiu przesłanek politycznych, czy patriotycznych w poezjach Mickiewicza. Obecne wydanie Gebethnerowskie może pochwalić się pierwszym wytargowanym u cenzury, całkowitym przedrukiem „Pana Tadeusza".
Pożyteczność wydania pomnaża 100 stronic obejmujący wstęp wydawcy o Mickiewiczu. Na czele pierwszego tomu dołączono doskonałą reprodukcję drzeworytową portretu poety, według Horowitza. Druku dokonał Olgelbrand w Warszawie". (Semkowicz).

200,00 PLN

   961  Poezye.  MICKIEWICZ Adam

Poezye.

Wydanie jubileuszowe. Warszawa 1898. Nakład M. Szolca. (Miniaturka: 3 x 2,2 cm), s. ca. 800, 1 portret, opr. pł. oryg., ozdobna, srebrna kasetka.
Egzemplarz nieco przycięty (wydawniczo). Oprawa płócienna, zielona  ze srebrzonymi zdobieniami, na przedniej okładce napisy i portret poety, na tylnej wizerunek warszawskiego pomnika A. Mickiewicza oraz oryginalna srebrna kasetka, punca 84 oraz dwugłowy carski orzeł z wprawionym szkłem powiększającym. Tomik zawiera m.in.: przemowy, ody i pieśni, ballady i romanse, erotyki i elegie, "Dziady", "Konrada Wallenroda", "Giaura", "Grażynę", "Pan Tadeusza". Miniaturowy zbiorek poezji Adama Mickiewicza wydany z okazji 100. rocznicy urodzin Poety. Rzadkie.

1500,00 PLN

   962  Poezye.  MICKIEWICZ Adam

Poezye.

T. 1-2 (w 1 wol.) Wilno 1822-1823. Drukiem  Józefa Zawadzkiego. 16, s. XLII, 116, [2], 117-140, [2]; 214, [2], 13 winiet w drzeworycie, opr. psk. z epoki.
Pierwsze zbiorowe wydanie poezji Adama Mickiewicza. Tom 1-szy w nakładzie 500 egzemplarzy dedykowany Janowi Czeczotowi, Tomaszowi Zanowi, Józefowi Jeżowskiemu i Franciszkowi Malewskiemu, przyjaciołom poety. Nakład szybko się wyczerpał i poeta za nomową przyjaciół postanowił dodrukować tom pierwszy. Zawiera utwory: Przemowa; Ballady i Romanse (Pierwiosnek, Romantyczność, Switeź, Switezianka, Rybka, Powrot Taty, Kurhanek Maryli, Do przyjaciół posyłając im Balladę: To lubię, Rękawiczka, Pani Twardowska, Tukaj Ballada I, Tukaj Ballada II, Lilie, Dudarz); Wiersze Różne (Hymn do N.P. Maryi, Żeglarz, Warcaby, Przypomnienie Sonet).  Tom 2-gi ukazał się juz w nakładzie 1500 egzemplarzy. Zawiera: Grażyna, Upior, Dziady Cz. II i IV.  Poezje wywołały olbrzymie wrażenie, zwłaszcza "Dziady", mocno krytykowane przez klasyków. Pojawiają się też pochlebne wieści, także z Wiednia, z Pragi, a już w 1826 r. są pierwsze tłumaczenia na j. ros. i niem. Pierwsze wydanie  poezji Adama Mickiewicza. Tomiki wydania wileńskiego stanową niezwykłą rzadkość. Traktowane jako pamiątka narodowa przechodziły z pokolenia na pokolenie. Do Galicji, do Lwowa, trafiło wówczas zaledwie 20 egzempl. (A. Semkowicz). "Wileńskie wydanie 'Poezji' już przed rokiem 1939 trudne było do zdobycia. Dzisiaj - po zniszczeniach wojennych - są wielką rzadkością" (T. Syga).
Ślady zawilg., zaplam. i zabrudzeń, miejscami mocniejszych, ślady kornika na niektórych kartach w drugim tomiku. Niewielki ubytek dolnego narożnika 2-óch kart (21/22, 79/80), brak 4-ech kart w tomie pierwszym (87/88, 89/90, 103/104, 105/106). Dwie pieczęcie własn.: "Edward Antony Pietrzykowski"; wpisy własnościowe, stare, na obu kartach tyt.: "Kąkolewski", stara zapiska na wyklejce; nieliczne podkreślenia w tekście. Oprawa z epoki: brązowy półskórek z dwoma wyblakłymi szyldzikami i napisem na grzbiecie (otarcia i ubytki grzbietu), okładki z mocnymi otarciami i uszkodzeniami. Bardzo rzadkie.

