|  Zawartość koszyka  |  Zamówienie

szukany produkt
Wyszukiwanie zaawansowane

2581920
wywołań

Dostawa i płatność
Regulamin
Oferta aukcyjna
  Szukaj w aukcji
Stare druki
Wyświetlanie od 51 do 100 (z 141 pozycji) Stron: [<< Poprzednia]   1  2  3  [Następna >>]
   NP   Zdjęcie
    Opis
 Cena
   51    (HOZJUSZ Stanisław)

Confessio catholicae fidei christiana: vel potivs explicatio quaedam confessionis, in synodo Petricoviensi, à patribus provinciarum Gnesnensis, & Leopoliensis in regno Poloniae factae Anno Domini

... Viennae Austriae 1560. Excudebat Michael Zimmerman. (32 x 20 cm), k. [8], k. CCCXLI (341), k. [33], 1 drzeworyt całostr. (herb Rzpltej), liczne inicjały w drzeworycie, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 18). Pieczęcie, wpisy numeryczne, na okłądce nalepka z nr 0189, otarcia oprawy w tym narożniki i niew. zabrudzenia. Oprawa: biała skóra z tłoczeniami, zwięzy wypukłe, grzbiet 5-cio polowy. Ładny egzemplarz.  Opisywane tu "Wyznanie wiary katolickiej" (wyd. 1: 1553) to najbardziej poczytne dzieło Hozjusza (za jego życia wydane w wielu językach) i jedno z najważniejszych narzędzi w walce z reformacją. Hozjusz S. (1504-1579), biskup warmiński i kardynał, jeden z najznamienitszych przedstawicieli kościoła XVI wieku, wysuwany przez niektórych kardynałów (w 1565 r.) jako kandydat na papieża. Rzadkie

4900,00 PLN

   52    JABLONSKI Paul Ernest

De Memnone Graecorum, et Aegyptiorum, Huiusque Celeberrima In Thebaide Statua Syntagmata III.

Cum Figuris Aeneis. (Wyd 1). Francofurti ad Viadrum 1753. Impensis Ioannis Christiani Kleyb. (21 x 17,5 cm), k. [11], s. 122, 1 miedzioryt tyt. i 2 miedzioryty na osobn. tabl., opr. ppł. współcz.
(Estr. T. 18). Ślady niew. zawilg., pieczęć. Stan dobry.  Paweł Ernest Jabłoński (1693-1757), teolog, profesor filologii i orientalista. Jego działalność skupiała się na objaśnianiu Biblii, historii Kościoła i dogmatyce. Bardzo ważne były jego prace dotyczące języka koptyjskiego i starożytności. Do ważniejszych pism o tej tematyce należy oferowana praca poświęcona Kolosom Memnona czyli posągom faraona Amenhotepa III. Postawiono je około 1370 p.n.e. w Tebach Zachodnich.

1400,00 PLN

   53    JOLLI J. G.

Histoire de Pologne et du Grand Duche de Lituanie.

Depuis la fondation de la Monarchie jusques a present. Amsterdam 1698. Chez Daniel Pain. (15,5 x 8,5 cm), k. [8], s. 457, [1], k. [7], opr. kart. z epoki.
(Estr. T. 18). Wpis własn. z epoki, pieczęcie; egzemplarz nie przycięty. Stan dobry. Historia Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. "W przedmowie autor powołuje się na źródła, którymi są m.in.:  Kromer, Miechowita, Guagnin, Erazm Stella w opisie Prus, ..." (Estreicher).

1900,00 PLN

   54    (JONSTON Jan)

Naturae Constantia:

Seu Diatribe in qua, per posteriorem temporum cum prioribus collationem, Mundum, nec ratione sui totius, nec ratione partium, universaliter et perpetuo in pejus ruere, ostenditur. Amsterdami 1634. Apud Joannem Janssonium.  (13 x 7,5 cm), k. [3], s. 132, drzeworyt tyt., opr. perg. z epoki?
(Estr. T. 18).
Dedykacya do Andrzeja i Rafała Hrabiów, z Leszna Leszczyńskich, oraz do Jerzego z Konar Słupeckiego, kasztelanica Lubelskiego, datowana z Leydy tegoż roku. ... Celem tego pisma Jonstona jest pokazać, że ze wszech względów świat, to jest ziemia nasza i jej stworzenia, wcale się nie nakłaniają do jakiegoś powszechnego upadku i zniszczenia jak to wielu bardzo utrzymywało. Anglik Jerzy Haukwill Doktor Teol. wydał w tej materyi obszerny traktat po angielsku, który Jonston przetłumaczył i przelał swoim sposobem na język łaciński"  (Estreicher). Przekład polski Maria Stokowska pt. "O stałości natury", Warszawa 1960. PAN. Jan Jonston (1603-1675), polski przyrodoznawca, historyk, a także filozof, pedagog i lekarz. Europejską sławę zyskał dzięki pracom z dziedziny historii naturalnej. Na wyklejce "Ex Libris: Skowroński", ślady zabrązowień i niew. zawilg. Oprawa pergaminowa z ozdobną złoconą ramką na obu okładkach oraz bogato tłoczonym grzbietem, czerwonym szyldzikiem i złoconymi napisami. Stan dobry.  Bardzo rzadkie.

2800,00 PLN

   55    KLUK Krzysztof

Rzeczy kopalnych, osobliwie zdatniejszych, szukanie, poznanie i zażycie.

Tom II. O kamieniach w powszechności, o kleynotach, kruszcach, ich kopaniu, i o gornictwie. Z figurami. Przez X. ..., Kanonika Brzeskiego, Dziekana Drohickiego, Proboszcza Ciechanowieckiego. (Wyd. 2). Warszawa 1791. W Drukarni Jego Królewskiey Mci i Rzeczyplitey u XX. Schol: Piar. (16 x 10 cm), k. [4], s. 342, 2 tabl. skład. w miedziorycie, opr. ppł. wtórna.
(Estr. T. 19). Wpis własn. na wyklejce, na karcie tyt. wpisy i skreslenia, ślady niew. zawilg. i kornika. Otarcia oprawy.  Drugie wydanie podręcznika geologii i mineralogii. Zawiera: O kamieniach (klejnotach); O kruszcach; O kopaniu, dobywaniu, topieniu kruszców i o górnictwie; O rzeczach przez sztukę robionych z rzeczy kopalnych.

600,00 PLN

   56    KOŻUCHOWSKI Stanisław

Constytucye, statuta y przywileie koronne y W. X. Lit. na walnych seymach od roku [...] 1550 az do roku 1726 uchwalone ad ideam Herburta zebrane et ad ordinem alphabeti

przez [...] cześnika ziemie wielunskiey. Dla łatwieyszego znazienia. ... Nayiasnieyszego majestatu I.K.M. Augusta II y wszystkiich stanow Rzeczypospolitey ułożone. [Drugi tytuł:] Volumen legum ad ordinem alphabeti dispositum. [Mokrsko] 1732. W Drukarni dziedziczney wsi moiey Mokrzku. (34 x 22 cm), k. [4], s. 1033, k. [3], miedzioryt tyt., opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 20). Pieczęcie skasowane, wpis imienny z epoki Tomasza Aleksandra Małyszki (zm. 1790), autora licznych publikacji religijnych w tym kazań i prof. Akademii Krakowskiej. Ślady niew. zawilg. i zabrązowień. Miedzioryt tyt. sygn.: "Strachowsky sc. Wratislavia".  Dzieło ułożone abecadłowo, zaczyna od "Accessoria", a kończy na "Żydach". Zawiera m.in.: O Akademii Wileńskiej; O Arjanach; O konstytucjach; O kryminalnych sprawach; O Cyganach; O długach Rzeczpospolitej; O dobrach ziemskich; O duchownych; O dzieciach; O fortecach; O hetmanach; O hultajach; O jarmarkach i targach; O Kozakach; O miarach i wagach; O pojedynkach; O rozbójnikach; O sługach; O Tatarach; O urzędach wszelakich; O winie; O wojnie; O wojsku; O zamkach; O Żydach; i wiele in.  Stanisław III Kożuchowski (1670-1744), prawnik i poseł na sejm, samodzielnie i na własny koszt przygotował i wydał oferowane dzieło, które m.in w szkołach pijarskich w połowie XVIII w. było podręcznikiem do nauczania historii Polski.  Miejsce wydania: Mokrsko - wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim. Rzadkie.

4000,00 PLN

   57    (KRASICKI Ignacy)

Myszeidos. Piesni X.

Warszawa 1780. Nakł. i drukiem Mich. Grölla Księgarza Nadwornego J. K. Mci. (18,5 x 11 cm), s. 107, [1], winiety tyt. i w tekście, opr. ppł. (XIX w.).
(Estr. T. 20).  Proweniencja: na karcie tyt. odręczny wpis: "JSkąpski kapitan artylerii" (
Jan Skąpski kapitan 1 klasy artyl. Zamościa. Oficer Królestwa Polskiego 1815-1830); na karcie przedtyt. wczesny wpis: "Przyborowski"?; zaś na wyklejce odręczny wpis Emila Zegadłowicza. Poemat heroikomiczny w dziesięciu księgach. Wydany w 1775, tu 3-cie wydanie. Nawiązuje do legendy o królu Popielu pochodzącej z Kroniki polskiej Wincentego Kadłubka. Przy pomocy świata zwierzęcego autor krytykuje obyczajowość szlachecką, awanturnictwo, egoizm i przekupstwo posłów. Wyśmiewa manierę literacką baroku i sentymentalizmu. Celem pisarza było wykpienie tradycyjnej historiografii, która nie liczyła się z prawdą historyczną i chętnie posługiwała się baśnią, legendą, zmyśleniem. Ślady niew. zabrudz. i zawilg., górne narożniki z niew. postrzępieniami. Otarcia i niew. przybrudzenia oprawy. Rzadkie.

