|  Zawartość koszyka  |  Zamówienie

szukany produkt
Wyszukiwanie zaawansowane

2749740
wywołań

Dostawa i płatność
Regulamin
Oferta aukcyjna
  Szukaj w aukcji
Stare druki
Wyświetlanie od 101 do 121 (z 121 pozycji) Stron: [<< Poprzednia]   1  2  3
   NP   Zdjęcie
    Opis
 Cena
   101

(SUPEREKSLIBRIS Marii Leszczyńskiej, królowej Francji).

L'Office de la Semaine - Sainte,  a l'usage de la maison du Roy. Imprime par expres Comamndement de S. M. Conformement aux Breviaires & Messels Romain & Parisien. Avec les ceremonies de l'Eglise. Nouvelle edition. Paris 1726. De l'Imprimerie de Jacq Collombat. (14 x 8,5 cm), k. [9], s. 458,, [2], LXXXVIII, opr. sk. z epoki.
Oprawa:  bordowy marokin z tłoczonym i złoconym superekslibrisem królowej Marii Leszczyńskiej na obu okładkach:  herby Francji i Rzeczypospolitej (Orzeł polski i Pogoń litewska, pośrodku herb Leszczyńskich Wieniawa), całość zwieńczona koroną królewską. Na obrzeżach okładek prosta złocona ramka oraz lilijki w 4-ech narożnikach. Grzbiet 6-polowy ze złoconym tyt. i ramkami na poszczególnych polach, a w nich wizerunki lilijek. Brzegi kart złocone. Modlitewnik na Wielki Tydzień. Egzemplarz wyjątkowy albowiem pochodzący z biblioteki królowej Marii Leszczyńskiej (1703-1768), córki króla Stanisława Leszczyńskiego, żony króla Francji Ludwika XV. Ślady zawilg. i zabrudzeń, naddarcie wyklejki, pieczęć, oprawa z otarciami, szczeg. narożników.

2900,00 PLN

   102

Office de la Semaine Sainte en latin et en francois a l'usage de Rome et de Paris. Avec des reflexions et meditations, prieres et instructions pour la confession et communion. Dedie a la Reine pour l'usage de sa Maison. Paris 1729. Chez la Veuve Mazieres et Garnier. (17 x 10 cm), s. XLVI, 619, [5], 4, miedzioryt tyt., winiety w drzewor., opr. sk. z epoki.
Oprawa:  bordowy marokin z tłoczonym i złoconym superekslibrisem królowej Marii Leszczyńskiej na obu okładkach:  herby Francji i Rzeczypospolitej (Orzeł polski i Pogoń litewska, pośrodku herb Leszczyńskich Wieniawa), całość zwieńczona koroną królewską. Na obrzeżach okładek złota ramka, a w narożnikach  motywy lilii. Grzbiet 6-polowy ze złoconym tyt. i motywamii lilii na poszczególnych polach. Brzegi kart złocone (częściowo wytarte). Modlitewnik na Wielki Tydzień, dedykowany królowej Marii Leszczyńskiej. Egzemplarz wyjątkowy albowiem pochodzący z biblioteki królowej Marii Leszczyńskiej (1703-1768), córki króla Stanisława Leszczyńskiego, żony króla Francji Ludwika XV. Ślady zawilg., otarcia oprawy, narożniki z mocniejszymi otarciami. Stan dobry.

3500,00 PLN

   103

Office de la Semaine Sainte en latin et en francois a l'usage de Rome et de Paris. Avec des reflexions et meditations, prieres et instructions pour la confession et communion. Dedie a la Reine pour l'usage de sa Maison. Paris 1728. Chez la Veuve Mazieres et Garnier. (20 x 13,5 cm), k. [4], s. XXXVI, 727, [5], 3 miedzioryty (w tym karta tyt., winieta i 1 na osobn. tabl.), winiety i inicjały w drzewor., opr. sk. z epoki.
Ślady zawilg. i zabrudzeń.  Oprawa z otarciami i przetarciami, szczeg. na krawędziach. Oprawa:  bordowy marokin z tłoczonym i złoconym superekslibrisem królowej Marii Leszczyńskiej na obu okładkach:  herby Francji i Rzeczypospolitej (Orzeł polski i Pogoń litewska, pośrodku herb Leszczyńskich Wieniawa), całość zwieńczona koroną królewską. Na obrzeżach okładek bogata ornamentyka w formie złoconej  bordiury z motywami roślinnymi w tym lilii. Grzbiet 6-polowy ze złoconym tyt. i motywamii lilii na poszczególnych polach. Brzegi kart złocone. Rycinę przedstawiającą scenę z życia Chrystusa, wykonał pochodzący z rodziny sztycharskiej Jean-Baptiste Scotin. Modlitewnik na Wielki Tydzień, dedykowany królowej Marii Leszczyńskiej. Egzemplarz wyjątkowy albowiem pochodzący z biblioteki królowej Marii Leszczyńskiej (1703-1768), córki króla Stanisława Leszczyńskiego, żony króla Francji Ludwika XV.

