|  Zawartość koszyka  |  Zamówienie

szukany produkt
Wyszukiwanie zaawansowane

2581836
wywołań

Dostawa i płatność
Regulamin
Oferta aukcyjna
  Szukaj w aukcji
Stare druki
Wyświetlanie od 101 do 141 (z 141 pozycji) Stron: [<< Poprzednia]   1  2  3
   NP   Zdjęcie
    Opis
 Cena
   101    (SALMON William)

Doron Medicum: or a Supplement to the New London Dispensatory.

In Three Books. Containing a Supplement I. To the Materia Medica; II. To the Internal Compound Medicaments; III. To the External Compound Medicaments. Completed with the art of Compounding Medicines: Observations and Exemplifications Chymical: An idea of the process of the universal medicine of Paracelsus, taken from an original manuscript; together with many rare secrets of the medicial art, not vulgarly known : some of them gather'd out of the manuscripts of famous men, not yet printed: some the gleanings out of the vast printed volumns of medical authors; others of them communicated by several worthy & learned men of profound parts, universal scholars, and professors of this art. The second edition corrected by William Salmon, Professor of Physick. London 1688. Printed for, and sold by T. Dawks, T. Basset, R. Chiswell, ... (17 x 11), k. [6], s. 776, [56], opr. sk. współcz. introligat.
Stan dobry.  Ślady niew. zabrązowień kart. Oprawa sk. z tłoczeniami na grzbiecie i czerwonym szyldzikiem ze złoconym napisem.  Dzieło dotyczy materii medycznych, leków oraz ich zestawiania. William Salmon (1644-1713) był angielskim doktorem i autorem tekstów medycznych. Przedstawiał się jako "profesor fizyki", kopiował, tłumaczył, skracał, powiększał i kompilował z tekstów innych, aby tworzyć popularne książki (jak ta oferowana). Prace Salmona były bardzo popularne, jego książki były własnością szanowanych ludzi, w tym Isaaca Newtona, Daniela Defoe, i Samuela Johnsona.

1600,00 PLN

   102    SANDRART Jakub

Des Königreichs Pohlen Lands- Staats- und Zeit-Beschreibung. Aus den besten und neuesten Scribenten, auch desselben Königreichs eignen Land-Rechten alles gründlich und kürtzlich biss auf diese Zeit,

nebenst des jetzigen Königs Joannis III. Verrichtungen und grossen Thaten, mit Fleiss zusammen getragen. Sambt vielen ungemeinen grossen und kleinen Land- Charten, Schlachten, Städten, Vestungen und andern Kupfern, sehr curios verfasset und heraus gegeben von Jacob Sandrart, Kupferstechern und Kunst- Händlern in Nürnberg. Sultzbach 1687. Gedruckt bey Abraham Lichtenhalern. (13,5 x 8 cm), k. [1], s. 356, frontispis, 23 miedzioryty (w tym 14 skład.), opr. psk. z epoki
(Estr. T. 27). Karta tyt. w kolorze czerwonym i czarnym. Na odwrocie tytułu wiersz na cześć wojska polskiego. Zawiera: 11 składanych map, 5 widoków miast (Kraków, Grodno, Gdańsk, Smoleńsk i Kamieniec), 5 planów miast (Kraków Wieliczka (skład.), Toruń, Zamość i Kijów), 2 składane sceny bitewne (pod Chocimiem i Komarnem). Frontispis przedstawia popiersie króla Jana III. Opis Królestwa Polskiego od najdawniejszych czasów do Jana III Sobieskiego, z obszernym materiałem ilustracyjnym. Jacob von Sandrart (1630-1708), niemiecki miedziorytnik i wydawca w Norymberdze. Ślady zawilg. i zalania, postrzępienia niektórych kart, naddarcia kilku miedziorytów. Oprawa z otarciami i niew. ubytkiem na grzbiecie. Brak 1 karty (191/192). Rzadkie.

3000,00 PLN

   103    (SOKOŁOWSKI Stanisław)

Stanislai Socolovii, Serenissimi Regis Poloniae Theologi, Conciones Qvatvor apud eiusdem Maiestatem habitae, praesenti huic nostro saeculo imprimis accommodatae.

I. Epithalamion Episcopi, cum sua sponsa Ecclesia, siue de Consecratione Episcopi, in qua ritus, vetustas, mysteria et vsus Consecrationis Episcopi explicantur. II. Pro cultu et adoratione Iesu Christi Eucharistiae Sacramento. III. De vltimo excidio Hierosolymitano. IIII. De vestitu haereticorum, et fructu haereseon. [Tu winieta okrągła na kształt wieńca, który trzyma ręka, wyłaniająca się z obłoków; wewnątrz wieńca napis: Benedices Coronae Anni Benignitatis Tvae. Psal. 64]. Coloniae 1583. Apud Maternum Cholinum Anno M D LXXXIII.  Cum gratia et Priuileg. Caesar. Maiest. (15,5 x 10 cm), k. [3], s. 296. (oraz)
BONOMI Giovanni Francesco - Reformationis Ecclesiasticae decreta generalia, omnium ecclesiarum vsibus accommodata, a Io. Francisco Bonhomio ... episcopo Vercellarum, ... aedita. Nunc autem, ad collapsam hoc tempore cleri disciplinam restituendam, Melchioris Hittorpiis ... cura ac diligentia reuisa & recusa. Adiectis ad finem summorum pontificum, & Tridentini Concilij sanctionibus: quas euulgandas, & publice quotannis proponendas libellus praescribit. Coloniae 1585. Excudebat Godefridus Kempensis. (15,5 x 10 cm), k. [8], s. 380, k. [1], współopr., opr. deska, sk. z epoki.
1. (Estr. T. 29). "Dedykacja dla bp bretenoneńskiego Jana Andrzeja Caligario nuncjusza apostolskiego przy królu Stefanie Batorym. "Pisze, że pierwsze z ogłoszonych tu kazań odbyło się uroczyście w obecności nuncjusza, króla, senatu." (Estreicher). Zawiera m.in. Kazania i instrukcje dla duszpasterzy dostosowane do nakazów Soboru Trydenckiego.  Sokołowski S. (1536 - 1593), znakomity kaznodzieja z czasów Stefana Batorego i Zygmunta III, królewski spowiednik, kanonik krakowski. Legat papieża Grzegorza XIII Bologneti pisał: "Trzy rzeczy godne podziwienia w Polsce widziałem: Najmędrszego króla Stefana, kanclerza Zamoyskiego najroztropniejszego, i kaznodzieje Sokołowskiego, prawie boskiego". 2.  Bonomi Giovanni Francesco (1536- 1587), prawnik, biskup Vercelli, nuncjusz apostolski w Szwajcarii. Dzieło teologiczne na temat reformy kościoła. Ślady niew. zawilg., wczesne wpisy na wyklejce i karcie tyt., pieczęcie. Oprawa: deska obciągnięta białą skórą ze ślepymi tłoczeniami i zacowanymi metalowymi klamerkami.  Stan dobry. Pozycja Conciones quatuor Sokołowskiego występuje jako druga w bloku książki. Rzadkie.

4800,00 PLN

   104    (SOLIGNAC Peirre Joseph)

Histoire générale de Pologne.

Par Mr. le Chevalier De Solignac, Secrétaire du Cabinet et des Commandement du Roi de Pologne, Duc de Lorraine et de Bar. T. 1 - 5 (w 3-ech wol., komplet). Paryż 1750. Chez Jean-Thomas Herissant. (17 x 11,5 cm), s. 8, L, 388; [2], XII, 403, [1]; [2], XII, 413, [1]; [2], XXIV, 430; XXII, 493, [5], ozdobne finaliki oraz inicjały, opr. kart. z epoki.
(Estr. T. 29). Na wyklejce exlibris, XII stron numeracji rzymskiej z tomu 2-go, wmonotowano po numeracji rzymskiej tomu 1-go. Brak 3-ech kart z numeracji rzymskiej tomu 1-go (s. LI-LVI); ślady niew. zawilg., otarcia oprawy. Stan dobry.
Dedykacja drukowana Delfinowi Francji, synowi Ludwika XV i Marii Leszczyńskiej oraz pochwała Marii Leszczyńskiej. Opis historii Polski od początku po 1575 r. Autor opiera się głównie na Kadłubku, Długoszu, Kromerze, Sarnickim, Hartknochu i in. "Dowodzi niezawisłości Polski od Niemiec; ... opisuje Tatarów głównie na podstawie źródeł polskich; ... opisuje sejmy, veto, skład senatu, konfederację, wojsko, taktykę wojenną, . ... Całe w duchu dla ustroju Polski życzliwym; ..." (Estreicher).  Solignac Piotr Józef (1687-1773), historyk francuski; sekr. króla Stanisława Leszczyńskiego w jego okresie lotaryńskim; na polecenie króla napisał Historię Polską (tu oferowaną) (wyd. pol. 1763-67) oraz przetłumaczył na język fr. traktat Głos wolny wolność ubezpieczający (1749).