2800,00 PLN

   58    (KULMUS Jan Adam)

Tabulae Anatomicae in quibus corporis humani omniumque ejus partium structura & usus brevissimè explicantur Accesserunt majoris perspicuitatis causa.

Annotationes et Tabulae aeneae. Auctore Jo. Adamo Kulmo Med. D. ejusdemque et Phys. in Athenaeo Gedanensi Prof. publ. Ord. et Acad. Imperial. Nat. Cur. Sodale. Amstelaedami et denuo Romae 1748. Apud Haeredes Jo: Laurentii Barbellini in foro Pasquini. Typis Joannis Generosi Salomoni. Superiorum permissu. (21 x 13,5 cm), k. [4], s. 215, [1], 27 miedziorytów na 26 tablicach (w tym frontispis), opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 20). Dzieło medyczne ozdobione licznymi miedziorytami. Jan Adam Kulmus (1689 we Wrocławiu - 1745 w Gdańsku), lekarz, anatom, przyrodnik. Autor dzieła Tabulae Anatomicae (wyd. 1: 1722), wielokrotnie wznawianego i tłumaczonego na języki obce. Przełożone z holenderskiego wydania na język japoński, miało istotny wpływ na rozwój japońskiej medycyny w okresie Edo. Uczony osiadł w Gdańsku gdzie praktykował jako lekarz i zajmował się pracą naukową. W 1725 został profesorem medycyny i nauk przyrodniczych w Gimnazjum Akademickim. Był uczniem m.in. Hermanna Boerhaavego i Gabriela Fahrenheita. Ślady mocnego zalania, brak 1 tablicy (nr 17). Oprawa pergaminowa z otarciami i zabrudzeniami, ubytek dolnej części grzbietu  - uzupełniony. Karta tyt. w kolorze czerwonym i czarnym. Rzadkie.

3800,00 PLN

   59    KWIATKIEWICZ Jan

Pragae 1690. Typis Universitatis Carolo Ferdinandae in Coll. S.I. ad S. Clementem.  (13 x 8 cm), s. 262, [2]. (oraz)
KWIATKIEWICZ Jan - Phoenix rhetorum seu rarioris atticismi, nec vulgaris eloquentia fundamenta in usum oratorum  proposita. Pragae 1690. Typis Academicis in Coll. S.I. ad S. Clementem.  (13 x 8 cm), s. 312, k. [4], opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 20). Wczesne zapiski na karcie przedtyt., ślady zawilg., oprawa: brązowa skóra, czerwony szyldzik i bogate złoc. na grzbiecie. Otarcia oprawy. Jan Kwiatkiewicz (1630-1703), jezuita, profesor wymowy, filozofii, teologii i matematyki. Zostawił około 40 dzieł różnej treści (w większości retorycznych), pisanych po łacinie i po polsku. Niektóre z pism Kwiatkiewicza kilkakrotnie były przedrukowane (Svada civilis 10-krotnie w ciągu 40 lat).

1800,00 PLN

   60    LA LANDE (Joseph-Jerome Lefrancois de)

Abrégé d'astronomie‎.

Paris 1774. Chez la Veuve Desaint. (20,5 x 13 cm), s. XXXVI, 507, [1], 16 tabl. skład. w miedziorycie, opr. sk. z epoki.
Oprawa: brazowa skóra z zdobionym i złoconym grzbietem oraz czerwonym szyldzikiem, otarcia oprawy. Stan dobry. Traktat o astronomii Jérôme Lalande (1732-1807), francuskiego matematyka, astronoma, pisarza i wolnomularza. W swym traktacie (wyd. 1: 1774) zwraca uwagę na korzyści płynące ze znajomości astronomii i nauk matematycznych. Wspomina o przesądach, uprzedzeniach i zabobonach spowodowanych ignorancją wobecy nauk scisłych. Porusza zagadnienia związane z kalendarzem, chronologią, meteorologią, sztuką regulacji zegarów i in.  Lalande następnie cytuje poetów, dla których astronomia była inspiracją w twórczości i zaznacza, że ​​wszyscy wielcy astronomowie byli docenieni i chronieni przez światowych władców. Warto również wspomnieć, że uczony zasłynął dokładnym obliczeniem odległości księżyca od Ziemi, a w szczególności publikacją obliczeń, opisujących przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Opisywane dzieło bogato zdobione licznymi miedziorytami o treści astronomicznej i geometrycznej.

2100,00 PLN

   61    LA LANDE (Joseph-Jerome Lefrancois de)

Abrégé d'astronomie‎.

Directeur de l'Observatoire de l'Ecole Militaire, et Inspecteur du College de France. Seconde edition, augmentee. Paris 1795. Chez Firmin Didot. (21 x 13,5 cm), s. XXVIII, 419, [1], 16 tabl. skład. w miedziorycie, opr. sk. współcz.
Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń. Stan dobry. Traktat o astronomii Jérôme Lalande (1732-1807), francuskiego matematyka, astronoma, pisarza i wolnomularza. W swym traktacie (wyd. 1: 1774) zwraca uwagę na korzyści płynące ze znajomości astronomii i nauk matematycznych. Wspomina o przesądach, uprzedzeniach i zabobonach spowodowanych ignorancją wobecy nauk scisłych. Porusza zagadnienia związane z kalendarzem, chronologią, meteorologią, sztuką regulacji zegarów i in.  Lalande następnie cytuje poetów, dla których astronomia była inspiracją w twórczości i zaznacza, że ​​wszyscy wielcy astronomowie byli docenieni i chronieni przez światowych władców. Warto również wspomnieć, że uczony zasłynął dokładnym obliczeniem odległości księżyca od Ziemi, a w szczególności publikacją obliczeń, opisujących przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Opisywane dzieło bogato zdobione licznymi miedziorytami o treści astronomicznej i geometrycznej.

1600,00 PLN

   62    LAVATER Ludwig

De spectris, lemuribus et magnis atque insolitis fragoribus, variisque praesagitionibus quae plerunque obitum hominum, magnas clades, mutationesque imperiorum, praecedunt.

Liber unus. Genevae 1575. Apud Eustathium Vignon.  (17,5 x 11 cm), k. [8], s. 272. (oraz)
DANAEUM Lambert - Methodus sacrae Scripturae in publicis tum praelectionibus tum concionibus utiliter atque intelligenter tractandae : Quae praxi, id est, aliquot exemplis, et perpetuo in Epistolam Pauli ad Philemonem commentario illustratur. [Genevae] 1579. Apud Petrum Santandreanum. (17,5 x 11 cm), s. 123, [1], współopr. opr. perg. z epoki.
Pieczęcie, nalepka własn. na wyklejce i wczesne zapiski. Stan dobry. 1. Jedna z najczęściej drukowanych prac demonologicznych okresu wczesnonowożytnego, wielokrotnie wydawana i tłumaczona na język niemiecki, łaciński, francuski, angielski i włoski. Autor Ludwig Lavater (1527-1586), szwajcarski teolog i płodny autor, komponujący homilie, piszący komentarze i in. Oferowana praca: O duchach (De Spectris..., wyd. 1: 1569) należy do jego najważniejszych prac. 2. Praca teologiczna francuskiego prawnika i teologa kalwińskiego Lamberta Daneau (1535 - 1590), znanego ze swych kontrowersyjnych publikacji o czarownicach, m. in. "Dialog czarownic" z 1575 roku. Rzadkie.

5600,00 PLN

   63    (LEOPOLD II)

Leopolds des Zweyten Römischen Kaisers Gesetze und Verfassungen im Justizfache.

Für Böhmen, Mähren, Schlesien, Galizien, Oesterreich ob und unter der Enns, Steyermark, Kärnten, Krain, Görz, Gradiska, Triest, Tyrol und die Vorlande, in dem ersten Jahre seiner Regierung. Jahrgang von 1789 bis 1790. Prag und Wien 1791. In der von Schoenfeldschen kaiserl. koenigl. Hofbuchdruckerey.  (36 x 23 cm), k. [1], s. 87, [1]. (oraz)
 - Leopolds des Zweyten Römischen Kaisers Gesetze und Verfassungen im Justizfache. Für Böhmen, Mähren, Schlesien, Galizien, Oesterreich ob und unter der Enns, Steyermark, Kärnten, Krain, Görz, Gradiska, Triest, Tyrol und die Vorlande, in dem zweyten Jahre seiner Regierung. Jahrgang von 1790 bis 1791. Prag und Wien 1791. In der von Schoenfeldschen kaiserl. koenigl. Hofbuchdruckerey.  (36 x 23 cm), k. [1], s. 98, [24], współopr., opr. kart z epoki.
(Estr. T. 21, notuje inne wydanie w j. łacińskim). Są to rozporządzenia dla ziem Cesarstwa zawarte w zbiorze Schoenfeldowskim z pierwszych dwóch lat panowania Leopolda II. umieszczonych od 15 marca 1790 do 18 lutego 1791 i od 10 stycznia 1791 do 27 lutego 1792. Dotyczy również ziem polskich, a mianowicioe Śląska i Galicji. Ślady zawilg. i zabrązowień, na pierwszej karcie tyt. odręcznie poprawione daty, oprawa z przetarciami.

900,00 PLN

   64    (LESZCZYŃSKA Maria dedyk.)

L'Office de la Quinzaine de Pasques, selon l'usage de Rome, en Latin et en Francois.