5800,00 PLN

   104    (TORSELLINI Orazio)

Horatii Tvrsellini Romani [...] Lavretanae Historiae, Libri Qvinqve.

Rothomagi 1617. Apud Romanum de Beauvais. (12,5 x 8,5 cm), k. [10], s. 480, k. [5], opr. sk. ozdobna z epoki.
Wczesne zapiski i pieczęcie,, ślady niew. zawilg., 2 karty (55/6 i 241/2) z oberwanym dolnym narożnikiem. Oprawa z superexlibrisem  Charles'a d'Alberta de Luynes (1578-1621), faworyta króla Francji, Ludwika XIII, mianowanego parem oraz kontablem Francji. Był pierwszym synem Honore d'Alberta de Luynes, przebywającego na usługach trzech ostatnich Walezjuszy i Henryka IV Burbona. Oprawa: brązowa skóra, niezwykle bogato zdobione i złocone okładki (w tym grzbiet) z herbem wspomnianego Karola de Luynes. Zawiera opis Sanktuarium Santa Casa z Loreto. Na całym świecie znajdują się kopie Świętego Domku, wokół których tworzone są sanktuaria, m.in. w Polsce, gdzie nazywa się je domkami loretańskimi. Praca poswięcona kardynałowi Pietro Aldobrandiniemu (1571-1621), bratankowi papieża Klemensa VIII. Autor to włoski jezuita Torsellini Orazio (1545-1599), historyk literatury i dyrektor Seminarium TJ w Rzymie.

2800,00 PLN

   105    (VANEL Claude)

Histoire des troubles de Hongrie, avec le Siège de Neuheusel, et une Relation exacte du combat de Gran, &c.

Enrichie de figures. T. 1 - 2 (w 1 wol.) Amsterdam (1686?). Chez Pierre Mortier.  (14 x 8 cm), k. [18], s. 364, k. [8]; 403, [1], k. [8], współopr., opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 32). Zawiera opis historii Węgier za okres 1655 - 1686, w tym uwzględniono liczne wzmianki o Polsce, szczególnie w drugim tomie, w którym zawarto m.in. opis 1683 roku. Ślady zawilg., wczesne zapiski. Pomyłka introligatora, a mianowicie tom 2-gi wmontowany po stronie 192-giej tomu pierwszego. Na karcie tyt. widnieje informacja o obecności figur, w naszym egzemplarzu ich nie znajdujemy. W tomie 2-gim brak karty tyt. Oprawa perg. z otarciami. Praca była popularna, przez to wielokrotnie wydawna, w tym wydaniu trudno jednoznacznie określić ilość wydanych tomów, niemniej tom 2-gi kończy się na opisie roku 1685. Estreicher pobieżnie i bez podania szczeg. bibliograficznych opisuje książkę i to tylko w wydaniu oficyny Elzewira. Wspomina również, że autor to jeden z najprzychylniejszych Janowi III.

1600,00 PLN

   106    VANOSSI Antonius

Idea sapientis id est: philosophiae morum partes trés, ethica, theo-politica, oeconomica.