2500,00 PLN

   105    STAROWOLSKI Szymon

Vitae antistitum Cracoviensium per Simonem Starovolscium, C,C, Primicerium Tarnoviensem, editae.

Additis Hexastichis, Excellentis olim Viri, Christophori Contscii philosophiae doctoris. (Wyd. 1). Cracoviae (Kraków) 1655. Apud viduam et heredes Francisci Caesarii. (27,5 x 18,5 cm), k. [23], s. 312, k. [10], 59 drzeworytów herbowych w tekście, liczne inicjały, opr. psk. wtórna.
(Estr. 29). Oprawa wykonana współcz. (imituje stara oprawę), cztery pierwsze karty nieliczb. w fachowej reprodukcji, pierwsza oryg. karta z niew. ubytkiem i podklejeniem (bez szkody dla tekstu), kilka innych narożników poprawianych, nieliczne wczesne zapiski. Brzegi kart barwione. Stan dobry. Żywoty biskupów krakowskich autorstwa kanonika krakowskiego i pisarza Szymona Starowolskiego (1588-1656), jednego z najpłodniejszych polskich twórców epoki baroku. Praca powstała z polecenia biskupa krakowskiego Piotra Gembickiego. Zawiera opisy diecezji krakowskiej i katedry wawelskiej, następnie "idą" zestawienia klasztorów znajdujących się w diecezji oraz lista parafii z podziałem na dekanaty. Właściwą treść stanowią żywoty 58 biskupów krakowskich, "przy kazdym biskupie krótki życiorys, sześciowiersz łac. (wyjęty z dzieła Krzysztofa Kąckiego, ...) wreszcie herb biskupa" (Estreicher). Rzadkie.

3800,00 PLN

   106

STELLA clericorum cuilibet clerico summe necessaria.

In laudem libelli. ... [Na końcu:] Impressum Viennae per Hieronymum Vietorem Anno M.D.XV (1515). Mense Decemb. (21 x 15,5 cm), s. [20], na ostatniej stronie drzeworyt, opr. perg. współcz.
(Estr. T. 21 i 29).  Stella Clericorum to niemal zapomniana książka, ale w średniowieczu należała do najpopularniejszych rozpraw. Praca jest ascetycznym traktatem, który dotyczy godności i obowiązków kapłana. W księgach Stella, kapłani są zachęcani do nauki czytania, do życia w skromności, a przede wszystkim do dbania o powierzone im dusze. Do tej pory autor pracy nie został jeszcze ustalony. Teksty drukowane, w większości oparte są na publikacji znanej paryskiej drukarni Anthoine Caillaut (ok. 1485). W prawie wszystkich wydaniach drukowanych (również w naszym) pierwsze litery tekstu z pierwszej strony w układzie pionowym tworzą jego imię i nazwisko. Praca była drukowana regularnie aż do połowy XVI wieku, następnie zaprzestano jej druku w wyniku różnych innowacji i sporów religijnych. "Dawniej sądzono mylnie, że to dzieło Stan. Lwowczyka ze względu, że w egz. Jag. oprawiono je wspólnie z tegoż Regule tredecim (1512). W rzeczywistości jest to praca pochodząca jeszcze z XV w." (Estreicher). Warto wspomnieć, że w podobnym układzie typograficznym praca ta ukazała się w 1504 r.  w Lipsku u sławnego drukarza i wydawcy Melchiora Lottera (1470-1549), znanego m.in. z tego, że wydrukował dla Marcina Lutra 95 tez. Na ostatniej stronie odbito sygnet drukarski w drzeworycie Leonardusa i Lucasa Alantsee - bracia byli nakładcami i księgarzami wiedeńskimi działającymi w latach 1500-1518. Hieronim Wietor (1480 - 1547), drukarz, księgarz, introligator, typograf królewskiej kancelarii Zygmunta Starego. Przybył do Krakowa w 1497 roku, zajął się introligatorstwem i drukarstwem. Nie mogąc wytrzymać konkurencji ze strony Jana Hallera przeniósł się w 1510 roku do Wiednia, gdzie zaczął drukować w spółce z wiedeńskim drukarzem Janem Singreniusem. Spółka przetrwała do 1515 r. W 1517 r. powrócił do Krakowa. Ślady niew. zawilg. i zaplam., nieliczne podkreślenia i marginalia z epoki. Stan dobry. Bardzo rzadkie.

5000,00 PLN

   107    (SULPITIUS Severus)

Sulpitij Seueri Sacrae Historiae á Mundi exordio ad sua usq; tempora deductae, libri II. nunc primùm in lucem editi.

Item aliae quaedam Historicae appendices, lectu dignissimae. Accessit rerum & uerborum copiosus Index. Basileae (1556). Per Ioannem Oporinum. (16 x 10,5 cm), s. 192, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 30).  1. Dedykacja dla Mikołaja Radziwiłła: "Zaklina Radziwiłła, aby trzymał się z daleka od błędów Samosat., Serwiańskich i Arjańskich. ....;" (Estreicher).  Oferowana Kronika (Sacra Historiae..) zawiera zarys historii świata oparty na przekazie biblijnym, a następnie dzieje chrześcijaństwa do początków V wieku, powiązane z historią cesarstwa rzymskiego. Poza Starym Testamentem, głównymi źródłami dla Sulpicjusza Sewera (363-420), prawnika, historyka i hagiografa łacińskiego, były dzieła Euzebiusza z Cezarei i św. Hieronima. Praca stanowi cenne źródło dla współczesnych badaczy ze względu na rzetelność jej autora. Ślady niew. zawilg., wczesne zapiski na karcie przedtyt. i w tekście, tu także podkreślenia, oprawa perg., ślady po sznurkach wiążących. Rzadkie.

5000,00 PLN

   108

(SUPEREXLIBRIS Seweryna i Konstancji Rzewuskich).

Magnan Dominique - Iconarii universalis tentamen seu rerum omnium imagines, in aere elegantius incisae, ac ordine literarum dispositae. Tomus II-gi. B - Brh. Romae 1776. Ex Typographia Archangeli Casaletti. (21 x 28 cm), k. 50 (w tym 43 tabl. w miedziorycie), opr. psk. z epoki.
Na przedniej okładce tłoczony i złocony superexlibris heraldyczny: kartusz herbowy z tarczą dzieloną w słup, w prawym polu herb Krzywda Rzewuskich pod koroną hrabiowską,  w lewym polu herb Szreniawa bez Krzyża Lubomirskich pod koroną książęcą. Na karcie tyt. odręczny wpis: "Seweryn Rzewuski Hetman Polny". Seweryn Rzewuski herbu Krzywda (1743-1811), hetman polny koronny, jeden z przywódców konfederacji targowickiej, pisarz polityczny, mówca, poeta, etc., etc.  Żona - Konstancja Małgorzata z Lubomirskich Rzewuska (1761-1840), córka Stanisława i Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Matka Wacława, malarka - amatorka. Drugi tom obszernejszego dzieła autorstwa francuskiego historyka, archeologa i numizmatyka Magnan'a Dominique (1731-1793). Zawiera miedzioryty przedstawiające architekturę Rzymu, rzeżby, płaskorzeźby, numizmaty i in. Ślady zalania i zawilg., blok książki poluźniony; oprawa z mocnymi otarciami i innymi uszkodzeniami, tylna okładka bez okleiny papierowej.

1500,00 PLN

   109    TODE Johann Clemens

Arztneymittellehre oder Materia medica aus dem Mineralreiche

die rohen, zubereiteten, und zusammengesetzten Arztneyen begreifend. Von ... Professor der Arztneywissenschaft auch Konigl. Hof - und Pflegemedicus zu Kopenhagen. Tom 1-2. Kopenhagen 1797/98. Bey Friedrich Brummer. 8, s. XXVIII, 404; XXII, 455, [2], opr. karton. z epoki.
Ślady niew. zawilg. i zaplam., niew. otarcia oprawy. Stan dobry. Materia medica jest to wszelka wiedza o surowcach naturalnych stosowanych do sporządzania leków, i jako taka jest dziedziną pomocniczą dla nauk farmaceutycznych. W tym wypadku obejmuje zagadnienia dotyczące surowców mineralnych stosowanych w lecznictwie, jak minerały i skały.