28000,00 PLN

   963  Żywot Adama Mickiewicza.  MICKIEWICZ Władysław

Żywot Adama Mickiewicza.

Podług zebranych przez siebie materyałów oraz z własnych wspomnień opowiedział... Tom 1 - 2 w 1 wol. Wyd. 2. poprawione i uzupełnione. Z ilustracjami. Poznań 1929, 1931. Nakł. Pozn. Tow. Przyjaciół Nauk. 8, s. X, 450, IV, [4]; [4], 660, [4]., ilustr. na osobnych tabl., okł. brosz. oryg.przednie zachow., opr. karton. z epoki.
Stan dobry. Otarcia oprawy, przybrudz. i otarcia okł. brosz.

120,00 PLN

   964  (MICKIEWICZ). Semkowicz Aleksander - Wydania dzieł Adama Mickiewicza w ciągu stulecia.

(MICKIEWICZ). Semkowicz Aleksander - Wydania dzieł Adama Mickiewicza w ciągu stulecia.

O wydaniach oryginalnych ogłoszonych za życia poety 1822 - 1855. Gawęda bibljofilska przez... Z podobiznami. Lwów 1926. Książnica - Atlas T. N. S. W. 8, s. [4], 230, 50 tablic z ilustracjami przedstaw. podobizny kart tyt. i okładek (także w formie barwnych wklejek), okł. oryg. brosz.
Stan dobry. Na karcie tyt. podpis własn.

250,00 PLN

   965  Kornelowi Ujejskiemu. 1823-1893.  MIERZEJEWSKI Lew

Kornelowi Ujejskiemu. 1823-1893.

Illustracye rysunku Piotra Stachiewicza. Korrektę prowadził autor. Kraków 1894. W druk. Wł. L. Anczyca i Spółki. 4, s. 16, [2], ilustr. w tekście, inicjały ozdobne, opr. pł. introligat.
Odbito w dwustu jeden egzemplarzach, numerowanych od 0 do 200. Egz. nr. 0 do 1 na papierze japońskim, nr. 2 do 200 na welinie. Ten egzemplarz nr. 181.
Oprawa sygnowana : J. Gadowski, introligatornia Kraków. Otarcia i przybrudz. oprawy, przetarcia krawędzi, charakterystyczne zabrązow. kart, na karcie przedtyt. podpis własn.

80,00 PLN

   966  MIESIACOSŁOW gospodarskij lwowskij na god od wopłoszczienia Gospoda Naszego Iisusa Christa 1857,

MIESIACOSŁOW gospodarskij lwowskij na god od wopłoszczienia Gospoda Naszego Iisusa Christa 1857,

kotoryj jest prostyj, sodierżaszczij w siebie 365 dniej. Lwow 1857. Tipom Instituta Stawropigianskago. 16, s. 108, opr. brosz. oryg.
Stan dobry. Przybrudzenia, zagięcia narożników, blok rozluźniony. Na początku kalendarz z czystymi stronami na notatki (w dwóch miejscach zapisane). Dalej m.in. szereg przepisów domowego sporządzania leków dla ludzi i zwierząt, a także wybór tekstów poetyckich. Na okładce herb Ziemi Lwowskiej.

120,00 PLN

   967  Studia nad patrycjatem poznańskim w wiekach średnich.  MIKA Marian J.

Studia nad patrycjatem poznańskim w wiekach średnich.

Poznań 1937. Nakł. Zarządu stoł. miasta Poznania. 8, s. 85, [1], w tym 7 tabl. genealog., opr. ppł. współcz. Biblioteka "Kroniki Miasta Poznania" Nr 7.
Stan b. dobry.