Summaria methodo comprehensa, problematicis quaesitis, et emblematis illustrata. Tyrnaviae 1746. Typis academicis Societatis Jesu.  (17,5 x 11 cm), k. [3], s. 1344, [2]; 212, [4]; 28, [2], frontispis, 51 miedziorytów (emblematów), opr. kart. z epoki.
Ślady zalania kilku kart. i kornika, zapiska na k. tyt., fragment kart z przodu i z tyłu z przyciętymi marginesami bez szkody dla tekstu. Oprawa z otarciami. Vanossi Anton (1683-1757), uczony jezuita, Włoch, który osiadł na Węgrzech. Po wstąpieniu do Zakonu Tow. Jezusowego nauczał w Tyrnawie, Wiedniu i Rzymie. Autor wielu publikacji, znany m.in. jako twórca oferowanej książki emblematycznej  (1 Wyd. Wiedeń 1724) podzielonej na 3 części: ethica, theo-politica, oeconomica. Praca zawiera 51 pięknych emblematów, tj.  kompozycji literacko-obrazowej, na którą składają się: krótka sentencja (motto), obraz czyli rycina przedstawiająca różne wyobrażenia i subskrypcja, czyli zazwyczaj krótki utwór wierszowany wyjaśniający sens obrazu i jego związek z sentencją.

600,00 PLN

   107    (VERINUS Michael)

Michaelis Verini poetae Christiani de puerorum moribus Disticha, cum luculenta Martini Iurrae Cantabrici expositione.

Lugduni 1539. Apud Theobaldum Paganum. (16 x 11 cm), s. 268,, k. [2], 2 sygnety drukarskie w drzeworycie, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 32, tego wydania nie notuje). Ślady zawilg. i zaplam., wpisy z epoki, oprawa: miękki pergamin z zabrudzeniami, otarciami i pęknięciem przy grzbiecie, ślady po sznurkach wiążących. Michele di Vieri (1469-1487), włoski poeta; zmarł już w 18 roku życia, pozostawił  po sobie to jedno dzieło:  "De puerorum moribus Disticha", zbiór wierszy obyczajowo-moralnych, który od razu stał się bardzo popularny i wielu pedagogów zaczęło używać go jako podręcznika w szkołach. Sukces publikacji, wykroczył poza Toskanię, a nawet przekroczył Alpy. W krótkim czasie został przetłumaczony na francuski, następnie w 1489 r. ukazała się hiszpańska wersja kupletów, a w 1512 r. - wersja katalońska. W Polsce, książka po raz pierwszy ukazała się w 1541 roku w Krakowie.

3200,00 PLN

   108    VEZZOSI Emilio

Gynaecyeseos siue de mulierum conceptu, gestatione ac partu libri tres.

Cum argumentis in singulos libros Antonii Blondii Arretini. Ad illustriss. DD. Lucium Sabellum, & claricem palumbariam coniiuges. Venetiis 1598. Apud Gio. Ant. Rampazettum. (20 x 15 cm), k. 50, winieta tyt., opr. perg. z epoki.
Wczesna praca medyczna włoskiego lekarza opisująca choroby kobiece oraz tematy związane z położnictwem. Emilio Vezzosi (1565-1637), lekarz, poeta, uczony. Pochodził z Arezzo w Toskani, związany z rodem Medyceuszy. Ukończył medycynę w Pizie, dzielił praktykę medyczną z działalnością literacką, pisał wiersze, fraszki, elegie po łacinie, a także komentarze heraldyczno-genealogiczne do rodów szlacheckich w Arezzo. Ślady zawilg. i zaplam., na karcie tyt. czarna plama atramentu,, liczne marginalia z epoki, oprawawa: miękki pergamin z zaplamieniami, otarciami i niew. uszkodzeniami, fragmenty  sznurków wiążących.

1800,00 PLN

   109

(VOLUMINA Legum T. 5.)