1600,00 PLN

   110

TREBNIK ili Molitvoslov.

Imejaj v sebe cerkovnaja razlićnaja posledovania, ot swiatych apostoł  i bohonosnych otec w razlicznych wremenach predanija. Typom Bratstwa pri cerkwi ... Vo Lvovie (Lwów 1761. Bractwo Uspienskie). (22,5 x 18 cm), k. [14], k. 473, [3], karta tyt. w drzewor. i 1 całostr. drzeworyt, winiety i inicjały, opr. psk. z epoki
(Estr. T. 31, tego wydania nie notuje). Euchologion (Trebnik) - prawosławna księga liturgiczna przeznaczona dla kapłanów i diakonów, zawierająca porządek liturgii, sakramentów i poświęceń (wielki euchologion) lub tylko sakramentów i poświęceń (mały euchologion); odpowiednik rytuału. Druk Bractwa Uspienskiego, które przejęło drukarnie w 1583 roku, po poprzednim właścicielu Iwanie Federowiczu (1510-1583), pierwszym drukarzu wschodniosłowiańskim. Bractwo Uspienskie, było prawosławnym bractwem cerkiewnym, założonym przez lwowskich mieszczan około 1580 roku i działało nieprzerwanie do 1788. Na jego bazie w tym samym roku, dekretem cesarza Józefa II, utworzono Instytut Stauropigialny. Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń, otarcia oprawy, szczeg. krawędzi i narożników. Tu i ówdzie tekst w kolorze czerwonym. Stan więcej jak dobry. Kompletny i rzadki druk starocerkiewny.

1800,00 PLN

   111    (TRETER Tomasz)

Quinti Horatii Flacci Venusini poetae lirici Poemata omnia.

Rerum ac verborum locupletissimus. Index, studio & labore Thomae Treteri Posnaniensis collectus. & ad communem studiosorum utilitatem, nunc primum, editus. Antverpiae 1575. Ex officina Christophori Plantini, Architypographi Regij. (16,5 x 11 cm), s. 230, [2], okł. kart. wtórna.
(Estr. T. 18, 31). "Dedyk. kard. Stan. Hozjuszowi, datow. Romae ex aedibus tuis, calend. Jan. 1575. W dedyk. tej pisze, że od dwóch lat z pomocą Stan. Drożyńskiego (Drosinius) układał ten indeks. ... Zwroty zaczerpnięte ze świeckich pisarzy służą do pobudzenia umysłów. ... Druk tekstu w 3 kolumny. - Jest to alfab. spis wszystkich wyrazów, użytych przez Horacego, ze wskazaniem, gdzie są użyte. Metodę użytą przez Tretera i wartość tego indeksu omawia Stan. Skimina De Thomae Treteri studiis Horatianis (w „Commentationes Horatianae" 1935; wyd. Akad. Um.).  Autograf tego indeksu jest przechowywany w bibl. Vallicellana w Rzymie" (Estreicher). Tomasz Treter (1547-1610), kanonik warmiński, sekretarz królewski, poeta, filolog, heraldyk, rytownik i tłumacz. Rzadkie.

1800,00 PLN

   112    (TROSCHEL Henryk)

Observationes Clinicae ad ductum Medicationum in Nosocomio Generali Varsaviensi.

Fasciculus Primus et Secundus. Varsaviae et Dresdae 1767-68. Apud Mich Groell.  (17,5 x 11,5 cm), s. 54; 68, [2], okł. brosz. z epoki.
(Estr. T. 23 i 31). Oferowane 2 poszyty "postrzeżen klinicznych w głównym szpitalu Warszawskim stanowią pierwsze naukowe ślady chorób panujących w Polsce, mianowicie gorączek katarowych, zapaleń błony piersiowej i manii. W tych to postrzeżeniach zwrócona jest uwaga na stan powietrza i położenie miejsca, oraz wyłożony nowy system nosologiczny" (Pamiętnik Tow. Lekarskiego Warszawskiego. 1851. T. 1, poszyt 2, str. 18). Autorem pracy jest Henryk Troschel doktor Wydziału Medycznego Uniwersytetu Praskiego. Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń, wpis własn. na karcie tyt. Stan dobry. Egzemplarz nie przycięty. Rzadkie.

1400,00 PLN

   113    TURNER Robert Devonius

Oratoris Et Philosophi Ingolstadiensis Panegyrici Duo :

De Duobus Triumphis Clarissimis, illo Romae in translatione Gregorii Naziazeni; hoc Leodii in inauguratione Ernesti Ducis Bavariae, & Electoris Coloniensis; inumbrati ad formam antiquorum partim Declamatorum, partim Panegyricorum. Eiusdem Orationes XVI et tres commentationes in loca scripturae, ... Additae funt eiusdem Epistolae. Ingolstadi 1609. Ex Typographeo Adami Sartorii.  (17 x 10 cm), k. [6], s. 212; k. [8], s. 280, k. [1], s. 281-364, winiety w drzeworycie, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 31, notuje wydanie z 1615 roku). Zawiera 3 karty tyt., tj. karta główna, osobna karta do "Orationes XVI..." i osobna do "Epistolae". Treścią dzieła są komentarze, modlitwy i listy szkockiego katolika Roberta Turnera (1530 - 1599), profesora etyki w Ingolstadt i rektora tej uczelni. Pełnił również funkcję kanonika Wrocławskiego, a następnie był sekretarzem arcyksięcia Ferdynanda.  Utrzymywał kontakty i korespondował z wieloma uczonymi Europy w tym z Polski, m.in. z Stanisławem Hozjuszem, Andrzejem Patrycym Nideckim, Janem Zamojskim, czy Janem Herburtem. Ślady niew. zawilg. i zabrązowień, otarcia oprawy. Stan dobry.   Rzadkie.

3000,00 PLN

   114    TWARDOWSKI Samuel

Daphnis w drzewo bobkowe Przemienieła się, napisana wierszem przez Samvela z Krzypney Twardowskiego.

Kraków 1702. W Drukarni Akademickiey. (20,5 x 15,5 cm), s. [2], 85, [1], opr. pperg. wtórna.
(Estr. T. 31). Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń, skreślona zapiska na karcie tyt. Stan dobry. Każda strona tekstu w ramce.  Ta sielanka mitologiczna wydana w 1638 roku, tu w trzecim wydaniu, uchodzi za najlepszy utwór literacki epoki baroku. Utwór został zainspirowany prawdopodobnie dramatem muzycznym Dafne Puccitellego, który Twardowski mógł oglądać w teatrze dworskim Władysława IV w roku 1635. Poemat przedstawia zaczerpniętą z Metamorfoz Owidiusza historię nieodwzajemnionej miłości Apolla do nimfy Dafne. Jest to alegoryczny obraz zwycięstwa cnoty (Dafne) nad lubieżnością (Apollo), łączący motywy antyczne, biblijne i polskie realia. Samuel Ludwik Twardowski herbu Ogończyk (ca.1600-1661), jeden z najwybitniejszych polskich poetów barokowych, epik, panegirysta, satyryk, tłumacz i historyk. Lit. Publik. internetowa Dagmara Zandman.

1200,00 PLN

   115    ULSTAD Philip

Coelum philosophorum, seu liber, de secretis naturae, id est: quo modo non solum e Vino, sed etiam ex omnibus Metallis, Fructibus, Radicibus, Herbis, &c

Quinta Essentia, sive Aqua vitae, ad conservationem humani Corporis educi debeat. Accessit Ioannis Antonii Campesii Directorium summae summarum medicinae... Apposuimus Rosarium philosophorum, M. Arnaldi de Villa nova. Editio emendatior et annotationibus locupletior. Augustae Trebocorum (Strasbourg)  1630. Typis C. Dietzelii, et haeredum Christophori ab Heyden.  (14,5 x 8,5 cm), k. [6], s. 347, [13], liczne drzeworyty w tekście (instrumenty chemiczne), opr. perg. z epoki.
Ślady zawilg. i mocnych zabrązowień, postrzępienia kilku pierwszych kart, blok książki poluźniony, na wyklejce exlibris.  "Coelum philosophorum" po raz pierwszy opublikowano w 1525 roku. Jest to traktat o destylacji i zastosowaniach substancji z niej pochodzących w medycynie i sztuce alchemicznej. Informację autor zaczerpnął m.in. z dzieł Joannesa de Rupescissa, Raymonda Lulla, Arnaldusa de Villanova i Alberta Magnusa. Jest to jedna z najważniejszych wczesnych książek na temat chemikaliów, które można przygotować w bardziej lub mniej czystej postaci w procesie destylacji i zawiera dodatkowe uwagi na temat ich zastosowań medycznych. Pomimo stosowania alchemicznej terminologii, Ulstad lekarz z Norymbergii, wyraźnie wykroczył poza średniowieczne tradycje alchemiczne, dostarczając zwięzłych i racjonalnych informacji dotyczących przygotowywania destylowanych lekarstw, przeznaczonych dla aptekarzy, chirurgów i lekarzy. Tekst został ozdobiony licznymi drzeworytami przedstawiającymi aparaty szklane i instrumenty chemiczne, kolby, piece i in. Na str. 311 osobna karta tyt. dla pracy katalońskiego, lekarza, templariusza i alchemika Arnolda de Villanova (1235-1313), autora wielu traktatów alchemicznych i medycznych. Rzadkie.