Traduction Nouvelle. Dédie a la Reine. Avec l'explication des Cérémonies propres de ce saint Tems, des Méditations sur les Evangiles, des Réfléxions sur les Mystéres, & des Prieres pour la Confession & la Communion. Paris 1749. Chez Theodore de Hansy. (20 x 13 cm), s. XXXII, 669, [3], 3 miedzioryty na osobn. tabl. (w tym portret Marii Leszczyńskiej jako frontispis), opr. sk. ozdobna z epoki.
Ładny egzemplarz. Modlitewnik w j. francuskim i łacińskim dedykowany królowej Marii Leszczyńskiej. Piękna oprawa pomimo otarć. Skóra: czerwone maroko, na obu okładkach bogato zdobione i złocone bordiury w formie koronek, kółek, roślin i ptaków. Grzbiet podobnie bogato zdobiony. Brzegi kart złocone. Wpis własn., ślady zawilg. i zaplamień. Stan dobry.

1500,00 PLN

   65    (LUBOMIRSKI Stanisław Herakliusz)

Rozmowy Artaxessa y Ewandra, w których polityczne, moralne, y naturalne uwagi zawarte, wedle podanych okazyi, tak iako mowione właśnie były, prawdziwie wyrażone są spisane przez

I. O. S. P. R. X. S. L. M. K. Teraz potrzecie na poważną instancyą życzliwych Oyczyznie ku pospolitemu dobru przedrukowane. W drukarni Jasney Góry Częstochowskiey Roku Pańskiego 1745. (16 x 9,5 cm), s. 565, [3], 1 miedzioryt na odwrocie karty tyt., opr. pł. (XIX w.).
(Estr. T. 21). Wpisy własn. i pieczęcie, ślady niew. zabrudz. Stan dobry. Na odwrocie karty tytułowej miedziorytowa rycina ukazująca dwie postacie na tarasie zamkowym.  Zawiera 13 rozmów, m. in. o naukach, o sposobie mówienia, o sympatii i antypatii, o duszy ludzkiej, o uwadze wojennej, i in. Stanisław Herakliusz Lubomirski (1642 - 1702), polski magnat, marszałek wielki koronny, mecenas sztuki. W 1673 za obronę Spisza dostał propozycję objęcia korony węgierskiej, jednak jej nie przyjął.

1200,00 PLN

   66    (LUCANUS Marcus Annaeus)

[Pharsalia] Anneus Lucanus cum duobus comentis Omniboni & Sulpitii.

(Wenecja 1505). (Na końcu:) Impressum Venetiis per Bartolomeum de Zanis de Portesio, Anno Domini Mccccc.v, die XXIIII, mensis octobris.  (31 x 22 cm), k. [220], 1 drzeworyt w tekście, opr. perg. z epoki.
Wpisy własn. z epoki, ślady zalania i zawilgocenia, otarcia i zabrudzenia oprawy, niew. ubytki na grzbiecie.  Postinkunabuł. Pharsalia - epopeja historyczna w 10 księgach dotycząca wojny domowej między Pompejuszem a Cezarem, zakończona klęską tego pierwszego pod Farsalos. Marcus Annaeus Lucanus (39-65) - poeta rzymski, bratanek Seneki Młodszego, wnuk Seneki Starszego. Za udział w spisku Pizona na życie Nerona został zmuszony do samobójstwa. Bartolomeo Zani, drukarz i typograf włoski, działał głównie w Wenecji na przełomie XV i XVI wieku.

5600,00 PLN

   67    MAGDALIUS Gaudensis Jacobus

Passio magistralis d[omi]ni n[ost]ri iesu christi ex diuersis sc[o]to[rum] ecclesie doctor[um] sententijs postillata

Cu[m] glosa Jnterlineari viri vndecu[mque] doctissimi venerabilis d[omi]ni Alberti magni Ciuitatis Ratispone po[n]tific[is] gratiosi p[ro] religiosu[m] patre[m] ordinis p[re]dicatorij Jacobu[m] gaude[n]sem collecta: Compassio christiferae virginis Mariae in modum polylogi edita. Coloniae 1508. Henrici Quentell. (21,5 x 15,5 cm), s. [86], inicjał w drzeworycie, opr. psk. współcz.
Postinkunabuł autorstwa dominikanina holenderskiego (1468-1520), teologa i poety, biegłego w j. greckim, hebrajskim i łacińskim, reprezentanta wczesnego humanizmu chrześcijańskiego z fragm. tekstu Alberta Magnusa. Ślady zawilg. i kornika, oprawa i wyklejki współcz. Stan dobry. Rzadkie.

3000,00 PLN

   68    MAGINI [Giovanni] Antonio

Ephemerides Coelestivm Motuum Io. Antonii Magini Patavini, Ab Anno Domini 1598. vsque ad Annum 1610.

Secundum Copernici obseruationes accuratissime supputatae & correctae; Ad longitudinem inclytae Venetiarum Vrbis. Eiusdem Tractatus quatuor absolutissimi, nempe Isagoge in Astrologiam. De vsu Ephemeridum. De annuis reuolutionibus. & De Stellis fixis, denuo correcti, & insigniter aucti. Accedit huic secundae editioni Compendium Directionum eiusdem Auctoris [...]. (Wyd. 2). Venetiis 1599. Apud Damianum Zenarium. 22,7 x 17 cm, k. [6], k. 188, tabele u drzeworyty astronom. w tekście, inicjały w drzewor., opr. pperg. z epoki.
(Estr. nie notuje). Magini G. A. (1555-1617), włoski uczony, astronom, astrolog, matematyk i kartograf jest autorem dzieła astronomicznego zawierającego dane tabelaryczne, dotyczące przebiegu przyszłych zjawisk astronomicznych; tzw. "efemerydy" bo o nich tu mowa, to dane astronomiczno-matematyczne, które pozwalają ustalić np. pozorne położenie Słońca, Księżyca i planet na niebie w określonym czasie i w określonym miejscu na Ziemi, zawierają również dane o ważnych zjawiskach astronomicznych, takich jak zaćmienie Słońca i Księżyca. Autor "Efemeryd", przeciwnik teorii kopernikańskiej, nie wahał się korzystać z obliczeń polskiego astronoma. To na ich podstawie, a także tabel niemeckiego astronoma Erazma Reinholda (1511-1553) i własnych badań, wydał drugą, a co ważne, poprawioną edycję (wyd. 1: 1582) "Efemeryd". Opublikowane dane dotyczące położenia ciał niebieskich obliczono już wg nowego kalendarza słonecznego, tzw. gregoriańskiego, wprowadzonego w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Warto przy tym zwrócić uwagę na rolę jaką odgrywał Kopernik w ówczesnej nauce. Wielu korzystało z jego obliczeń i odkryć z nimi związanych, jednoczenie odrzucając tę Nową Teorię jako zbyt rewolucyjną. Ślady zawilg. i lekkiego zalania i zabrązowienia niektórych kart. Wczesny wpis własn. na karcie tyt.  Oprawa perg. z wyblakłym napisem na grzbiecie, wyklejki współcz., pomyłki w paginacji (po karcie: 85,129,135 i 188). Karta tyt. zawiera informację o obecności dwóch tablic?, a bibliografie często nic o nich nie wspominają. Być może zostały wyposażone w nie, tylko wybrane egzemplarze. Egzemplarz nie zawiera tzw. dodatków rocznych, tj. tablic efemerydowych za lata 1598-1610. Oprawa półperg. wtórna, pierwsze karty z mocniejszymi zawilg. górnego wewn. narożnika, niew. zabrązowienia kart, wyklejki współcz. Stan dobry. (Baranowski H. - Bibliografia kopernikowska 1509 - 1955). Bardzo rzadkie.

8000,00 PLN

   69    (MAJOR John)

Octo libri physicorum cu[m] naturali philosophia atq[ue] metaphysica Joha[n]nis Maioris hadi[n]gtonani theologi Parisiensis.

Parrhisiis [Paris] (1526). J. Parvo [Jean Petit]. (28,7 x 21 cm), k. [134], karta tyt. i liczne inicjały w drzeworycie, opr. psk. współcz.
Dzieło szkockiego teologa, historyka i filozofa renesansu Johna Majora (1467 -1550). Studiował w Cambridge i Paryżu. Jako uczony był bardzo ceniony i miał znaczący wpływ na wielkich myślicieli swoich czasów. Jego "rozsądny konserwatyzm", sceptyczne i logiczne podejście do studiowania tekstów takich jak Arystoteles czy Biblia były bardzo cenione, a jego teksty pożądane i często publikowane w całej Europie. Wpływ tego uczonego na logikę, naukę, politykę (stawianie ludzi nad królami), Kościół (uwagi nad papieżami) i prawo międzynarodowe (ustalanie praw człowieka "dzikusów" podbijanych przez Hiszpanów), był znaczący i dopiero w nowoczesnym świecie zrozumiały i akceptowany. Oferowane dzieło to klasyczny przykład jego twórczości jako teloga, historyka i filozofa.  Ślady zawilg. i zaplam., 6 kart z doklejonym górnym narożnikiem (bez szkody dla tekstu), dwie karty w reprodukcji (o3 i o4). Marginalia i zapiski w tekście. Karta tyt. w kolorze czarnym i czerwonym. Oprawa i wyklejki współczesne. Nasz egzemplarz jest zgodny z egzemplarzem w Bibliotece BSB w Monachium, zaś w egzemplarzu w bibliotece sorbońskiej w Paryżu podano o dwie karty więcej? Stan dobry. Rzadkie.