Prawa, Konstytucye y Przywileie Królestwa Polskiego y Wielkiego Xięstwa Litewskiego, y wszystkich Prowincyi należących: na Walnych Seymiech Koronnych Od Seymu Wiślickiego Roku Pańskiego 1347 Aż do Ostatniego Seymu uchwalone. Volumen qvintum. Ab Anno 1669. Ad Annum 1697. Acta Republicae continens. Warszawa 1738. W Drukarni J.K.Mci y Rzeczypospolitey w Collegium Warszawskim Scholarum Piarum Sumptem Publicznym przedrukowane. (31,5 x 20,5 cm), k. [1], s. 989, [1], winiety i inicjały w drzewor., opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 33).
Otarcia oprawy i niew. ubytki. Ślady zawilg. i zaplam., niew. ślady kornika. Wyklejki świeże. Stan dobry.  Tom piąty zawiera ustawy z lat 1669-1697 wydane za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego.  Volumina Legum: Pierwszy polski zbiór prawa stanowionego, zawierający zapis wszystkich przywilejów królewskich i konstytucji sejmowych od roku 1347 do 1793 (obrady sejmu grodzieńskiego). Dzieło to powstało z inicjatywy biskupa kijowskiego Józefa Andrzeja Załuskiego. Rozpoczęli oni pracę nad chronologicznym i pełnym wydaniem polskich praw. Pierwsze sześć tomów, zawierających prawa uchwalone do 1736, opracował i wydał pijar Stanisław Konarski. Tom VII i VIII wydali w 1782 pijarzy. Tom IX ukazał się w 1889 w Krakowie, nakładem Akademii Umiejętności.

3500,00 PLN

   110

(VOLUMINA Legum T. 8.)

Prawa, Konstytucye y Przywileie Królestwa Polskiego y Wielkiego Xięstwa Litewskiego, y wszystkich Prowincyi należących: na Walnych Seymiech Koronnych Od Seymu Wiślickiego Roku Pańskiego 1347 Aż do Ostatniego Seymu uchwalone. Volumen octavum. Ab Anno 1775. Ad Annum 1780. Acta Republicae Continens. Warszawa 1782. W Drukarni J. K. Mci y Rzeczypospolitey u Xięży Scholarum Piarum.  (32 x 19,5 cm), k. [1], s. 983, [3], 1 tabl. skład., winiety i inicjały w drzewor., opr. pperg. z epoki.
(Estr. T. 33).
Egzemplarz z księgozbioru Chrzanowskich w Moroczynie (pieczątka na karcie tyt. i  na wyklejce ekslibris Wincentego Chrzanowskiego). Otarcia oprawy. Ślady niew. zawilg. Stan dobry. Tom ósmy zawiera ustawy z lat 1775-1780 wydane za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Volumina Legum: Pierwszy polski zbiór prawa stanowionego, zawierający zapis wszystkich przywilejów królewskich i konstytucji sejmowych od roku 1347 do 1793 (obrady sejmu grodzieńskiego). Dzieło to powstało z inicjatywy biskupa kijowskiego Józefa Andrzeja Załuskiego. Rozpoczęli oni pracę nad chronologicznym i pełnym wydaniem polskich praw. Pierwsze sześć tomów, zawierających prawa uchwalone do 1736, opracował i wydał pijar Stanisław Konarski. Tom VII i VIII wydali w 1782 pijarzy. Tom IX ukazał się w 1889 w Krakowie, nakładem Akademii Umiejętności.

3800,00 PLN

   111    WACHSEN Johann Friedrich

Historisch-diplomatische Geschichte der Altstadt Colberg,

darin die Nachrichten von der Burg von dem Hochwürdigen Dom-Capitel und Königlichen Jungfrauen-Closter ertheilet und durch viele eingestreute Original-Urkunden in ein Licht gesetzet werden von...  Halle 1767. Bey J. J. Gebaue.  (20 x 12,5 cm), s. 40, [2], 624, 4 miedzioryty (w tym 1 skład.), opr. kart. z epoki.
(Estr. nie notuje). Na karcie przedtyt. odręczna dedykacja Autora dla generała pruskiego i posiadacza licznych odznaczeń Johanna Ferdinanda von Stechow (1718-1778). Historia miasta Kołobrzeg autorstwa pastora Kolegiaty Mariackiej i uczonego J. F. Wachsena (1714 Kołobrzeg - 1773).  Ta obszerna monografia uważana jest za pierwsze i bardzo cenne omówienie historii miasta. Jest to o tyle ważna praca, że autor miał dostęp do kołobrzeskiej biblioteki i zgromadzonych w niej starych ksiąg, a także dokumentów już dziś nieistniejących. Zamieścił też plan miasta i trzy widoki kolegiaty, w tym plan wnętrza z rozmieszczeniem zabytków.  Otarcia oprawy. Stan dobry. Bardzo rzadkie.