3900,00 PLN

   116    VALERIUS Maximus

Exempla quattuor et viginti nuper inventa ante caput de omnibis.

Venetiis 1514 (mense octobri). Aedibus Aldus, et Antreae Soceri. (15,5 x 10 cm), k. 216, 2 znaki drukarskie Aldusa w drzeworycie, opr. psk. wtórna (XVIII w.)
(Estr. T. 32, notuje z cytowaną przedmową jak niżej, inny tytuł Valeriusa). "Na odwrocie tytułu dedykacja (przez 2 str.): Aldus Ro. Joanni Ludbrancio Polono iurisperito ac Posnaniensi episcopo regnique Poloniae a consiliis. - Wychwala tu dzieło Wal. Maks. Mówi o Lubrańskim, te tak w Padwie jak Wenecji ludzie uczeni głoszą go probum et commodum esse. Przypomina, że gdy byli razem w Padwie (wraz z Rafałem Regiusem), obiecał im ad Dacas mittere inveniendi librorum gratis, quod ibi antiquorum librorum plena turris esse dicatur (Dacae - to zapewne Wołoszczyzna). Obiecał nawet w razie potrzeby sam pojechać. Vale, Venetiis Octobri 1502. - Po czym
przedmowa Aldusa do Cuspiniana oraz spis rzeczy w 9 księgach i tekst dzieła. - Na końcu  sygnet Manucjusza". (Estreicher - to cytat tożsamy jak z pracy zatyt." "Dictorum et Factorum memorabilium libri novem"). Valerius Maximus (1 poł. I w.) - historyk i pisarz rzymski. Jest to jedyne jego dzieło napisane w latach 28-32, bardziej znane pod tyt.: "Factorum et dictorum memorabilium libri novem". Zawiera zbiór anegdot dotyczących sławnych wydarzeń - Waleriusz korzystał z dzieł Cycerona, Liwiusza, Salustiusza, Pompejusza i innych. Dzieło tłumaczone na wiele języków, w owym czasie cieszyło się wielką poczytnością. Wczesne wydanie.  Aldyny (tak nazywa się dziś dzieła z drukarni Alda) były drukami na wskroś humanistycznymi w swej treści i renesansowymi w formie, świadomie nawiązujące do wzorów starożytnych. Wydawnictwa Aldusa opatrzone są znakiem przedstawiającym delfina wokół kotwicy. Liczne zapiski i skreślenia na karcie tyt. i ostatniej, marginalia, ślady niew. zawilg. i zaplam.; brak 1 karty nr 81 (tu w odręcznym wczesnym odpisie). Stan dobry. Rzadkie.

4800,00 PLN

   117

(VOLUMINA Legum T. 1).

Leges, Statuta, Constitutiones, Privilegia Regni Poloniae, Magni Ducatus Lithuaniae, Omniumq[ue] Provinciarum Annexarum, a Comitiis Visliciae Anno 1347 celebratis usque ad ultima Regni Comitia: (Volumen Primum. Ab Anno 1347. Ad Annum 1547, Acta republicae Continen).  Varsaviae (Warszawa) 1732. In Typographia S.R.M. et Reipublicae Collegij Varsaviensis Scholarum Piarum. (33 x 21 cm), k. [24], s. 589, [5], miedzioryt na odwr. karty tyt., opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 33). Ślady zawilg. i zaplam., karta tyt. z ubytkiem dolnego narożnika i marginesu, kilkanaście pierwszych kart z uszkodzeniem dolnego narożnika, pieczęcie, tu i ówdzie podkreślenia w tekście, oprawa z otarciami i niew. ubytkami (na grzbiecie i dwa narożniki). Miedzioryt przedstawia Orła Białego w otoczeniu ziemskich herbów polskich. Na karcie tyt. odręczny wpis z epoki: "Z Biblioteki ... Juliusza Siwickiego".  Tom pierwszy obejmuje ustawy z lat 1347 - 1547 wydane za panowania Kazimierza Wielkiego (Statuty wiślickie), Ludwika Andegaweńskiego, Władysława Jagiełły, Władysława Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego.  Volumina Legum: Pierwszy polski zbiór prawa stanowionego, zawierający zapis wszystkich przywilejów królewskich i konstytucji sejmowych od roku 1347 do 1793 (obrady sejmu grodzieńskiego). Dzieło to powstało z inicjatywy biskupa kijowskiego Józefa Andrzeja Załuskiego. Rozpoczęli oni pracę nad chronologicznym i pełnym wydaniem polskich praw. Pierwsze sześć tomów, zawierających prawa uchwalone do 1736, opracował i wydał pijar Stanisław Konarski. Tom VII i VIII wydali w 1782 pijarzy. Tom IX ukazał się w 1889 w Krakowie, nakładem Akademii Umiejętności.

3000,00 PLN

   118

(VOLUMINA Legum T. 5.)

Prawa, Konstytucye y Przywileie Królestwa Polskiego y Wielkiego Xięstwa Litewskiego, y wszystkich Prowincyi należących: na Walnych Seymiech Koronnych Od Seymu Wiślickiego Roku Pańskiego 1347 Aż do Ostatniego Seymu uchwalone. Volumen qvintum. Ab Anno 1669. Ad Annum 1697. Acta Republicae continens. Warszawa 1738. W Drukarni J.K.Mci y Rzeczypospolitey w Collegium Warszawskim Scholarum Piarum Sumptem Publicznym przedrukowane. (32,5 x 20 cm), k. [1], s. 989, [1], winiety i inicjały w drzewor., opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 33).
Otarcia oprawy i niew. ubytki, grzbiet oraz tylna okładka dorabiane współcześnie. Ślady zawilg. i zaplam., dwie ostatnie karty w reprodukcji.  Tom piąty zawiera ustawy z lat 1669-1697 wydane za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego.  Volumina Legum: Pierwszy polski zbiór prawa stanowionego, zawierający zapis wszystkich przywilejów królewskich i konstytucji sejmowych od roku 1347 do 1793 (obrady sejmu grodzieńskiego). Dzieło to powstało z inicjatywy biskupa kijowskiego Józefa Andrzeja Załuskiego. Rozpoczęli oni pracę nad chronologicznym i pełnym wydaniem polskich praw. Pierwsze sześć tomów, zawierających prawa uchwalone do 1736, opracował i wydał pijar Stanisław Konarski. Tom VII i VIII wydali w 1782 pijarzy. Tom IX ukazał się w 1889 w Krakowie, nakładem Akademii Umiejętności.

2500,00 PLN

   119    (WERGILIUSZ). Vergilius Maro Publius

Bucolica, Georgica, et Aeneis.

Tomus 1 - 2 (w 1 wol.) Londini 1800. Apud A. Dulau & Co. Soho-Square. (25,5 x 17,5 cm), k. [1], s. 246; k. [1], s. 276, 15 tabl. w miedziorycie, opr. kart. z epoki.
Ślady niew. zawilg., zaplamień i zabrązowień; otarcia oprawy. Stan dobry. Zawiera trzy wielkie dzieła Wergiliusza (70 p.n.e.- 19 p.n.e.), rzymskiego poety, uważanego za jedną z najważniejszych postaci w dziejach światowej literatury. Już w starożytności zauważono, że dzieła Wergiliusza układają się w pewną całość. Pasterzy z Bukolik porzucił w Georgikach na rzecz rolników, aby w Eneidzie snuć opowieści o królach i książętach. W tych trzech pracach - które powstały w sposób nie całkiem przypadkowy - odzwierciedlił Wergiliusz trzy etapy rozwoju ludzkości: od hodowli bydła, przez uprawę roli, aż do budowy miast i państw. Tekst wzbogacony kompletem ilustracji w miedziorycie.