6000,00 PLN

   70

(MAJORKA). Krótkie ale fundamentalne opisanie Balearyiskich y Pythyuzyiskich wysp Majorca, Minorca, Ivica y Formentera z dowodnieyszych y nowszych relacyi zebrane

y do drukowania z niemieckiego. Przetłumaczone podane 1756. (17 x 10,5 cm), k. [4], s. 72, 1 mapa barwna w miedziorycie skład. (29 x 45 cm), opr. ppł. współcz.
(Estr. T. 23).
Ślady niew. zawilg.. Stan dobry.
Tekst zasadniczy poprzedza: „Opisanie fortecy S. Filippa na wyspie Minorce, jako prawdziwego Porto Mahon". Dalej następuje druga karta tyt. Na szczególną uwagę zasługuje piękna mapa dużych rozmiarów w barwnym miedziorycie, rytowana przez Strachowskiego we Wrocławiu, a właściwie trzy mapy na wspólnym arkuszu (Minorka, Baleary, okolice twierdzy Mahon).   Rzadkie.

800,00 PLN

   71    MALAPERTI Karol

Poemata.

Antverpiae 1616. Ex officina Plantiniana, apud viduam et filios Jo. Moreti M.DC.XVI. (14 x 8,5 cm), s. 135, [5], na ostatniej stronie drzeworyt (sygnet druk.), okł. brosz. z epoki?
(Estr. T. 22). Dedykacja: "Wladislao Sigismundi III. Poloniae Regis Filio". "Obejmuje: Sedecias tragoedia, Christus patiens, Elegiae IX. Tu od str. 105 idzie: Miscellaneorum liber unus" (Estreicher). Malapert Karol (1581 - 1630), jezuita, astronom. W 1610 przybył do Polski, gdzie był nauczycielem matematyki w kaliskim kolegium jezuickim i prowadził jednocześnie badania astronomiczne. W Kaliszu w roku 1613 zastosował po raz pierwszy w Polsce lunetę do obserwacji gwiazd. Obserwacji dokonywał przy pomocy swoich kaliskich uczniów: Szymona Peroviusa i Aleksego Sylviusa. Poprzez swe badania wysunął ośrodek kaliski na czoło polskiej astronomi. Podczas pobytu w Polsce wydał w Kaliszu w 1615 roku swój zbiór wierszy (w tym tragedię "Sedecias", kilkakrotnie później ), dedykowany królewiczowi Władysławowi Wazie, podobnie jak tu oferowane antwerpskie "Poemata". Pieczęcie wpisy własn., otarcia okładki i ubytki grzbietu. Stan dobry.

1200,00 PLN

   72    MANTUANUS Baptista

Buccolica Mantuani. Habes hic candide lector uberrima co(m)mentaria Andree Veure(n)tini ... correcta ac emendata.

Lugduni (Lyon) 1526. Joanne Crespin. (18,5 x 13 cm), k. 99, [1], drzeworyt tyt., 6 drzeworytów w tekście, inicjały, opr. sk. z epoki?
Ślady zalania i zawilg., wyklejki wtórne, oprawa naprawiana, grzbiet dorobiony od podstaw. Ostatnia karta niew. ubytkiem; wczesne zapiski. Poezje bukoliczne włoskiego poety i karmelity Baptysty Jana zw. Mantuanus Spagnoli (1447-1516) (błogosławiony Kościoła katolickiego). Pierwsze wydanie z komentarzem Andreasa Vaurentinusa. Baptysta Mantuani pisał swoje wiersze bukoliczne jako student w Padwie, napisane stosunkowo prostą łaciną były wykorzystywane w szkołach do jej nauczania. Tekstowe drzeworyty przedstawiają sceny z życia na wsi.

3600,00 PLN

   73    (MASSUET Pierre)

Histoire de la guerre presente et des negociations pour la paix.

Avec la vie du Prince Eugene de Savoye. Contenant tout ce qui s'est passe de plus important en Italie, sur le Rhin, en Pologne, & dans la plupart des cours de l'Europe. T. 1 - 5 (komplet). Amsterdam 1737. Chez Francois L'Honore. (16 x 9,5 cm), s. XXXII,  328; s. 428; s. XLII, 444; s. 345, [1]; s. 354, k. [20], opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 22, tego wydania nie notuje). Oprawa: brązowa skóra, bogate złocenia grzbietu. Otarcia oprawy i niew. ubytki i uszkodz. grzbietów; wczesna zapiska na kartach tyt., ślady niew. zabrązowień. Historia ostatnich wojen i negocjacji pokojowych, związanych z działalnością księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, który m.in. brał udział w wojnie sukcesję polską. Zawiera m.in. opis wydarzeń jakie miały miejsce na terenie Polski w pierwszych dekadach XVIII wieku. Massuet Piotr (1698 - 1776), francuski erudyta, historyk, doktor medycyny.

2600,00 PLN

   74    (MASSUET Pierre)

Histoire de Rois de Pologne, et des revolutions arrivees dans ce Royaume.

Depuis le commencement de la Monarchie jus'qua present. Nouvelle edition. T. 1 - 3 (w miejsce 5-ciu). Amsterdam 1734. Francois L'Honore. (16 x 10 cm), k. [14], s. 454, k. [7]; k. [2], s. 531, [1]; k. [2], s. 432, k. [8]; 3 miedzioryty tyt. i 2 mapy skład. w miedziorycie, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 22). Stan dobry. Oprawa: skóra brązowa, grzbiety złocone. Brzegi kart barwione. Karty tyt. w kolorze czerwonym i czarnym. Ślady zawilg. i zabrązowień. Historia królów Polski i wojen prowadzonych przez Królestwo Polskie. Mapy przedstawiają Polskę i Rosję.
Massuet Piotr (1698 - 1776), francuski erudyta, historyk, doktor medycyny.

2500,00 PLN

   75    (MASSUET Pierre)

Histoire des Rois, du Royaune de Pologne et du Grand Duche de Lithuanie.

Ou l'on trouve un detail tres-circonstancie de ce qui s'est passe de plus remarquable sous les Regnes des Rois Frederic Auguste et Stanislas Leszczynski; Et pendant les deux derniers Interregnes. T. 1 - 3 (w miejsce 4-ech). A La Haye 1734. Chez Gosse, Prevot, & Compagnie. (17 x 10 cm), k. [14], s. 455, [1]; k. [2], s. 432; k. [2], s. 432, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 22). Zapiski własn., ślady niew. zawilg. Oprawa: brązowa skóra, złocenia grzbietu - tu niew. ubytki, naddarcia i otarcia, ślady po korniku. Brak tomu 4-go. Zawiera Opis Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a w szczególności okres bezkrólewia po śmierci Jana III Sobieskiego, w tym walkę o tron między Augustem II Mocnym i Stanisławem Leszczyńskim. Massuet Piotr (1698 - 1776), francuski erudyta, historyk, doktor medycyny.

1800,00 PLN

   76    MODRZEWSKI Frycz Andrzej

O poprawie Rzeczypospolitey księgi czwore: pierwsze o obyczaiach; drugie o statucie; trzecie o woynie; czwarte o szkole.

Do ś. p. Monarchy Zygmunta Augusta króla polskiego etc. do Senatu y Stanu Rycerskiego, y wobec do wszech ludzi Sarmatskich językiem łácińskim napisane. Przez Cypryana Bazylika z łacińskiego na polskie przetłómaczone a teraz nakładem J. W. J. P. Dominika Alexandrowicża Marszałka Trybunału Głównego W. X. L. Pisarza Ziem. ptu Lidz. porucznika petyhor. Regimentarza Dywizyi Litewskiey przedrukowane. W Wilnie 1770. W drukarni J. K. Mci y Rzeczypospolitey XX. Scholarum Piarum.  (19 x 13 cm), k. [9], s. 576, opr. psk. z epoki.
(Estr. T. 22). Dedykacja dla Dominika Alexandrowicza Marsz. Tryb. Wlk. Ks. Lit. "...Od str. 545 idzie: Przydatek o sejmach, sędziach, skarbie, karaniu mężobójstwa. Pisan w Krakowie ostatniego października r. 1553" (Estreicher). Drugie wydanie w j. polskim (wyd. 1 w j. pol.: Łosk 1577). To pomnikowe dzieło polskiego renesansu o wyraźnym zabarwieniu reformacyjnym, znalazło sie wkrótce, po opublikowaniu, na indeksie ksiąg zakazanych. Nowatorska pod każdym względem książka napotkała ostre sprzeciwy obrońców starego porządku. Wszystkie 5 ksiąg (tłumaczenie polskie nie objeło księgi 5-tej "O kościele") poruszyły niezwykle ważkie dla kraju problemy. Modrzewski był zwolennikiem daleko posuniętej demokracji w państwie i kościele. Postulował równość sądową wszystkich stanów. Silna władza królewska miałaby utrzymywać równowagę społeczną, chroniąc szlachtę przed magnaterią oraz chłopów i mieszczan przed szlachtą. Księga "O kościele" (tej księgi w tłum. polskim brak zarówno w pierwszym jak i w drugim wydaniu), w której Modrzewski oddala sie od katolicyzmu na rzecz protestantyzmu, przynosi mu zarówno sławę jak i potępienie, rozgłos i zapomnienie. Zapiski na wyklejkach, niew. ślady zawilg., karta tyt. w reprodukcji, oprawa brązowy półskórek, narożniki w skórze, grzbiet naprawiany. Stan dobry.