45,00 PLN

   968  Pierwsza Porozbiorowa Konspiracja Litewska.  MILLER Antoni

Pierwsza Porozbiorowa Konspiracja Litewska.

Spisek ks. Ciecierskiego przeora Dominikanów Wileńskich (1796-1797). Studjum historyczne. Kraków b.r.w. Nakład i własność OO. Dominikanów w Krakowie. 8 (mała), s. 174, [1], opr. ppł. współcz.
Stan b. dobry.

50,00 PLN

   969  Miłość macierzyńska.  MILLEVOYE Karol Hubert

Miłość macierzyńska.

Poema przełożone z  dzieł Millevoye, z przypisami przez Jana Zawadzkiego. Warszawa 1833. Nakł. S. H. Merzbacha. Druk przy ulicy  Rymarskiej. 8, s. 128, winiety w drzewor., opr. psk. z epoki.
Ślady niew. zawilg., wpis i pieczęć własn. z epoki. Brak 1 litografii. Stan dobry. Oprawa: brązowy półskórek, czerwony szyldzik i złocenia na grzbiecie. Karol Hubert Millevoye (1782 - 1816), francuski poeta.

140,00 PLN

   970  Historya rzymska, 49 kopersztychami nayważnieysze czyny wyobrażaiącemi przyozdobiona.  MILLOT (Klaudyusz Franc. Xawery)

Historya rzymska, 49 kopersztychami nayważnieysze czyny wyobrażaiącemi przyozdobiona.

Dzieło pośmiertne...  z francuskiego na ięzyk polski przełożone przez Józefa Girtlera. T. 1 - 2 (w 1 wol.) (Wyd. 1).  Kraków (1815). Nakł. Józefa Mateckiego, księgarni i drukarni Gröblowskiey właściciela.   4, k. [4], s. 146, [2]; 144, [2],  49 miedziorytów (w tym 1 tyt. i 4 skład.), opr. psk. z epoki.
Ślady zawilg. i zabrudz. na poszcz. kartach, nieliczne naddarcia dolnego marginesu; kilka podklejeń.  Krótka historia Rzymu, ozdobiona pięknymi miedziorytami, rytowanymi przez J. Blaschke, Jos.Stöber, M.Pöltzel, P.I.Weindl, M.Bauer i innych artystów. Na uwagę zasługuje miedzioryt ukazujący bitwę morską u przylądka Eknomos, która rozegrała się między flotą rzymską a flotą kartagińską w 256 p.n.e. w czasie I wojny punickiej oraz drugi miedzioryt ukazujący triumfalny wjazd Pompejusza do Rzymu.

1000,00 PLN

   971  MINEJA. Miesjac fiewralij.

MINEJA. Miesjac fiewralij.

Poczajew (1863?). Folio, k. 196, [9]. opr. sk. z epoki.
Ślady niew. zabrudzeń, otarcia oprawy, pęknięcie przy grzbiecie. Druk w kolorze czarnym i czerwonym. Teksty liturgiczne w obrządku prawosławnym na miesiąc luty. Mineja lutowa. Mineje to cerkiewne księgi podzielone na miesiące. Zawierają m.in.: żywoty świetych, teksty hagiograficzne oraz nauki Ojców Koscioła.

900,00 PLN

   972  Śpiewnik kościelny.  MIODUSZEWSKI M.(ichał) M.(arcin)

Śpiewnik kościelny.