1000,00 PLN

   120    WERWING Jonas

Konung Sigismunds och konung Carl den IX:

des historier, uti hwilka ..., samt dess med Dannemarck, Polen och Ryssland foerda krig. ... Utgifna af Anders Anton von Sternman. (Cz. 1 - 3, w 1 wol.) Stockholm 1746 - 1747. Tryckt hos Lorentz Ludwig Grefing. (23,5 x 19 cm), k. [18], s. 470, k. [38]; k. [2], s. 238, k. [21]; k. [2], s. 272, 1 portret Zygmunta III w miedziorycie, rozkład. (wym. ca. 33 x 21 cm), winiety w drzeworycie, opr. psk. z epoki.
(Estr. T. 32). Portret w miedziorycie przedstawia Zygmunta III na koniu (według obrazu Rubensa z 1624 r.)  Historia panowania królów Zygmunta III Wazy i Karola IX, spisana w j. szwedzkim. Wydawcą dzieła jest A. A. Stiernman, który powołuje się w przedmowie m.in. na takie źródła jak druki i rękopisy Łubieńskiego, Piaseckiego i Łaskiego. Część 1-sza dzieła obejmuje lata 1544-1599;  część 2-ga lata 1600-1611; część 3-cia zawiera dokumenty z lat 1587-1604, na które powołuje się autor. Ślady niew. zawilg. i zaplam., na wyklejkach wczesne zapiski i pieczęć, brak portretu Karola IX, oprawa z otarciami. Stan dobry. Rzadkie.

2000,00 PLN

   121    WILKINS Johannis

Vertheidigter Copernicus.

oder Curioser und grundlicher Beweiss der Copernicanischen Grundsatze, in Zweyen Theilen verfasset und dargethan. I. Dass der Mond eine Welt oder Erde. II. Die Erde ein Planet seye. Zum Nutzen und zur Belustigung der Liebhaber der wahren Astronomie ; aus dem Englischen ins Teutsche ubersetzet. Leipzig 1713. Bey Peter Conrad Monath. (21,5 x 18,5 cm), k. [5], s. 112, k. [2], s. 108, 4 tabl. w miedziorycie, opr. pperg. z epoki.
(Estr. T. 33).  Dzieło angielskiego duchownego, filozofa i znawcy astronomii Johna Wilkinsa (1614-1672) opisujące  teroię kosmologiczną Mikołaja Kopernika. Warto również wspomnieć, że Wilkins jest autorem książki o odbyciu podróży na Księżyc. Praca poświęcona Kopernikowi po raz pierwszy ukazała się w Londynie w 1638 roku. Oferowane wydanie w języku niemieckim przetłumaczył niemiecki astronom Johann Gabriel Doppelmayer (1677-1750) i poszerzył ją o   inną rozprawę Wilkinsa.  Tekst wzbogacony 3 tablicami miedziorytniczymi o treści astronomicznej i portretem Mikołaja Kopernika. Brak frontispisu, w miejsce którego wmontowano obcy miedzioryt (wspomniany portret Kopernika). Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń. Stan dobry. Rzadkie.

9500,00 PLN

   122    ZABARELLA Jakub

Opera logica.

In hac secunda editione multis annotationibus aucta, & erroribus expurgata, tum in figuram quandam commodiorem digesta. Cum indice locupletissimo rerum omnium, quae in hoc uolumine continentur. Venetiis 1586. Apud Paulum Meietum Bibliopolam Patavinum. (Na końcu:) Venetis, apud Georgium Angelerium, Sumptibus Pauli Meieti Bibliopolae Patavini, M.D.LXXXVI.  (31,5 x 21,5 cm), k. [14], s. 616 (pagin. 2-szpaltowa), drzeworyt tyt., inicały w drzeworycie, opr. ppł. współcz.
(Estr. T. 34, notuje tylko wyd. z 1578 r.).  Dedykacja dla króla Polski Stefana Batorego: "Serenissimi Stephano Poloniae Regi, Magno Duci Lituaniae, et Principi Transylvaniae". Jacopo Zabarella (1533-1589), włoski filozof renesansowy, logik, przedstawiciel arystotelizmu. Kształcił się na Uniwersytecie w Padwie. Pierwszą jego publikacją były tu oferowane dzieła logiczne "Opera Logica" (Wenecja 1578) - praca, która dedykowana została królowi Stefanowi Batoremu. Zabarella podkreśla, że król Polski nie tylko prowadził wojny, ale też ze szczególną powagą traktował nauki:  "Non pur oltre Aquilon allarga in regno, Ma in quel desta i bei studi, e lo fa beato". (Nie tylko rozszerzył swe królestwo poza Akwilon, lecz także przez nauki i sztuki uczynił je szczęśliwym).  Oprawa i wyklejki współczesne, ślady zaplamienia i zalania, miejscami mocniejsze. Rzadkie.

3500,00 PLN

   123    ZALASZOWSKI Mikołaj

Jus Regni Poloniae ex statutis et constitutionibus ejusdem Regni & M.D.L. collectum, et Additionibus ex Jure Civili, Romano, Canonico, Saxonico:

necnon, ex Constitutionibus Provincialibus Gnesnensibus, auctum, historijsq́; illustratum. In Quatuor Libros Et Duos Tomos Distinctum. A Nicolao Zalaszowski U. J. D. & quondam in Universitate Cracoviensi Actuali Professore Archidiacono Posnaniensi In lucem publicam Editum. Posnaniae Anno Domini 1699.  T. 1-szy (z 2-óch).  Reimpressum Varsaviae 1741. Typis S.R.M. Collegij Societatis Jesu. (31,5 x 20 cm), k. [3], s. 669, k. [1], opr. sk. epoki.
(Estr. T. 34). Ślady zawilg. i zabrązowień, nieliczne ślady kornika, na karcie tyt. wycięty fragment i podklejony, prawdopodobnie brak karty przedtyt. na której skrócony tyt. brzmi:  "Juris Regni Poloniae". Otarcia oprawy niew. ubytki i pęknięcie przy grzbiecie. Stan dobry. Oferowany tom pierwszy obejmuje prawo publiczne. "Przeciwko temu przedrukowi, do którego zachęcił Jezuitów J. A. Załuski, założyła Akad. Krak. protest w Rzymie. Uważała go za naruszenie swoich praw. ... Protest był bezskuteczny. O tym wydaniu podaje Monitor z r. 1767 informację, że odbito 500 egz., a rozeszło się 100" (Estreicher).  Zalaszowski po roku 1666 poświęcił się działalności naukowej. Za najważniejszą z jego prac uważa się 2-tomową encyklopedię prawa "Ius Regni Poloniae", której nadano status podręcznika obowiązującego na studiach prawniczych Akademii Krakowskiej. Była to pierwsza w Polsce obszerna prezentacja prawa sądowego na tle porównawczym; autor wykazał się wysoką znajomością instytucji prawa rzymskiego, zaś z prawodawstwa zachodnioeuropejskiego cytował dzieła niemal 300 autorów. Mikołaj Zalaszowski (1631-1703), prawnik polski, duchowny katolicki, profesor Akademii Krakowskiej, profesor i rektor Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Zgromadził kilkutysięczny księgozbiór, który obecnie znajduje się w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Poznańskiego. Rzadkie.

3000,00 PLN

   124    (ZAŁUSKI Józef Andrzej)

Manuel Du Droit Et Des Usages Publics De Pologne Pendant L'Interregne.

Contenant tout ce qui regarde les Justices, les funérailles du Roi défunt, la Diete de Convocation, l'Election & le Couronnement du Roi & de la Reine; Traduit du Latin.
[Tu winieta: krzew] a Varsovie 1764. De l'Imprimerie Mitzlerienne. (15,5 x 9 cm), s. 144, opr. psk. z epoki.
(Estr. T. 34).  "Dedyk. Załuskiemu, bisk. kij. (z wyliczeniem jego tytułów i członkostw), podpisana przez tłum. Duclosa. Tu mówi tłumacz, że Załuski włada siedmiu językami jakby macierzystymi. - W Avertissement usprawiedliwia się, dlaczego poskracał oryginał i opuścił cytaty" (Estreicher). Praca o charakterze prawniczym, dotyczy również okresu bezkrólewia w tym śmierci króla, elekcji, koronacji i t.p. Pieczęcie skasowane, zabrązowienia kart. Stan dobry.