2000,00 PLN

   112    (WARSZEWICKI Krzysztof)

Christophori Varsevicii Equitis Poloni de Legato Et Legatione. Item eiusdem De Concilio et Consiliariis Principis Liber;

Ex F. Furii Ceriolae Hispanico in Latinum versus. Cui accessit Hippolyti a Collibus Consiliarius. Dantisci (Gdańsk) 1646. Sumptibus Georgii Försteri Anno MDCXLVI. Cum privilegio S. R. M. Poloniae et Sueciae. (13 x 8,5 cm), s. 310, opr. perg. wtórna.
(Estr. T. 32). Dedykacja: "Dno Achatio Przyłęcki de Przyłęk castellano Oświecimensi Dantisci kal. Ianuarij a. 1646... G. Förster bibliopola Dantiscanus. - Po czym druga od autora: Dno Stanislao Minscio, palatino Lanciciensi capit. liven. etc. Varsaviae Calend. decembr. 1595" (Estreicher). Największą sławę przyniosły Warszewickiemu jego traktaty polityczne, m.in. oferowane dzieło: De legato et legatione, (obok Paradoxa, 1579; czy De optimo statu libertatis, 1598), choć był on również autorem szeregu prac historycznych i teologicznych. O pośle i poselstwach to praca niezwykle ważna, a nawet uchodząca za jeden z pierwszych traktatów o dyplomacji. Podobne dzieła tak szczegółowe w Europie zachodniej powstały dopiero wiek później, jak: Abrahama de Wicqueforta - "O Ambasadorze". Pierwszeństwo w tym względzie należy zatem do Krzysztofa Warszewickiego i jego De legato et legatione opublikowanego po raz pierwszy w roku 1595 w Krakowie. Ten publicysta, historyk, polityk i praktyk dyplomatyczny w jednej osobie przeszedł do historiografii między innymi jako twórca wnikliwych i niezwykle przydatnych rad adresowanych do posłów. Uważany jest za jednego z głównych nauczycieli sztuki reprezentacji z uwagi na oryginalność myśli i dokonania autorskie. Warszewicki K. (1524 - 1603), kanonik krakowski, poeta, mówca i sekretarz królewski Stefana Batorego. Niestety, zwolennik Habsburgów. Ślady niew. zawilg., brak frontispisu. Stan dobry. Rzadkie. Lit. Urszula Świderska-Włodarczyk - Wzorzec dyplomaty przełomu XVI i XVII wieku w świetle staropolskich poradników poselskich. Uniw. Zielonogórski. 2016

3500,00 PLN

   113    WARYSKI Stanisław

Ephemeris Historico Politica In Coelo Sarmatiae, Lvminarivm, Maiorum aequè ac Minorum, Motus, Ortus, Occasus, Culminationes, Aspectus, Coniunctiones aliasq́; Sisigias, Fideli Stylo referens.

Sev Synoptica descriptio Historiographica Chronographica, singularium in Polonia gestorum, Regum, Principum, Ducum, Magnatum, Nobilium, Vitas & Heroica Acta complectens. Per singulos Anni dies, ex approbatis Authoribus. a M. Stanislao Waryski, Collecta. Luci Publicae Porrecta. Cracoviae [po 1701]. (Drukarnia Akademii Krakowskiej). (12,5 x 8 cm), k. [4], s. 205, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 32). "Na odwr. herb i cytaty. Dedyk. Christ. Dobinski i aprobaty. Jest to wykaz wypadków hist. miesiąc za miesiącem i dzień za dniem. Czerpie z Bielskiego, Miechowity, Longinusa, Kordeckiego, Starowolskiego, Piaseckiego. Ostatni wypadek, jaki wspomina - to śmierć Słuszki 4 nov. 1701" (Estreicher).Efemedydy Waryskiego były dziełem na tyle oczekiwanym na rynku czytelniczym, że doczekały się nawet wydanej w 1717 r. w Toruniu przeróbki, opracowanej przez Antoniego Łapczyńskiego pod tytułem "Lechiadium diarium". Ślady zawilg. i zaplam., pieczęć i zapiski. Oprawa: skóra brązowa z otarciami nieco pognieciona i niew. ubytkami grzbietu.  Rzadkie.

1900,00 PLN

   114    WILKINS John

Le monde dans la Lune.