2500,00 PLN

   77    MOEBIUS Johann, Dubravius Stephanus

Problema historicum de planetaria dierum denominatione amplissimae facultatis philosophiae in Academia Lipsiensi

indultu publicae censurae proponet praeses M. Johannes Moebius, Martisburgensis [...] respondente Stephano Dubravio, Zakoltza Hung. [...] ad diem 28 Maji anni labentis MDCLXXXVII. Lipsiae 1687. Typis Christiani Gozl. (20 x 16 cm), s. [28], opr. sk. współcz.
Stan dobry. Rozprawa historyczno - astronomiczno - astrologiczna dotycząca określania cykli planetarnych. W tekście znajduje się tabela ułożona przez starożytnych Egipcjan z symbolami astrologicznymi ciał niebieskich naszego systemu słonecznego i ich lokalizacji w poszczególne dni tygodnia i w ciągu doby.

800,00 PLN

   78    (MONTANUS Joannes Baptista)

Io. Baptistae Montani Veronensis medici et philosophi excelentissimi,

Consultationum medicinalium ad varia morborum genera, Centuria tertia. Una cum indice alphabetico.  Cum priuilegio Illustriss. Senatus Veneti per annos X. (Tu godło księgarza z napisem: Vincent). Venetijs 1559. In officina Erasmiana apud Vincentium Valgrisium MDLIX. (17 x 11,5 cm), s, 404, k. [6], 2 sygnety drukarskie w drzeworycie, inicjały, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 22, tzw. Centurii trzeciej nie notuje). W przedmowie wspomina sławnego lekarza wrocławskiego Johanna Crato von Krafftheim (1519 - 1585), humanistę związanego z Wrocławiem, nadwornego medyka trzech cesarzy z rodu Habsburgów.  Tu na str. 169: Splentica & hepatica passiones in Polono sexagenario. "Więcej kuracyi polaków nie ma" (Estreicher). Dzieło medyczne słynnego włoskiego klinicysty Giovanniego Battisty de Monte zwanego Montaną (1498-1551). Warto wspomnieć, że na podstawie zapisków i wykładów tego słynnego włoskiego klinicysty, zawierających także objaśnienia i komentarze do dzieł nie mniej słynnego rzymskiego anatoma Galena (130-200) - zebrał i wydał Walenty Sierpiński (Sierpowski) z Lublina (zm. przed 1600 r.), doktor medycyny. Ślady zawilg. i niew. zaplam.; ślady kornika (widoczne szczeg. na wyklejkach oraz kilku pierwszych i ostatnich kartach); dolna część karty tyt. obcięta ze szkodą dla tekstu. Otarcia oprawy i niew. uszkodzenia. Rzadkie.

2800,00 PLN

   79

(OPRAWA Krakowska - warsztat Jerzego Moellera).

1. (LIBANUS Jerzy?) - Elementale introductorium in nominum, et verborum declinationes Graecas, praeterea et alia quaedam iam addita. Item Hieronymi Aleandri Motensis tabulae utilissimae. Coloniae 1541. Excudebat Ioan Gymnicus. (16 x 10,5 cm), s. [78]. (oraz)
2. ([EVANGELIA te kai Epistolai tōn kyriakōn, kai heortasimōn ... ] = Evangelia et Epistolae dominicorum festorumq́ue dierum, ...  Coloniae 1545. Ioan Gymnicus ?). (16 x 10,5 cm), s. [314]. (oraz)
3. VIVES Juan Luis - Lingvae Latinae Exercitatio. Libellus valde doctus et elegans, nuncq[ue] denuo in lucem editus. Coloniae 1546. Excudebat Mart. Gymnicus. (16 x 10,5 cm), s. [170] (w miejsce 200), współopr., opr. deska, sk. z epoki.

1. (Estr. T. 18, 21, notuje tylko wydanie krakowskie). "Wiszn. VI. 215, domyśla się iż ta książka drukowana z natchnienia Jerzego Libana (Libanus Jerzy Lignicensis 1464-1544); ... Bandtke zaś Libana autorem mieni." (Estreicher). Tekst w j. greckim i łacińskim. Ślady zawilg. i zaplam., karta tyt. mocno zabrudzona, brak wyklejki, marginalia z epoki, na ostatniej stronie całostronicowa wczesna zapiska w j. polskim: "Dzisiejszej  kwietnej Niedzieli...".  Jerzy z Legnicy, Libanus (1464-po 1546), hellenista, poeta, orator, muzyk. Studiował w Akad. Krakowskiej. Humanista, jeden z pierwszych prof. grecystów w Krakowie. Wydawał podręczniki do nauki języka gr. oraz komentowane teksty greckie pisarzy starożytnych.
2. Tekst Ewangelii paralelnie - jedna strona w j. greckim, druga w łacińskim. Brak karty tyt. A1, dlatego identyfikacja tytułu, wydawnictwa i roku niepewna. Ślady zawilg., zaplam. i zabrudzeń, kilka kart z przyciętymi marginesami i innymi niew. uszkodzeniami. Na ostatniej karcie wczesne zapiski, a pośród nich ta: "Hic Liber Testis est Deus qui illum querit Hoc nomen erit Franciscus Stanislaw Kostka Natus Kaszicki vocatus" (czyli:  Franciszek Stanisław Kostka - świadkiem jest Bóg że to jego książka). Nie sposób nie zuważyć zbieżności ze Świętym Stanisławem Kostką (imię Franciszek od zakonu Franciszkanów).
3. Podręcznik do ćwiczeń i doskonalenia języka łacińskiego, hiszpańskiego humanisty i pedagoga okresu odrodzenia Juana Luisa Vives (1492-1540). Ślady zawilg. i zabrudzeń, brak ostatnich 15 kart, kilka kart z przyciętymi marginesami (bez szkody dla tekstu), karta tyt. nieco uszkodzona, liczne zapiski z epoki (w tym na k. tyt.)  również na specjalnie do tego celu służących kartach z odpowiednio wysuniętymi marginesami (nie doklejanymi).

Oprawa: świńska skóra na desce. "... warsztat Jerzego Moellera, Kraków 1555. Cechy narzędziowe, okładka tylna radełko z główkami profilowymi datowane na 1542, kształt zapinki na okładce przedniej jak u Moellera, ponadto oprawa datowana na 1555 (dolna linia o. przedniej) czcionkami jak z warsztatu Moellera. O ile radełka mogą się dublować z innymi warsztatami, to cechy krzyżujących się linii na krawędziach okładzin mało prawdopodobne" (dr Agnieszka Biały z UŚ). Jerzy Moeller, krakowski mistrz sztuki introligatorskiej, od ok. 1550 roku pracował także na potrzeby dworu królewskiego i Akademii Krakowskiej. Wraz z innym mistrzem introligatorstwa Dawidem byli twórcami opraw z biblioteki Zygmunta Augusta. Stan oprawy: deska pęknięta, mocne otarcia oprawy, niew. ubytki i uszkodzenia skóry, ślady po klemerakach, brak wyklejek, blok książki luźny. Bardzo rzadkie.

5000,00 PLN

   80    OWIDYUSZ Naso

Fabularum Ovidii interpretatio tradita in academia Regiomontana à Georgio Sabino.

(Wyd. 1). Vitebergae 1555. Ex officina haeredum Georgii Rhavv. Anno M.D. LV.  (15,5 x 10,5 cm), s. [256], opr. pperg. wtórna (XVIII w.).
(Estr. T. 23). Georgius Sabinus (Schuler) (1508- 1560), humanista, filolog, poeta, pierwszy rektor Uniwersytetu Albrechta w Królewcu (tzw. Uniwersytet Albertina). Początkowo kształcił się na uniwersytecie w Wittenberdze, gdzie poznał Filipa Melanchtona, a w 1536 ożenił się z jego córką Anną . Był kilkakrotnie w Polsce i utrzymywał kontakty z Andrzejem Górką. Pełniąc funkcję rektora Albertiny otaczał opieką studentów polskich, między innymi w latach 1551-1552 Jana Kochanowskiego. Znajomość Georga Sabinusa a zwłaszcza tej pracy "Fabularum Ovidii interpretatio" wyraźnie wpłynęły na poezję (zwłaszcza poezję łacińską) Jana z Czarnolasu o czym szeroko pisze Bartosz Awianowicz (Uniw. M. Kopernika) w artykule zatyt.: "Jan Kochanowski a centra humanizmu europejskiego: Królewiec". Marginalia z epoki, ślady zawilg. i zaplam., podklejenia marginesów niektórych kart. Oprawa pperg. z czerwonym szuldzikiem i narożnikami w perg. Estreicher pobieżnie i zdawkowo opisuje książkę. Rzadkie.

3000,00 PLN

   81    (OWTRAM William) Outramo Guilielmo

De Sacrificiis Libri Duo Quorum Altero explicantur Omnia Judaeorum, Nonnulla gentium Profanarum Sacrificia:

Altero Sacrificium Christi: utroque ecclesiae Catholicć jego de rebus sententia contra Faustum Socinum, ejúsque sectatores defenditur. Londini 1677. Imp. Richardi Chiswell.  (21 x 16 cm), k. [8], s. 372, k. [10], opr. sk. z epoki.
(Estreicher nie notuje). Oprawa podniszczona z przetarciami i brakiem grzbietu, blok książki luźny. Karta tyt. w kol. czerwonym i czarnym. Dzieło porusza problem reformacji, a mianowicie socynianizmu, którego twórcą był Faust Socyn (1539 - 1604) od 1598 roku nieoficjalny przywódca polskich arian. Zwiazany z grupą antytrynitarzy - Włochów z otoczenia królowej Bony, rozpoczął współpracę z polskimi arianami. Pozostał w Polsce i tu pracował. Zmarł w Lusławicach koło Tarnowa, gdzie znajdował się duży ośrodek Braci Polskich.  Na uwagę zasługuje fakt, że w tej książce poraz pierwszy użyto słowo holocaust. Liczne fragmenty tekstu również w j. hebrajskim i greckim.  Rzadkie.