Czyli pieśni nabożne z melodyjami w Kościele katolickim używane, a dla wygody kościołów parafijalnych przez X... zebrane. Kraków 1838. W drukarni Stanisława Grendyszyńskiego. 8, s. 378, [4], nuty, bez opr.
Blok luźny, bez opr., nierozcięty, brązowe plamki na części kart. Ważny i odmienny od wielu innych zbiór starych polskich pieśni religijnych, zwierający także obszerny materiał folklorystyczny pieśni ludowych i nie będących w oficjalnym użyciu w liturgii kościelnej. Książka jest plonem wieloletnich poszukiwań znawcy, miłośnika i zbieracza starych pieśni polskich, prof. teologii i prawa kanonicznego M. M. Mioduszewskiego (1787-1868), który z pasją etnografa odpisywał stare pieśni z dawnych druków, źródeł archiwalnych, a także notował teksty i melodie w terenie - na wsiach, w dworach i w domach mieszczańskich. W niniejszym oraz innych, opublikowanych zbiorach, zgromadził 625 pieśni kościelnych, wiele z nich ocalając od zapomnienia. Ze zbiorów tych korzystał m.in. Oskar Kolberg w kilku tomach swego "Ludu" i "Obrazów etnograficznych". Książka stanowi ważne źródło zarówno do historii polskich pieśni religijnych, jak i wczesnej folklorystyki polskiej.

180,00 PLN

   973  Dzieła.  MOCHNACKI Maurycy

Dzieła.

Wydanie jedynie prawne. Ogłoszone z wiedzą matki autora. T. 1 - 4 (z 5-ciu). Poznań 1863. Nakł. Księg. J. K. Żupańskiego. 8, s. IX, 388; 387, [4]; [4], 445; VIII, 290, 2 portrety autora w miedzior., okł. oryg. brosz. zachowane, opr. ppł. wtórna.
Exlibrisy. Ślady zawilg., liczne rdzawe plamki, w tomie 1-szym kilka ostatnich kart z zabrązowieniem górnego narożnika. Zawiera: T. 1: Listy Maurycego i Kamila Mochnackich; T. 2 i 3: Powstanie Narodu Polskiego w roku 1830 i 1831; T. 4: Pisma rozmaite.

500,00 PLN

   974  Pisma.  MOCHNACKI Maurycy

Pisma.

Po raz pierwszy edycyą książkową objęte. Wydał i przedmową poprzedził Artut Śliwiński. Lwów 1910. Nakł. Księgarni Polskiej B. Połonieckiego. 8 (mała), s. XVI, 514, [2], okł. brosz. przednia zachow., opr. pł. wtórna.
Stan dobry. Zaplam. okładki brosz., nieliczne zabrązow. kart, poza tym stan dobry. Niniejsze pisma zawierają artykuły z dzedziny literatury, teatru, muzyki oraz varia.

80,00 PLN

   975  MODLITEWNIK dla Kobiet z W. XVI.

MODLITEWNIK dla Kobiet z W. XVI.

Ułomek z rękopisu Senatora Konstantego Małkowskiego. Wydał Stanisław Ptaszycki. Kraków 1905. Akademia Umiejętności. Druk. Uniw. Jagiellońskiego. 8, s. [80], opr. brosz. oryg.
Blok luźny, pieczątki oraz numery sygnaturowe na karcie tyt. i w kilku innych miejscach, przybrudzenia okładki i paski papieru, przyklejone celem wzmocnienia grzbietu. Bibliofilska edycja fragmentu modlitewnika dla kobiet z XV wieku, wydana przez historyka i archiwistę Stanisława Ptaszyckiego (1853-1933) ze zbiorów po zmarłym senatorze Konstantym Małkowskim (1816-1905), autorze m.in. "Przeglądu najważniejszych pomników języka polskiego" (1872) oraz innych prac historyczno-filologicznych. Książka została wydrukowana na grubym papierze Fabriano z filigranami, imitującym pergamin. Każda strona tekstu ujęta jest w szeroką, złotą bordiurę z ornamentyką inspirowaną gotyckim malarstwem iluminacyjnym lub skromniejszą, potrójną ramkę z ornamentem pętlowym. Ozdobne inicjały w kolorze złotym i czerwonym, brzegi kart nieprzycinane.

60,00 PLN

   976  Symbolika czyli wykład dogmatycznych niezgodności pomiędzy katolikami i protestantami podług ich publicznych wyznań wiary.  MOEHLER J.[ohann] A.[dam]

Symbolika czyli wykład dogmatycznych niezgodności pomiędzy katolikami i protestantami podług ich publicznych wyznań wiary.