Divisé en deux livres. Le premier, prouvant que la Lune peut estre un monde. Le second, que la Terre peut estre une planette. De la traduction du Sr de La Montagne ... (Cz. 1 - 2, w 1 wol.) A Rouen 1655. Chez Iacques Cailloue. (17 x 11 cm), k. [4], s. 269, [3]; 284, [4], drzeworyty astronomiczne w tekście, opr. psk. (XIX w.)
W 1638 r. angielski duchowny, filozof i znawca astronomii John Wilkins (1614-1672),  opublikował swoją pierwszą książkę "Odkrycie świata na księżycu".  Przedstawia księżyc jako nadający się do zamieszkania świat, który może schronić żywe istoty: Selenitów. W 1640 r. trzecie wydanie zawierało ważny dodatek. Wilkins wyjaśnia, że ​​pewnego dnia ludzie znajdą sposób na dotarcie do naszego satelity w celu interakcji z mieszkańcami. Następnie wyobraża sobie różne możliwości transportu i podnosi wiele trudności związanych z taką niebezpieczną podróżą. Oferowane francuskie tłumaczenie pastora Jeana de la Montagne jest oparte na wydaniu z 1640 roku, a zatytułowane "Świat na Księżycu podzielony na dwie książki. Pierwszy, udowadniający, że księżyc może być światem. Po drugie, że Ziemia może być planetą". Jednym słowem autor uważa, że księżyc może być zamieszkany przez istoty rozumne, a w księdze drugiej wygłasza opinię, że Ziemia to zwykła planeta podobna do wielu innych. Wielokrotnie wspomina Mikołaja Kopernika i jego teorię heliocentryczną. Tekst wzbogacony drzeworytami astronomicznymi. Brak frontispisu? Ślady niew. zawilg. i zażółceń. Stan dobry. Rzadkie.

7000,00 PLN

   115    WOLSKI (Wolscius) Franciszek

Podkowa przy kresie dopędzonym odpadaiąca a do Boskich przeniesiona ręku.

Kazaniem przy Exequiach Iasnie Wielmozney Iey Mści Paniey P. Angele Febroniey z Koniecpola Wielopolskiey, Xiężny Poryczkiey. Stolnikowey Koronney, Bieckiey, Boheńskiey, &c.Starościney. Przez (...) Reformata, Kaznodzieię Konwentu Krakowskiego, Pokazana, w Kościele Bieckim Oycow Reformatow/ dnia 18. Września. RokuP. 1663. (Kraków 1633). W Krak: U Wdowy y Dziedzicow Franciszka Cezarego, I. K. M. Typ. (18,5 x 15 cm), s. [8], okł. brak.
(Estr. T. 33). Dedykacja Janowi Wielopolskiemu, na odwrocie herb Stary koń. W kazaniu szczegóły o zmarłej (jej stryjem był hetman Stan. Koniecpolski) i wielu jej cnotach. Wyrazy żalu i słowa pociechy po stracie. Fr. Wolski (zm. 1685) był bardzo popularnym kaznodzieją krakowskim. W 1677 r. za sprawą króla Jana III Sobieskiego został mianowany kaznodzieją apostolskim na Polskę i Litwę dla propagowania krucjaty przeciw Turkom. Ślady zawilg. i niew. naddarcia.

250,00 PLN

   116    WUJEK Jakub

Przez D. Jakuba Wuyka S. J. przełożone. Przydane są y modlitwy kościelne na każdą niedzielę y na każde święto. (Cz. 1 - 2 w 1 wol.) W Krakowie 1643. W Drukarni Andrz. Piotrkowczyka. (12,5 x 7,5 cm), k. 151; k. [90], opr. sk. (XIX w.)
(Estr. tego wydania nie notuje). W pierwszej części brak 6 kart (w tym 2 pierwsze i 4 ostatnie), w drugiej części brak ostatnich 22 kart. Ślady zawilg., liczne karty z podklejonymi marginesami, kilka kart z niew. ubytkami.  Oprawa wtórna: skóra, z tłoczeniami i grzbietem 4-polowym.

1600,00 PLN

   117    (ZAŁUSKI Józef Andrzej)

Manuel Du Droit Et Des Usages Publics De Pologne Pendant L'Interregne.