1200,00 PLN

   82    PIEPENBRING Georg Heinrich

Erfurt 1792. Georg Adam Kepfer. (19,2 x 11,5 cm), s. XVI, 408, [2], miedzioryt tyt., okł. karton z epoki?
Stan dobry. Niew. otarcia okł., ślady zabrązowienia kart. Praca medyczna na temat najlepszych i skutecznych leków, poradnik dla lekarzy, chirurgów i farmaceutów autorstwa niemieckiego farmaceuty Georga Heinricha Piepenbring (1763-1806), doktora medycyny na Uniwersytecie w Erfurcie.

600,00 PLN

   83    PIEPENBRING Georg Heinrich

Ueber die neuesten Bereitungsarten der Arzneymittel und einigen andern Gegenständen der Medicin, Chymie und Pharmacie.

Nebst Kritiken elender Recepte. Von ... Leipzig 1795. Friedrich Gotthold Jacobäer. (20 x 12 cm), s. [12], 96, 1 tabl. skład. okł. brosz. z epoki?
Niew. otarcia okł., ślady zalania i zawilg. kart. Praca medyczna na temat najnowszych metod przygotowania leków i innych środków z medycyny, chemii i farmacji, autorstwa niemieckiego farmaceuty Georga Heinricha Piepenbring (1763-1806), doktora medycyny na Uniwersytecie w Erfurcie.

300,00 PLN

   84    (PIERIUS Joannes Valerianus [Bellunensis Bolzanus])

Hieroglyphicorum Joannis Pierii Valeriani Bolzanij Bellunensis, commentariorum sive de sacris Aegyptiorum, aliarumque Gentium literis.

In quo adiecti sunt a Cael. Augustino Curione duo libri , multa pulcherrima Hieroglyphica, quae a Uianne Pierio aut praetermissa aut non satis explicata fuerant, continentes. Basileae (1575). [Na końcu:] Basileae ex Officina Thomae Guarini Anno M.D. LXXV. mense Martio.  (32,5 x 23 cm), k. [10], k. 441, k. [15], ca. 268 drzeworytów tekście, na ostatniej stronie sygnet drukarski w drzeworycie, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 24, inny wariant).  "Dedyk.: Kosmie Medyceuszowi. - W tekście liczne ryciny. Na k. 308: Liber XLII dedykacya (dla Mikołaja Radziwiłła): ad Nic. Rodivilum (sic) Olicae et Nesvesii ducem Palat. Vilnensem. - Poświęca mu ten rozdział „de Armis" jako wojownikowi z czasów Karola V cesarza i Zygmunta króla" (Estreicher). Pierio Valeriano (1477-1558), wybitny włoski renesansowy humanista, specjalizujący się we wczesnych studiach egipskich hieroglifów. Jego najsłynniejsze dzieło to tu oferowana praca o hieroglifach i ich zastosowaniu w alegorii. Humanistyczne zainteresowanie egipskimi hieroglifami zaczęło się od publikacji dzieła "Hiroglyphica" autorstwa Horapollona w 1505 r. w oficynie Aldo Manuzio. Książka ta, napisana w języku greckim prawdopodobnie przez egipskiego gramatyka, który żył za panowania Teodozjusza II  przedstawia idee starożytnego świata zawarte w piśmie, wg których każdy hieroglif ma głęboki sens moralny, teologiczny lub fizyczny. Te interpretacje dały początek utrzymującym się aż do początku XIX wieku błędnym poglądom na temat pisma egipskiego. Pierio Valeriano, biorąc za punkt wyjścia pracę Horapollon przeprowadził systematyczne zestawienie wszystkich symboli jakie odnalazł na medalach, monetach, w bajkach, mitach czy średniowiecznych bestiariuszach. Całość materiału zawarł w 60 ksiągach, z których każda rozpoczyna się listem poświęconym ważnej postaci wspierającej Autora lub miającej na niego wpływ, i tak 42 księga została zadedykowana Mikołajowi Radziwiłłowi. Pierwsza edycja dzieła ukazała się w Bazylei w 1556 roku, druga w 1567, zaś najpiękniejsza to ta przez nas oferowana z 1575 roku z powodu drzeworytów w niej zamieszczonych i wykonanych u bazylejskiego drukarza Thomasa Guariano. Każde następne wydanie powielało już te ryciny, które nadały materiałowi hieroglificznemu encyklopedyczny porządek i były wykorzystane, jak już wspomnieliśmy do moralnej lub teologicznej analizy świata naturalnego. Należy dodać, że dwie ostatnie księgi napisał włoski humanista Agostino Curione (1538-1567) - pierwsza księga zajmuje się bogami i ludźmi starożytnego Egiptu, druga dotyczy zwierząt, figur geometrycznych, kamieni i roślin. Warto wspomnieć, że prace obu uczonych nie miały znaczenia dla rozszyfrowania hieroglifów.  Ślady zawilg., zaplam. i zabrązowień, wytarcie wpisu na karcie tyt.; paginacja różna: od 1 do 12 numerowane strony, od 13 do końca numerowane karty. Oprawa pergaminowa z przetarciami (krawędzie i grzbiet) i z niewielkimi uszkodzeniami, także niew. ślady zabrudzeń i zaplamień. Na ostatniej karcie znak drukarski Guarinusa: palma z napisem „Palma Gvar." w owalnej ozdobnej ramce drzeworytniczej. Bardzo rzadkie.

8800,00 PLN

   85    (PODLECKI Tadeusz)

Historya Indyi Wschodnich skrocona.

(Wilno 1776). Do druku podana w Wilnie u XX. Bazylianów Roku 1776. (16 x 10,5 cm), k. [4], s. 104, [4], opr. ppł. współcz.
(Estr. T. 18 i 24). Ślady niew. zawilg., szerokość kart nierówna. Stan dobry. Po karcie tyt.: "Do Tadeusza Kościałkowskiego Podkomorzyca Powiatu Wiłkomirskiego, Starosty Czetyrskiego, Posła Seymowego z Wiłkomierza... Tad. Kar. Podlecki." (Estreicher). Tadeusz Karol Podlecki (ok. 1750-1796), autor i redaktor „Dziennika Handlowego", zasłużony organizator i wydawca kilku czasopism prawniczych, ekonomicznych i politycznych. Debiutował w 1776 roku ogłaszając w wileńskiej drukarni oferowaną pracę: "Historię Indii Wschodnich..." - kompilacyjny i fragmentaryczny przekład głośnego dzieła Guillaume'a Thomasa Francoisa Raynala: "Histoire philosophique et politique des estabilissements et du commerce des Europeens dans les Indees". Rzadkie.

400,00 PLN

   86    POTOCKI Jan

Chroniques Mémoires et Recherches pour servir à l'histoire de tous les Peuples Slaves, par le Comte Jean Potocki.

Livre XLII. Comprenant la fin du Neuvičme Siecle de notre ére. a Varsovie M.DCC.XCIII. (Cz. 1 -2). (Warszawa 1793). (23,5 x 19 cm), s. 231, [1]; 148, 1 mapa skład. w miedziorycie. (oraz)
 - Histoire ancienne du gouvernement de Volhynie : pour servir de suite a l'histoire primitive des peuples de la Russie. Petersburg 1805. De L'Imprimerie de L'Academie. (23,5 x 19 cm), k. [2], s. 15, [5], współopr., opr. psk. z epoki.
(Estr. T. 25). "Są to wyjątki z dawnych dziejopisów Bogufała, Marcina Galla, Długosza, Duisburga, Nestora itd. z tekstem oryginału i przekładem francuzkim. Dzieło miało obejmować ksiąg 69; księga I miała się zająć wyprawą Daryusza do Scytyi. Tutaj przechodzi historyę Walgerza i Helgondy, początek dynastyi Piastów, mitologię Prus i mitologię Litwy, oraz historyę ludów słowiańskich. Niektóre egzemplarze mają datę: 1792" (Estreicher). Drugi tytuł jest kontynuacją pierwszego. Jan Potocki herbu Pilawa (1761-1815), powieściopisarz, podróżnik, polityk, historyk, publicysta, etnograf, jeden z pierwszych polskich archeologów, badacz starożytności słowiańskich. Ślady mocnego zalania i zaplamienia dolnej części kart, brak k. tyt. oraz 6 kart numeracji rzymskiej (dot. pierwszego tytułu), mapa z naddarciami, oprawa z przetarciami.

1800,00 PLN

   87

PRAWA a Zřijzenij zemská Kráľowstwij Cžeského.