600,00 PLN

   125    (ZETL Paul)

Sancti Stanislai Kostka S.J. Vita Iconismis, Symbolis, Doctrinis Moralibus Illustrata, Ac Ejusdem Divi Sacris, Apotheoseos, Honoribus Secundis Typis Denuo Consecrata

A Devotissimo Convictu Dilingano Accessit Brevis Epitome Vitae, Miraculorum, Beatificationis, ac Canonizationis ex Constitutione SS. PP. Benedicti XIII. Authenticč desumpta. Cum Licentia Superiorum. Dilingae 1727. Formis Joan. Ferd. Schwertlen, Episcop. Princ. Aulae, & Civit. Typographi. Anno Christi M.DCC.XXVII.  (17,5 x 10,5 cm), k. [2], s. 247, [1], 112, frontispis, 38 miedziorytów na osobn. tabl. (w miejsce 40-tu), opr. sk. z epoki.
(Estr. Id. 18560). Na frontyspisie tytuł: Vita Divi Stanislai Kostka Societatis Iesu...  1727. Rytował: Sim. Thadd. Sondermayr sc. A. V.  Wersja nieco zmieniona od tej opisywanej w Estreicherze. Stanisław Kostka herbu Dąbrowa (1550-1568), polski jezuita, święty katolicki, patron Polski.  Zetl Paul (1679-1740), jezuita, prof. filozofii. Na karcie przedtyt. odręczna zapiska z XVIII wieku, oprawa: brązowa skóra z otarciami i niew. pęknięciem przy grzbiecie.

850,00 PLN

   126    BRENDEL Balthasar

Christlicher Witwen-Orden, Aus der 1 Epistel Pauli an den Timotheum, am 5. Capitel, und dessen 3. 4. und 5. Versickel, Bey Volckreicher und ansehnlicher Beerdigung, Der Wol- Ehrbahren, Viel-Ehr- und

Tugendreichen, Frauen Esther Micraelin, Dey Weyland WolEhrwürdigen, Großachtbaren und Hochgalahrten, Hn. Jacobi Fabricii, der H., Schrifft weitberühmten Doctoris, der St. Marien Stiftskirchen in Stettin wohlverdienten Pastoris, am Königlichen Paedagogio vornehmsten Profesris und 20 jährigen General Superintendentis, hinterlassenen Fraw Wittwen, ... Alten Stettin (Stary Szczecin) 1665. Gedruckt bey Michael Hopfner. (19 x 15 cm), s. [48].
(Estr. nie notuje). Karta tyt. w szerokiej bordiurze, pozostałe karty z tekstem w skromnej ramce drzeworytniczej. Wpis własn. z epoki, ślady kornika i zabrązowienia.  Kazanie duchownego szczecińskiego dotyczące wspomnienia Jakoba Fabriciusa (1593-1654),  luterańskiego teologa, nadwornego kaznodzieji w Szczecinie i jego żony Esthery, córki koszalińskiego archidiakona Joachima Micraeliusa.

300,00 PLN

   127    GLOGOVIUS Bernardus

Bäpstischer Phariseer, Das ist, Revocation-Predigt, Auff den Eilfft en Sontag nach Trinitatis, öffentlich zu Alten Stettin in der Schloßkirchen,

bey grosser menge Volcks, gethan und gehalten, Durch P. ...., Ordinis Minorum S. Francisci de observantia, (vulgo Bernardiner) in Conventu Posnaniensi, Regni Poloniae, Praedicatorem Germanorum, & Promotorem Confraternitatis Sanctissimae Trinitatis, genandt, welcher im gedachten Orden Achtzehen, und im Predigampt, in die Zehen Jahr zu Posen gewesen. Sonst aber dem Tauffnahmen nach, Johannem Andreae, Padelgarensem, Silesium, in den Druck gegeben. Stetin (Szczecin 1639). Typis Rhetianis. (19,7 x 15,5 cm), s. [48], opr. pperg. z epoki.
(Estr. T. 17). Niew. zabrązowienia. Stan b. dobry. Karta tyt. w drzeworytniczej bordiurze. Pieczęć na ostatniej stronie. Kazania wygłoszone w Starym Szczecinie w kościele zamkowym przez  Bernardyna z Poznania tj. Zakonnika Braci Mniejszych oo. Franciszkanów Konwentu Poznańskiego. Georg Rhete Rhetius (1600-1647), drukarz, działał w Gdańsku w latach 1619-1647 oraz w Szczecinie w latach 1639-1647.

1800,00 PLN

   128    HAKEN Christian Wilhelm; Ebert David Friederich

Die freude Jesu an einer vor Gott schönen Seele, wurde aus Jefata LXII. 5 den 5ten Maerz 1773 bey dem Grabe der weiland

hochedelgebohrnen und Tugendbelobten Jungfer Catharina Maria Tugendreich Gösslern in einer öffentlichen Standrede erwogen. Stettin (Szczecin 1773). Gedruckt mit des sel Leichs Wittwe Schriften.  (20 x 16,5 cm), s. 40, winiety w drzeworycie.
(Estr. nie notuje). Ślady zabrązowień i niew. zabrudzeń, zagięcia narożników, wpis własn. Praca Christiana Wilhelma Haken (1723-1791), pastora, historyka i regionalisty. Interesował się głównie historią regionu. Opublikował pozycję poświęconą historii Słupska. Był także autorem monografii Koszalina. David Friedrich Ebert (1740-1789), archidiakon w kościele Mariackim, profesor języków orientalnych, bibliotekarz i rektor Gimnazjum Królewskiego w Szczecinie. Tu praca poświęcona niejakiej Katarzynie Marii Tugendreich Goßler.

120,00 PLN

   129    LOCHMANN Heinrich Gottlob

Rede bey der den 23sten November 1785 vollzogenen ehelichen Verbindung des hochwohlgebohrnen Herrn

Carl August Lebrecht von Puttkammer Erbherrn auf Poberow, Zettin, Wustrow, Gloddow mit der hochwohlgebohrnen Fraulein Charlotta Louisa Jacobina von Wobeser gehalten von ... Stettin (Szczecin) 1786. Gedruckt bey sel. H.G. Effenbarts Wittwe und Erben. (20,5 x 17 cm), s. 8, winiety w drzeworycie.
(Estr. nie notuje). Zabrązowienia kart i zagięcia narożników. Mowa z okazji ślubu Karla Augusta Leberecht von Puttkamer, pana na Cetyni, Pobierowie, Ostrowie, etc., etc. i dyrektora ziemskiego w Słupsku z panną Charlotte Louisa Jacobina von Wobeser.

100,00 PLN

   130    LORENTZ Johann Caspar

Königl. Praepositi des Stolpischen (Słupsk) Synodi... aus Prov. X, 7. in der Schloss=Kirche den 27 Januar 1770 vorgestellet von ... Königl. Preussischen Hof=Prediger und Lehrer ... zu Stolpe. Berlin (1770). (19,5 x 16,5 cm), s. 31, [1], 1 winieta w drzeworycie. (oraz)
GERECHTE Klagen bey dem frühen Absterben des weiland Wohlgebohrnen und Hochgelahrten Herrn Johann Gottlieb Specht, wohlverdienten Justitzburgemeister der Stadt Stople (Słupsk) welches den 1 Maerz 1732 im 42 Jahre Seines ruhmwollen Alters erfolgte der hochbetrubten Frau Witwe und dem samtlichen Trauerhase aus schuldiger Hochachtung und Verblindichkeit übergeben von E. U. Danzig (Gdańsk 1732). Gedruckt mit Wedelschen Schriften. (19,5 x 16,5 cm), s. [8], 1 winieta w drzewor.
(Estr. nie notuje). Pisma, w tym jedno gdańskie na cześć członków rodziny Specht związanej z miastem Słupskiem gdzie pełnili wysokie funkcje kościelne i urzędnicze (prałatów, burmistrzów).  Przybrudzenia i poluźnienia kart.