Contenant tout ce qui regarde les Justices, les funérailles du Roi défunt, la Diete de Convocation, l'Election & le Couronnement du Roi & de la Reine; Traduit du Latin. [Tu winieta: krzew] a Varsovie 1764. De l'Imprimerie Mitzlerienne. (15,5 x 9 cm), s. 144, opr. psk. z epoki.
(Estr. T. 34).  "Dedyk. Załuskiemu, bisk. kij. (z wyliczeniem jego tytułów i członkostw), podpisana przez tłum. Duclosa. Tu mówi tłumacz, że Załuski włada siedmiu językami jakby macierzystymi. - W Avertissement usprawiedliwia się, dlaczego poskracał oryginał i opuścił cytaty" (Estreicher). Praca o charakterze prawniczym, dotyczy również okresu bezkrólewia w tym śmierci króla, elekcji, koronacji i t.p. Pieczęcie skasowane, zabrązowienia kart. Stan dobry.

450,00 PLN

   118    (ZAMOYSKI Andrzej)

Sammlung Gerichtlicher Gesetze fuer das Koenigreich Polen und Gross-Herzogthum Litthauen, zufolge der Reichs-Konstitution des Jahres 1776.

Von dem Erlauchten, Hochgebohrnen Herrn Andreas Zamoyski, vormaligen Kron-Gross-Kanzler des Koenigreichs Polen, und Rittern des weissen Adler-Ordens, ausgearbeitet und zusammen getragen, und dem versammleten Reichstage im Jahr 1778 uebergeben. Cz. 1 - 3 (w 1 wol.) Aus dem Polnischen ins Deutsche uebersetzt und mit einigen Anmerkungen erlaeutert von Gottfried Nikisch, Pastor der Evangelischen Gemeine zu Wolstein in Gross-Polen.  Warschau, Lemberg und Dresden 1780. Druck und Verlag Michael Groells, Koeniglichen Hof-Buchhaendlers.  (32 x 21 cm), k. [6], s. XII, 137, [1]; k. [5], s. (141) - 306; k. [2], s. 220, [2], 1 miedzioryt tyt. (w płomykach monogram: S. A. R. z koroną), 1 tabl. skład., winiety i inicjały w drzeworycie, opr. kart. (pocz. XIX w.).
(Estr. T. 34). Na wyklejce stara zapiska, liczne pieczęcie. Stan dobry.  Na odwr. karty tyt. wyciąg z konstytucji 1776; na następnych dwóch kartach dedykacja tłumacza Stanisławowi Augustowi. W przedmowie tłumacz pisze, że wszystkie narody oczekują, iż w razie wprowadzenia tego dzieła nastąpi odrodzenie Polski. Dalej idzie przedmowa Zamojskiego do króla i tekst projektu, czyli zbiór praw sądowych dla Królestwa Polskiego i W. Ks. Litewskiego, na mocy konstytucyi roku 1776 ułożony y na seym roku 1778 podany. Przekład staranny.  Na ost. karcie: "Note an.. Stanislaus Lubomirski". Zbiór praw sądowych (tzw. Kodeks Zamojskiego) jest jednym z projektów prawa polskiego opracowanych w czasach I Rzeczypospolitej, które nie weszły w życie. Prawo nie zostało zreformowane ze względu na opór szlachty. Gottfried Nikisch (1722 - 1788), pastor ewangel., notariusz. Zamoyski Andrzej (1717 - 1792), X ordynat, woj. inowrocławski, marszałek trybunału kor., kanclerz. Bardzo rzadkie.

3900,00 PLN

   119    ZAMOYSKI Jan

De Senatu Romano libri Duo.