Praha 1564. Jiří starší Melantrich z Aventýna: Vřesovic a z Daubravské Hory, Volf. (Na kjońcu:) Wytissteno w Starem Mestie Praskem, u Girijka Melantrycha z Awnetynu w Stredu po Stietij Swateho Jana, ginak XXXdne Miesyce Srpna Letha Panie M.D.LXIIII. (29,5 x 19 cm), k. [3], k. 247 (właść. 249), k. [29], 5 drzeworytów (całostr.), opr. sk. z epoki.
Ded. cesarzowi Maksymilianowi II. Początki kodyfikacji prawa prowincjonalnego w Czechach sięgają 1487 roku, kiedy to Zgromadzenie Prowincjalne powołało specjalną komisję do tego celu. Po kilku latach w 1500 roku Kodeks prowincjonalny został przyjęty i wydany. Zawiera regulacje odnośnie własności ziemi, praw konstytucyjnych, administracyjnych, przepisy dotyczące uprawnień i obowiązków urzędników państwowych, prawo do własności, do dziedziczenia, prawa karne i przepisy o charakterze porządkowym. Już w 1530 opublikowano nowy kodeks z niew. zmianami, zaś trzecia edycja z 1549 zawierała istotne zmiany. Ostatnia edycja z 1564 roku niewiele różniła się od poprzedniej i to wydanie obowiązywało do 1627 roku, po którym nastąpiły zasadnicze zmiany. Druk czytelny, pisany w miarę dużą czcionką, z przerwami między poszczególnymi przepisami (paragrafami). Na karcie tyt. drzeworyt ilustrujący herb Królestwa Czeskiego, na odwrociu herb Cesarza Maksymiliana II, w otoczeniu herbów ziem czeskich, zawiera również drzeworyt wydawcy i sygnet drukarski. Jednak najważniejszym drzeworytem jest przedstawienie obradującego czeskiego Zgromadzenia Narodowego pod przewodnictwem samego monarchy. Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń, niew. naddarcia kilku kart, karta tyt. nieco przycięta, karta nr 1 z zaklejonym wpisem, kilka pierwszych kart z zaplamieniem górnego wewn. narożnika, karta poprzedzająca kartę tyt. w całości zapisana odrecznie w epoce. Karta nr 214 i 225 zanumerowana dwukrotnie, pomyłki w paginacji, karta nr 6 wmontowana odwrotnie. Oprawa biała skóra z tłoczeniami. Mocne otarcia oprawy, niew. naddarcia grzbietu, tylna okładka częściowo reperowana, tu i ówdzie niew. uszkodzenia, ślady po sznurkach wiążących. Ogólny stan dobry. Rzadkie.

4000,00 PLN

   88

(PRUSY). Uebersetzung eines pohlnischen Schreibens über die Schrift:

Betrachtungen über das von Pohlen bey gegenwertigen Zeitläuffen zu haltende Betragen.
B. m. w. (1756).  (21 x 18 cm), s. 12, winiety i inicjał w drzeworycie, opr. pperg. współcz.
(Estr. T. 32). Ślady niew. zawilg. i zaplam.  Stan dobry. Nawiązuje do stytuacji politycznej w XVII wieku. Pismo wymierzone przeciw Prusom.

900,00 PLN

   89    PUFENDORF Samuel

De rebus a Carolo Gustavo Sueciae Rege gestis commentariorum

libri septem elegantissimi tabulis aeneis exornati cum triplici indice. (Wyd. 1). Norimbergae (Norymberga) 1696. Ch. Riegel. (36 x 24 cm), k. [5], s. 626, 53, [9], frontispis,  12 portretów na osobn. tabl. w miedziorycie, 111 miedziorytów rozkł. (w miejsce 115 lub 114) na osobn. tabl.,  w tekście inicjały i winiety w miedziorycie, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 25).
Wydanie pierwsze. Dzieło opisuje szczegółowo wojny Szwedów z Polską i Danią w latach 1654 - 1660. Tekst ilustrowany wg. rysunków sporządzonych przez Erika Dahlberga, inżyniera i generalnego kwatermistrza, towarzyszącego wojskom szwedzkim. Ryciny wykonane przez rytowników francuskich, szwedzkich, holenderskich, m. in.: Blesendorff, Boulanger, Cochin, Cordier, W. Swidde, F. de Lapointe i in. Wiele rycin poświęcono Polsce; Panorama Warszawy, sceny bitew pod Warszawą, Toruniem, Malborkiem, plany miast i twierdz: Gdańska, Sandomierza, Łowicza, Brzegu, Piotrkowa oraz rzadki plan Krakowa obecny tylko w pierwszym wyd. łacińskim. Na szczególną uwagę zasługuje piękna panorama Sztokholmu o długości 4,5 m, ze wspaniałym sztafażem. Wszystkie ilustracje odznaczają się wysoką wartością dokumentalną i artystyczną. Bogaty sztafaż rycin jest cennym materiałem do studiów nad budownictwem, sztuką wojenną, kostiumologią epoki baroku.
Pieczęć: "Fürstlich... Familien Bibliothek. Schloss Eferding". Ślady zawilg. i miejscami zabrązowień, pomyłki w paginacji, karta 69/70 przedarta, 1 karta tekstu z ubytkiem górnego marginesu, widok Torunia z podklejonym marginesem. Kilka miedziorytów z niew. naddarciami, postrzępieniami i pognieceniami w wyniku niewłaściwego składania. Brak 4-ech lub 3-ech miedziorytów: mapa Polski, mapa Danii, Półwysep Helski oraz miedzioryt nr 46 występujący łącznie z miedziorytem nr 47, który tu jest obecny i jest widokiem dwudzielnym, [na jednym arkuszu przedstawia Brześć kujawski i Pińczów] - stąd ta niejasność w liczbie miedziorytów. Oprawa z epoki: skóra brązowa, mocne otarcia oprawy (szczeg. narożników) i niew. ubytki skóry.  Piękne i rzadkie dzieło.

25000,00 PLN

   90    PUGET de La Serre Jean

Le tableau de l'Europe.

Ou son representez les royaumes, republiques, principautez, & autres seigneuries de ceste florissante partie du monde. Veu, corrigé, et mis en nouvel ordre. Dedié a monseigneur le mareschal de Ville-Roy. Seconde edition augmenté. Paris 1651. Chez Louys Chamhoudry. M. DC. LI. (13,5 x 7,5 cm), k. [4], s. 415, [1], k. [27], frontispis w miedziorycie, opr. perg. z epoki.
(Estr. nie notuje). Ślady niew. zawilg., brak wyklejek, otarcia i niew. zaplamienia oprawy. Stan dobry. Obraz Europy, opis Królestw europejskich. Zawiera inormacje o Polsce m.in.: De la Sarmatie; Du Royaume de Pologne; De la Prussie; De la Livonie; De la Samogotie; De la Masovie et Podlassie; De la Lithuanie; De la Volhinie; De la Podolie; De la Uraye Pologni; De la Petite Pologne; Des Roys de Pologne; i in. Jean Puget de La Serre  (1594-1665), francuski pisarz i dramaturg.

2000,00 PLN

   91

REGLEMENT für die fürstlich = hessische Infanterie worinn die General = Commandos die Chargirung,

und wie der Dienst in der Garnison geschehn soll, auch wornach saemtliche Officiers sich sonst zu verhalten haben, enthalten ist! Darmstadt 1792. (15,5 x 10 cm), k. [6], s. 420, 2 miedzioryty skład., opr. perg. z epoki.
Ślady zawilg., wpis własn., pieczęcie. Oprawa perg., typ oprawy kopertowy, zachowany fragment sznurka, niew. ubytek perg., otarcia i niew. zaplam. Stan dobry. Reguły, zasady i przepisy dotyczące funkcjonowania piechoty heskiej, służba w garnizonie, rola oficerów, dowódców, i t.p.

600,00 PLN

   92

(RELATIONE). Succinta Relatione di nuova vittoria havuta dal re di Polonia nelle vicinanze d'Altemburgo.

In Firenze (1683). Lucca et in Genova, per il Franchetti. (22 x 16 cm), s. [4], dwugłowy orzeł cesarski z kulą ziemską w drzeworycie.
(Estr. T. 26). Niew. zaplam. Stan dobry.  Relacje ze zwycięstwa króla polskiego nad Turcją. Ta relacja dotyczy 26 września 1683 roku.

900,00 PLN

   93

RESPUBLICA sive status Regni Poloniae, Lituaniae, Prussiae, Livoniae etc.

Diversorum Autorum. Lugduni Batavorum 1627. Ex Officina Elzeviriana. (11,5 x 6 cm), s. 467, [13], frontispis w miedzior., opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 26). Exlibris, wpisy własn., otarcia i zaplam. oprawy, ślady po sznurkach. Stan dobry. Oferowane drugie wydanie różni się od pierwszego (1626) tylko datą.   Frontispis w miedziorycie z herbem Polski i Wazów, po bokach dwaj rycerze polski i litewski. Opis Królestwa Polskiego, Litwy, Prus, Inflant i in. na podstawie kronik i dzieł: S. Krzysztanowicza, M. Kromera, A. Gwagnina, I. Boteri, S. Neugebauer'a i in. Zawiera wiadomości z różnych dziedzin jak: geografia, historia, ludność i t.p. Na koniec książki dołączono w epoce czyste karty, zapewne dla zapisywania uwag.

1600,00 PLN

   94    (REUSNER Nicolai)

Nicolai Reusneri Leorini Silesii Symbolorum imperatoriorum: classis prima [-tertia].

Qua symbola continentur impp. ac Caesarum Romanorum Italicorum: à C. Julio Caesare, usque ad Constantinum Magnum. Opus philologicum et politicum, vereque regium ac imperatorium : omnibus omnium ordinum, & cum primis ciuilis sapientiae studiosis lectu futurum vtile, ac iucundum. Additus est cuilibet classi tergeminus elenchus : symbolorum scilicet, imperatorum, tum quoq[ue] rerum, & sententiarum. Francofurti 1588. Curante Joanne Spiessio.  (17,5 x 12 cm),  k. [8], s. 229, [1], k. [13]; k. [8], s. 278, k. [16]; k. [8], s. 312, k. [16], winiety w drzeworycie, współopr., opr. deska, skóra z epoki.
(Estr. T. 26, tego tyt. nie notuje). Dedykacja: "... Dominum Maximilianum, Divi Maximilianie Caesaris F. Magnum Austriae Ducem, Magistrum Ordinis Teutonici supremum, Regem Poloniae designatum, &c". Nikolaus von Reusner (1545-1602) pochodził ze Śląska (Lwówek śląski), prawnik. W 1594 przybył z misją dyplomatyczną do Krakowa z prośbą o wsparcie militarne przeciw Turkom, w imieniu Meklemburgii. Jego misja zakończyła się niepowodzeniem. Wczesne wpisy na wyklejkach, ślady zawilg. i zabrązowień. Oprawa: deska, skóra biała ze ślepymi tłoczeniami i wyciśniętą datą: "1588", ślady po klemerkach. Stan dobry. Rzadkie.