180,00 PLN

   131    MAURITIUS Caspar, Fabricius Joachim

Programma quo Facultatis Theologica Decanus Casparus Mauritius ... ad Disputationem inauguralem

quam vie reverendus et clarissimus Dn. M. Joachimus Fabricius, archidiaconus Marianus Stetinensis, ... Rostochii 1651. Typis Nicolai Kilii. (19 x 15 cm), s. [8]. (oraz)
 - Disputatio Theologica inauguralis de Ecclesia... Dn. Casparo Mauritio... M. Joachimus Fabricius...  Rostochii 1651. Typis Nicolai Kilii. (19 x 15 cm), s. [28], 1 tabl. skład. (oraz)
 - Summis in Theologia Honoribus viro perquam Reverendo & Praeclarissimo Dn. M. Joachimo Fabricio. ... Viro admodum Reverendo... Dn. Casparo Mauritio...  Rostochii 1651. Typis Nicolai Kilii. (19 x 15 cm), s. [20], 1 tabl. skład.
 - Acclamations Gratulatoriae quas in honorem viri perquam reverendi & praeclarissimi Dn. M. Joachimi Frabricii. ... Excelentissimo Dn. Casparo Mauritio.  Rostochii 1651. Typis Nicolai Kilii. (19 x 15 cm), s. [8]. (oraz)
 - Applausus votivi quies virum... Dn. M. Joachgimum Fabricium, ... Dn. Nicolao Schuetzen, ... Dn. Johanne Quistorpio, ... Dn. Casparo Mauritio. ...  Rostochii 1651. Typis Johannis Richelii. (19 x 15 cm), s. [16], 1 tabl. skład. (oraz).
 - Quibus virum ... Dn. M. Joachimum Fabricium, ... Stetinensis, ...  Rostochii 1651. Typis Jochannis Richelii. (19 x 15 cm), s. [8]. (oraz)
 - Rosae Leucoreae summis in Theologia honoribus viri ... Dn. Joachimi Fabricii... Witebergae 1651. Typis Fincelianis. (19 x 15 cm), s. [8], 1 tabl. skład. (oraz)
 - Quibus Summos Theologiae honores viro ... Dn. Joachimo Fabricio, ... Studiosi in Gymnasio Stetinensi discipuli. Stetini 1651. Typius Georgii Goetschii. (19 x 15 cm), s. [28]. (oraz)
 - Tabula igenuarum artium praesidi Palladi Sacra in Templo illius, eo die. ... Dn. Joachimus Fabricius, Stetini ad inclytam Basilicam Archidiaconus, ... Stetini (1651). Typis Georgii Goetschii. (19 c 15 cm), s. [4]. (oraz)
 - Votivus plausus ad excelentissimum ... Joachimum Fabricium, apud Stetinenses, ... Stetini (1651). Typis Georgii Goetschii. (19 x 15 cm), s. [4]. (oraz)
 - In Honorem viri ... M. Joachimi Fabricii, in Gymnasio Sedinensi, ... Stetini (1651). Typis Rhetimono. (19 x 15 cm), s. [2]. (oraz)
 - Votivi aplausus quibus honores in Theologia summos viri ... Dn. M. Joachimi Fabricii, ...  Rostochii 1651. Typis Nicolai Kilii. (19 x 15 cm), s. [12]. (oraz)
 - Viro reverendo & clarissimo Dn. M. Joachimo Fabricio, ...  Rostochii 1651. Typis Johannis Richelii. (19 x 15 cm), s. [4]. (oraz)
 - Memoriae Pientissimae, omnibusque, virtutibus sexum decentibus instructissimae feminae Elisabethae Fabriciae, admodum ... Dn. Joachimi Fabricii, ... J. Micraelio... Stetini (1651). Typis J. V. Rheti. (19 x 15 cm), s. [8].
(Estr. nie notuje). Ślady zawilg. i kornika, pierwsza karta zabrudzona. Zbiór lużnych kart. Dysputy teologiczne i mowy dwóch uczonych  z Rostoka i Szczeina,  Caspara Mauritiusa (1615-1675), teologa na uniwersytecie w Rostoku i Joachima Fabriciusa (1617-1679), teologa, profesora języka hebrajskiego i pastora w Szczecinie. Studiował filozfię w Rostoku.

400,00 PLN

   132    MICRAELIUS Johannes

Ad solennitatem exequiarum, Integerrimo, Consultissimo & Doctissimo Dn Laurentio Wegenero,

Utrusq; in Pomerania Archidicasterij Advocato, & Scabinatus in inclyto Stetino Assesori & Seniori. Viro Undeoctuagenario, undequaq optimo & conspicuo, Adeoq; ob aetatem, integritatem. Venerando, VIII. kal. X br. Aer. MDCXLII Celebrandarum, studiosam in Illustri Paedagogio Juventutem invitat M. ... Rector. Stetini (Szczecin 1642). Typis Goetschianis. (19 x 13,5 cm), s. [16], winiety w drzewor.
(Estr. nie notuje). Wpis własn., ślady zaplam. i zabrązowień. Johannes Micraelius (1597-1658), teolog, filozof, poeta i historyk. W roku 1641 został mianowany rektorem Pedagogium Szczecińskiego. Jest autorem obszernej historii Pomorza.

100,00 PLN

   133    OELRICHS Johann Carl Conrad

Entwurf einer pommerschen vermischten Bibliothek von Schriften zu den Alterthümern, Kunstsachen, Münzen und zur Natur-Historie,

auch zum Oekonomie- Cameral- und Finanz-Wesen des herzogthums Pommern. Mit historisch-kritischen Anmerkungen. Berlin 1771. Bey Ambros. Haude und Johann Carl Spenern. (18 x 10,5 cm), k. [2], s. XX, 92, 1 miedzioryt skład., opr. brak.
(Estr. T. 23).  Oelrichs Jan Karol Konrad (1722-1798), historyk, doktor praw, zajmował się głównie historią Pomorza, i wydał w tym przedmiocie dwie prace, a to jedna z nich opisująca starożytności pomorskie, przedmioty sztuki, monety, gospodarkę, finanse, przyrodę i in. Pieczęć, karta tyt. zabrudzona, ślady zawilg. i kornika, niektóre karty luzem.

250,00 PLN

   134    (RANGO)

Jacobo Joachimo Rangoni, patritio Colbergensi [...] filio [...] Martini Rangonis [...] et [...] Barbarae Haniae unico [...] die Martij XIV, quae funerationi ipsius exuviarum sacra, erectum a Valerio Jaschio [...] rectore collegii ... Colbergae (Kołobrzeg) 1680. Excudebat Ludovicus Röderus. (19,5 x 16 cm), s. [34], 1 tabl. skład. (oraz)
RANGE Caspar Lorentz - Letzter Nach-Ruhm Des [...] Herrn Jacob Joachim Rangen Alss derselbe am 9. Augusti verwichenen Jahres [...] zu Alten Stettin durch den Todt hingerissen und am 14. Martii Anno 1680. zu Colberg [...] beygesetzet wurde [...] Colbergae (Kołobrzeg) 1680. Gedruckt bey Ludovicus Röderus. (19,5 x 16 cm), s. [4]. (oraz)
KNITTEL Christian - Elegia In Praematurum ac inexpectatum, beatum tamen & placidum ex Mundo hoc immundo ad patriam coelestem abitum Iuvenis [...] Domini Jacobi Joachimi Rangonis, Artium ingenuarum Jurisq prudentia adprime Studiosi, Viri [...] Dn. Martini Rangonis, Archi-Dicast. Elect. in ulter. Pomer. Advocati & Senatoris Colbergensium [...] Filii [...] dilecti, Palaeo-Sedini 7. id. Aug. ann. M. DC. LXXIX. pie denati. Colbergae (Kołobrzeg) 1680. Typis Röderianis excripta. (19,5 x 16 cm), s. [16]. (oraz)
GRAB = Schrifften und Trost-Worte Uber den fruhzeitigen [...] Abscheid des [...] Herrn Jacob Joachim Rangens, Adelichen Patritij, Politices und der Rechte Studiosi, Des [...] Herrn Martin Rangen der [...] Hanse-Stadt Colberg [...] Raths-Verwandten [...] Sohnes. Alss derselbe am. 9. Augusti des 1679 sten Jahres [...] zu A. Stettin [...] diese Welt gesegnet [...] den 14. Martii folgenden 1680. Jahres [...] zu Colberg in seine Erb-Capelle im Chor der S. Marien-Haupt-Kirchen beygesetzet worden. Zu Bezeugung billichen Mitleidens geschrieben. Colbergae (Kołobrzeg) 1680. Gedruckt bey Ludowig Rödern. (19,5 x 16 cm), s. [16]. (oraz)
TRÖSTENDE Valet-Worte Des in Gott den 9. Augusti 1679. zu Alten Stettin sehlig entschlafnen Hr. Jacob Joachim Rangens, Edlen Patritii. Der freien Kunste und rechte beflissenen, Welche [...] Cörper den 14. Martij 1680 in die [...] Erb-Capelle im Chor zu St. Marien in Colberg [...] mit [...] Traur Ceremonien beygesetzet wurde; Den hochbetrübten Eltern zu sonderbahrem Trost Im Nahmen des Collegii Musici Charitativi ausgefertiget und bey der Leichbestatung abgesungen. Colbergae (Kołobrzeg) 1680. Gedruckt bey Ludowig Rödern. (19,5 x 16 cm), s. [8].
(Estr. nie notuje). Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń, zagięcia narożników, niew. naddarcia i ślady po korniku. Poezja okolicznościowa opiewająca śmierć Jacoba Joachima Rango (Range) (1660-1679), młodego kołobrzeskiego patrycjusza, pochodzącego z rodziny historyków, prawników i urzędników kołobrzeskich i szczecińskich. Ojciec Martin Rango był prawnikiem i historykiem, autorem opracowań historycznych na tema Pomorza. Do wspomnianej rodziny należała drukarnia w Kołobrzegu prowadzona przez Ludwiga Rödera.