Z siódmego wydania niemieckiego przetłumaczony na język polski przez Ks. M.[ichała] Nowodworskiego. Warszawa 1871. Nakł. Tłumacza. 8, s. XIX, 501, VI, opr. płsk. z epoki, napis złoc. na grzbiecie.
Mocne otarcia i przybrudzenia oprawy, na wyklejkach zapiski, zamoknięcie brzegów kart, podkreślenia ołówkiem w tekście. Tłumaczone na wiele języków, jedno z najważniejszych dzieł poświęconych egzegezie porównawczej katolicyzmu i protestantyzmu, autorstwa niemieckiego teologa J.A. Moehlera (1796-1838).

80,00 PLN

   977  Wojciech Gerson 1831-1901. Przez...  MOLENDZIŃSKI Kazimierz

Warszawa (1931). Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. 4, s. 71, tabl. ilustr. na wklejkach16, opr. pergamin. oryg., napis złoc. na licu oprawy. Monografie Artystów Polskich pod red. dr. Kazimierza Molendzińskiego.
Stan dobry. Brak 1 ilustr. na wklejce. Całkowite opracowanie graficzne Anatol Girs i Bolesław Barcz w Warszawie. tekst czcionką Militari z ozdobnymi inicjałami, oprawa z pergaminu Ingraf wykonana w Zakładach Introligatorskich B. Zjawińskiego w Warszawie.

100,00 PLN

   978  Pisma.  MOLSKI Marcin

Pisma.

Z pośmiertnych rękopismów zebrał Wiktoryn Radliński. Warszawa 1856. Nakł. Wydawcy. Druk. J. Jaworskiego. 16, s. XVI, 256, [4], 1 portret (litogr.), opr. tekt. z epoki., zachowane okładki brosz.
Na okł. brosz. pieczęć sygnetowa "F.S." z koroną szlachecką polską, a na karcie tyt. podpis własn. (nieczyt.) oraz owalna pieczęć: "Z książek Maurycego Gąsiorowskiego". Przed kartą tyt. portret M. Molskiego w mundurze, wyk. w Litografii Banku Polskiego. Pierwszy (z trzech) tomik poezji Marcina Molskiego (1752-1822), żołnierza i poety, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej, zaliczanego do czołowych poetów epoki stanisławowskiej.

120,00 PLN

   979  Stanislaida albo uwagi nad panowaniem Stanisława Augusta Króla Polskiego.  MOLSKI Marcin

Stanislaida albo uwagi nad panowaniem Stanisława Augusta Króla Polskiego.

Obejmujące wydarzenia w Polsce aż po rok 1796. Przez... Warszawa 1831. B. nakł. [Druk. Stanisława Gieszkowskiego w Krakowie]. 8, s. 62, opr. brosz. oryg.
Stan b. dobry. Pieczęć na okł.: "Biblioteka Gwiazdomorskich". Najsłynniejszy i najobszerniejszy utwór panegiryczny wierszem Marcina Molskiego (1751-1822), oficera, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i poety satyrycznego. Autor zdołał jeszcze w lutym 1797 r. w Grodnie wręczyć osobiście ten tekst (w rękopisie) zdetronizowanemu królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, tuż przed jego deportacją do Petersburga. Z powodów cenzuralnych utwór przez 34 lata krążył w odpisach i drukowanych, anonimowych fragmentach. Po raz pierwszy w całości wyszedł dopiero po śmierci poety, w niniejszej edycji, wydrukowany - z ostrożności bez podania wydawcy i drukarza - przez Stanisława Gieszkowskiego w Krakowie, znanego ze swych licznych i odważnych konfrontacji z cenzurą. Rzadkość.

80,00 PLN

   980  Straszny dwór. Opera w 4 aktach  MONIUSZKO Stanisław

Straszny dwór. Opera w 4 aktach

Z których pierwszy w dwóch odsłonach. Muzyka St. Moniuszki, słowa Jana Chęcińskiego. (Wyd. I.) Warszawa 1865. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8 (mała), s. [4], 109, opr. ppł. współcz.
Ślady zażółcenia kart, pieczęcie własn., egz. mocno przycięty od góry (obcięcia nierówne).

80,00 PLN