8500,00 PLN

   95    (RICAUT Paweł)

Histoire de l'État present de l'Empire Ottoman:

Traduit de l'Anglois de Monsieur Ricaut, Ecuyer, Secretaire de Monsieur le Comte de Winchelsey Ambassadeur extraordinaire du Roy de la Grand'Bretagne Charles II. vers Sultan Mehemet Han Quatriéme du nom, qui regne a present. Par Monsieur Briot. Augmentée d'une Seconde Partie. Le contenu de tout l'Ouvrage se trouve ŕ la page suivante. Iouxte la copie. Amsterdam 1672. Chez Abraham Wolfgank. M.DC.LXXII.  (14 x 8 cm), k, [14], s. 726, frontispis i 18 miedziorytów skład., opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 26, tego wydania nie notuje). Ślady zawilg. i zabrązowień, ślady kornika, wczesne wpisy na karcie tyt., oprawa perg. wyk. ze starej karty rękopiśmiennej. Opisanie Państwa tureckiego podzielone na 3 księgi. Pierwsza dotyczy spraw politycznych i in., jak posłuszeństwo wobec cesarzy, edukacja dzieci, rola eunuchów, negocjacje z krajami trzecimi; druga opisuje religię Turków, tu porusza sprawy tolerancji, sekty, derwisze, małżeństwa i rozwody; ostatnia księga odnosi się do spraw wojskowych jak, siły zbrojne, marynarka wojenna i t.p. Opisy wzbogacone bogatym materiałem ilustracyjnym. Paul Ricaut (lub Rycaut, 1628-1700), historyk, tłumacz i dyplomata angielski. Przebywał w Konstantynopolu na dworze Mehmeda IV osiem lat, począwszy od 1661 roku. Dzięki temu zdobył szeroką wiedzę na temat zwyczajów i religii narodu tureckiego. Ta książka jest jedną z pierwszych, która ujawnia społeczeństwu europejskiemu obraz państwa tureckiego od wewnątrz. Rzadkie.

2800,00 PLN

   96    RIEMER Joanne Andrea

Pharmacopoea castrensis Borussica.

Editio tertia aucta et emendata. Berolini 1794. Impensis Friderici Maurer. (16,5 x 10,5 cm), k. [3], s. 76, opr. kart. z epoki.
Ślady niew. zawilg. i zaplam., otarcia oprawy, wczesne zapiski w tekście. Stan dobry. Farmakopea pruska była pierwszą farmakopeą mającą charakter ogólnopaństwowego kodeksu aptecznego, czyli urzędowego spisu leków dopuszczonych w danym kraju lub na danym terenie do obrotu. Nierzadko Farmakopea zawierała również metody pozyskiwania tych substancji ze źródeł naturalnych łącznie z ich miejscami występowania, opisem np. stosownych roślin i minerałów, określeniem dopuszczalnych zanieczyszczeń, siłą działania, opisem postępowania w przypadku przedawkowania itp.

400,00 PLN

   97    RIVARD M. (Dominique François)

Traité de la sphère.

Quatrieme edition, revue, corrigee & augumentee par l'Auteur dans laquelle on a ajoure un Traite du Calendrier. Paris 1768. Chez J. Desaint & Ch. Saillant. (20,5 x 13 cm), s. [2], IV, [2], 156, 3 tabl. w miedziorycie skład. (oraz)
 - Traite du calendrier. Nouvelle edition, revue, corrigee & augumentee par l'Auteur.  Paris 1768. Chez J. Desaint & Ch. Saillant. (20,5 x 13 cm), s. [2], 84, 1 tabl. skład., współopr., opr. sk. z epoki.
Otarcia oprawy i niew. pęknięcia przy grzbiecie, pieczęcie, wpisy, ślady niew. zawilg. Stan dobry. Praca z zakresu fizyki i astronomii. Traktat o sferze, tj. o ruchu Księżyca, Słońca, o zaćmieniach, o ruchach stałych gwiazd. Traktat o kalendarzu. Dominique François Rivard (1697 - 1778), francuski matematyk i filozof.

1000,00 PLN

   98    ROO Gerardus de

Annales oder Historische Chronick der durchleuchtigsten Fürsten und Herren Ertzherztogen zu Österreich, Habspurgischen Stammes von Rudolpho I.... Biss auff Carolum V. (etc.)

auss lat. in vnser Teutsche Sprach vbersetzt von Conrad Dietzen von Weidenberg (etc.) Augspurg 1621. Gedruckt bey Johann Schultes. (31,5 x 21 cm), k. [1], s. X, 481, [1], k. [23], ca. 400 drzeworytów (portretów i herbów) w tekście (w tym 3 całostr.), opr. perg. współcz.
(Estr. nie notuje). W artykule "Polonika portretowe w Augsburskim druku ... z 1621 roku" Hanna Widacka pisze: "Pominięty w Bibliografii polskiej K. Estreichera druk Gerarda de Roo pt. Annales, oder Historische Chronick,  zawiera kilkanaście ikonograficznie  cennych poloników, odnoszących się do związków dynastycznych Piastów i Jagiellonów z rodem Habsburgów. W bardzo bogatym, ... materiale ilustracyjnym natrafiamy na nieznane dotąd szerzej rodzimym ikonografom wizerunki, przedstawiające polskich monarchów ... (zawiera m. in.) wizerunek królowej Jadwigi Andegaweńskiej (1374-1399), podobizny Piastówien: Małgorzaty pomorskiej ( 1370/1374-1410) oraz Cymbarki mazowieckiej (1394/1397-1429), dwóch kolejnych małżonek Ernesta I Żelaznego, są interesujące tylko z racji ich rzadkości; (dalej) podobizna młodzieńczego Władysława Warneńczyka (1424-1444), ...  podobizny królewskiej pary - Kazimerza Jagiellończyka (1427-1492) i Elżbiety Rakuszanki ( 1436-1505), o zindywiduwalizowanych rysach. Z wizerunków szesnastowiecznych Jagiellonów należy wymienić portrety: Zygmunta I Starego (1467-1548) oraz króla Ludwika Jagiellończyka (1506-1525) i cesarzowej Anny Jagiellonki (1503-1547), małżonki Ferdynanda I Habsburga. Ślady zawilg. i niew. zabrudzeń. Karta tyt. z ubytkiem dolnego narożnika (bez szkody dla tekstu, podklejony), kilka mało znaczących poprawek (dotyczy krawędzi kart), ślady niew. zawilg. i zaplamienie karty VI i VII. Oprawa pergaminowa współczesna, oryg. wyklejki z wczesnymi zapiskami zachowane. Stan dobry. Rzadkie. Widacka Hanna - Polonica portretowe... http://mazowsze.hist.pl/16/Kronika_Zamkowa/373/2004/12189/

3800,00 PLN

   99    ROSSELL Joseph OCarth.,

Tractatus, sive praxis deponendi conscientiam in dubiis et scrupulis circa casus morales occurrentibus :

Omnibus, non tantum confessariis et paenitentibus, verum etiam quibuslibet personis scrupulosis apprime perutilis. Cum triplici indice praxium, capitum et verborum. Editio novissiama ... ab ipso auctore aucta. Cracovia 1662. Apud Lucam Kupiss. (14 x 8,5 cm), k. [12], s. 467, [1], k. [24]. (oraz)
KESSLER Nicolaus - Gemitus Compeditorum; Sive Tentationes, Quae Frequentius Adoriuntur Religiosos, Et A Perfectione Impediunt. In Eorumdemmet Persona Gemebunde propositae & discussae. Editio tertia. Coloniae 1677. Apud Hermannum Demen. (14 x 8,5 cm), k. [6], s. 472, współopr., opr. perg. z epoki.
1. (Estr. T. 26). Praca o charakterze religijnym. Dziełko w wydaniu krakowskiego drukarza Łukasza Kupisza pochodzącecgo z Rakowa (zm. 1655). Pracował na warsztacie drukarskim po rodzinie Siebeneycherów. 2. Praca o charakterze religijnym.  Wpis własn., pieczęcie, ślady zawilg., otarcia i niew. pęknie oprawy, zachowane metalowe klamerki. Stan dobry.  Rzadkie.

2800,00 PLN

   100    ROTROU Jan

Venceslas. Tragicomedie.

Paris 1698? Chez Pierre Ribou. (14,5 x 9 cm), k. [2], s. 92, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 26). Estreicher notuje jedynie wydania XVIII-wieczne. Ślady niew. zaplam., niew. otarcia i zabrudz. oprawy. Stan dobry. "Tragedya w 5 aktach wierszem. Osoby działające: Venceslas, roi de Pologne, Ladislas, son fils, Alexandre Infant, Frederic Duc de Curlande, Octave  Gouverneur de Varsovie, Cassandre Dichesse de Kunisberg". (Estreicher). Rotrou J. (1609-1650), dramaturg i poeta francuski. W 1647 roku ukazuje się na scenie (wyd. 1: 1648) oferowany tu "Wacław" według hiszpańskiej sztuki Rojas Zorilla, która uważana jest przez badaczy za arcydzieło. Miała ona następnie wiele wznowień i przeróbek.

1200,00 PLN