250,00 PLN

   135    SCHUMANN Christian

De Georgio Venedigero: Summo Eoque Primo Post Sacrorum Reformationem, Ecclesiarum Antistite In Episcopatu Caminensi Programma,

In Honorem Dei O.M. Saecularem Memoriam Confessionis, Binis Abhinc Saeculis, A.O.R. MDXXX.[sic] Die XXV. Mensis Iunii Augustae Vindelicorum Exhibitae, Benignissimo Patronorum Reverendissimorum Et Consultissimorum Lycei Nostri Indultu, De Memorandis Quibusdam Sacrae Colbergensium Historiae, A Rectore, Io. Christ. Schumanno, Habendae, Praemissum.  Stargardiae (Stargard Szczeciński 1730). Typis Jo. Tilleri, Typogr. Reg. (20 x 17 cm), s. 20, winieta i inicjał w drzeworycie.
(Estr. nie notuje). Ślady zabrudzeń i zabrązowień. Praca Johanna Christiana Schumanna, rektora Liceum Kołobrzeskiego w latach 1725-1730 na temat luterańskiego teologa i reformatora, a także profesora teologi w Królewcu Georga von Venediger (zm. 1574) działającego aktywnie na Pomorzu i piastującego różne funkcje i urzędy w Kołobrzegu i Szczecinie.

100,00 PLN

   136    SCHÜTZE Nicolaus, Mauritius Casparus

Honoribus Doctoralibus Viri Plurimum Reverendi, Prae-Clarißimi ... M. Joachimi Fabritii, In Aede Cathedrali apud Sedinenses Concionatoris ... Consistorii Regii Assessoris ... &

in ... Paedagogio Stetinensi S.S. Theol. & Linguae Ebreae Professoris Publici ... Quos Ipse Die XXIII. Octobr. Anno 1651. ... In ... Rostoch. Academia impetravit Rectore Academiae Magnifico ... Nicolao Schützen/ ICto ... Decano Facultatis Theol. ... D. Casparo Mauritio Theol. Prof. ... Haec Carmina Sacr. cup. Duo Sedinenses. Rostochi 1651. Typis Nicolai Kilii.  (19 x 15 cm), s. [8].
(Estr. nie notuje). Ślady kornika i zawilg. Nicolaus Schütze (1600-1671), uczony i prawnik z Rostoku. Studiował na uniwersytetach na Pomorzu. Mauritius Casparus (1615-1675), teolog na uniwersytecie w Rostoku. Mowy burmistrza Szczecina w l. 1671-1681  Crispinusa Gerstmanna i Martinusa Husen, na cześć Joachima Fabriciusa (1617-1679), teologa, profesora języka hebrajskiego i pastora w Szczecinie. Studiował filozfię w Rostoku.

90,00 PLN

   137    SCHWARZ Albert Georg

Diplomatische Geschichte der Pommersch-Rügischen Städte Schwedischer Hoheit.

Nach ihrem Ursprunge und erster Verfassung. Nebst angehaengter historie der Pommerschen Grafschaft Gützkow. Entworfen von ... Greifswald (1755). Gedruckt bey Hieronymus Johann Struck. (20 x 13 cm), k. [4], s. 862, k. [13], opr. pperg. z epoki.
(Estr. nie notuje). Ślady zawilg., wpisy własn., pieczęcie, brak grzbietu oprawy. Dyplomatyczna historia pomorskich miast pod panowaniem szwedzkim na podstawie dokumentów oraz historia pomorskiego hrabstwa Gützkow (pol. Choćków). Albert Georg von Schwartz (1687-1755), niemiecki profesor historii i filozofii.

900,00 PLN

   138    STEINBRÜCK Joachim Bernhard

der Dramburgischen Priesterschaft in der neuen Mark Brandenburg Subseniors, zur angewünschten reichen Erbauung seiner ehemaligen Zuhörer, auf Verlangen eines werthen Freundes [...]. Stettin (Szczecin) 1763. Gedruckt bey des Koenigl. Preuss. Pomm. Regierungs= und Gymnasii=Buchdruckers, Seel. Joh. FriedSpiegels Wittwe.  (21 x 18 cm), s. [4], 24, 2 winiety w drzeworycie.
(Estr. nie notuje). Ślady zabrązowień i niew. zabrudzeń, egz. nie przycięty. Praca Joachima Bernharda Steinbrück (1725 - 1789), pastora w Kościele św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie. Pasją Steinbrücka była lokalna historia. Wydał kilka prac poświęconych dziejom Pomorza i Szczecina, jego kościołów i szpitali. Prezentowana praca to jedna z nich, a mianowicie opisuje życie ojca autora Michała Mateusza Steinbrücka, który był pastorem.

150,00 PLN

   139    STEINBRÜCK Joachim Bernhard

Etwas von dem Michaelissischen Geschlechte in Pommern.

Auf die eheliche Verbindung Herrn August Friedrich Wellmanns, Pastor zu Netzelkow, mit Jungfer Karol. Julianen Margareth. Michaelis [...]. (Szczecin) Frauendorf (Golęcino), den 10 Juni 1785. Gedruckt bey J. F. Strucks Wittwe. (22 x 18 cm), s. 11, [1].
(Estr. nie notuje). Ślady zaplamień, pieczęć własn., brzegi kart pozaginane, egz. nie rozcięty. Praca Joachima Bernharda Steinbrück (1725 - 1789), pastora w Kościele św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie. Pasją Steinbrücka była lokalna historia. Wydał kilka prac poświęconych dziejom Pomorza i Szczecina, jego kościołów i szpitali. Prezentowana praca to jedna z nich, a mianowicie opisuje wyjątek z historii pruskiej rodziny szlacheckiej Michaelis.

100,00 PLN

   140    WEGNER Gottlieb

Kantate bey der Einführung des hochehrwürdigen und hochgelahrten Herrn Christain Friedrich Hoffmann

Kantate bey der Einführung des hochehrwürdigen und hochgelahrten Herrn Christain Friedrich Hoffmann Präpositus Adjunktus des Köslinschen Synodus, u.s.w. am 9 Sonntage nach Trinitatis 1780 in der Mariien Kirche zu Köslin aufgeführet von Gottlieb Wegner. Stettin (Szczecin 1780). Gedruckt bey J. F. Struck. (19,5 x 16,5 cm), s. [4], 2 winiety w drzeworycie.
(Estr. nie notuje). Religijny utwór wokalno-instrumentalny wyk. przez Gottlieba Wegnera w Kościele Mariackim w Koszalinie, na cześć przewodniczącego synodu koszalińskiego Christiana Friedricha Hoffmanna. Niew. przybrudzenia.

80,00 PLN

   141    WERNSDORF Gottlieb

De Montanistis seculi II.

Vulgo creditis haereticis commentatio historico-critica, qua eorum vaticinia, opiniones verae et disciplina propununtur et a falsis accusationibus liberantur. Gedani (Gdańsk) 1751. Apud  Thomam Ioannem Schreiberum. (21 x 17,5 cm), k. [8], s. 136, opr. ppł. współcz.
(Estr. T. 32, tego tytułu nie notuje). Ślady niew. zawilg. Stan dobry. Gottlieb Wernsdorf I (1717-1774), pedagog, retoryk, poeta i pisarz. W 1743 r. został powołany do Gimnazjum Akademickiego w Gdańsku jako profesor języków orientalnych. Praca na temat Montanizmu - ruchu religijnego, zwanego początkowo herezją Frygijczyków, gdyż powstał ok. 150 we Frygii. Od IV wieku nosił imię najwybitniejszego swego propagatora i organizatora, Montana. Montaniści nie stworzyli odrębnej doktryny teologicznej, a raczej koncentrowali się na reformie obyczajów.

1400,00 PLN