Quibus, Ob Similem Materiam, accesserunt, de Magistratibvs Romanorum & Graecorum, Libri tres, authore Joachimo Perionio, Hebraicarum & Graecarum Literarum interprete regio: itemq́ue de Atheniensivm Magistratibvs, eorumq́; cum Romanis, Gallis, Venetis, Turcis comparatione libellus, Wilhelmi Possardi: Cum annexa Disseratione Aphoristica Numerali, de Magistratibus Romanis: Ex indice duplici Authorum atque rervm memorabilium. Argentorati (Strasburg) 1608. Sumptibus Lazari Zetzneri Bibliopol. M.DC.VIII. (16 x 10,,5 cm), k. [7], s. 647, [1], k. [17], opr. psk. (XIX w.)
(Estr. T. 34). Jan Zamojski, podczas swoich zagranicznych studiów w Padwie napisał po łacinie swe dzieło De Senatu Romano Libri II ("O Senacie Rzymskim Księgi Dwie), pracę o starożytnym Rzymie, w której doszukiwał się odniesień zasad konstytucyjnych republiki rzymskiej do Korony Królestwa Polskiego. Publikację otwiera "Przypis Piotrowi Myszkowskiemu, podkancl. Koronn." Treść dzieła wydanego po raz pierwszy w 1563 roku przedstawia się następująco: Księga I: (Senatorowie); Księga II: (Senat). Zamojski pisał tę pracę pod opieką profesorów padewskich, przede wszystkim Karola Sigoniusa (1524 - 1584), włoskiego humanisty. Z opisu Estreichera wynika, że szereg uczonych wątpiło w autorstwo "De Senatu Romano" zaledwie 20-letniego Zamojskiego. Wielu jednak późniejszych badaczy rozwiewa te wątpliwości. Opisywane wydanie obok "De Senatu Romano" na str. 1-194, zawiera również traktaty dwóch innych uczonych Wilhelma Possardi i Joachima Periona (1500-1559), o charakterze administracyjno - prawniczym w odniesieniu do Rzymian, Greków, Wenecjan i Turków. Pieczęć, wpis własn., ślady niew. zabrązowień. Oprawa XIX-wieczna, brązowy półskórek, narożniki w skórze. Stan dobry. Bardzo rzadkie.

6900,00 PLN

   120    ZAWADZKI Teodor

z Zawad, Szlachcica Polskiego Herbu Rogala. Kraków 1614. W Drukarni Szymona Kempiniego. (32,5 x 21 cm), k. [8], s. 139, [1], k. [4], s. 67, [1], k. [4], s. 171, k. [4], s. 130, k. [4], s. 68, k. [4], s. 152, 14 drzeworytów w tekście, współopr., opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 34). Zawiera: Rozdzial Pierwszy Krolewski (O prawach, zwyczajach, statutach, y konstytucjach koronnych, O wolnej elekciey, O osobie króla, O dobrach do stołu króla, O żupach, O clech, O celnikach, O dobrach i dochodach koronnych, i in.). Rozdział Wtory Senatorski (m.in. O senatorach duchownych, O klasztorach, opaciech, proboszczach, y mniszkach, O dziesięcinach, O sądziech duchownych, pisarzach,, klatwach y heretykach, O wojewodach, O urzędnikach koronnych, O rozdawaniu dygnitarstw y urzędów, i in.). Rodział Trzeci Sądowy (O seymiech, O wiecach i Trybunale konstytucyjnym, O rokach ziemskich, O prokuratorach, i in.). Rozdział Czwarty Rycerski (O szlachectwie y wolnościach szlacheckich, O pannach albo dziewkach, O testamenciech, O gwałtownikach y gwałciech, O ranach szlacheckich,... o mężoboystwie, O miastach, o jarmarkach, O miarach, wadze, O żydziech, O żebrakach, O rzekach, O zwierzu, wpieprzach, psiech, pszczołach, ... y pożarze, i in).  Rozdział Piąty Woienny (O woynie y pospolitym ruszeniu, O powinności kasztelańskiej, O hetmanie, i in.)  Rozdział Szósty Xięstw Koronnych (O Wlk. Ks. Litewskim, y Wojewodztwie Smolenskim, O Ksiięstwie ruskim, kijowskim, pruskim, pomortskim, mazowieckim, Inflantskim i kurlandskim, oświęcimskim i zatorskim, i in.). Ślady niew. zawilg. i zaplamień, liczne pomyłki w paginacji. Oprawa: przednia okładka z epoki, skóra cielęca na desce, 4 metalowe guzy i 2 metalowe klamerki zachowane, grzbiet i tylna okładka współcześnie dorabiane. Na wyklejce wczesne zapiski. Karta tyt. w kolorze czerwono-czarnym. Bardzo rzadkie.

18000,00 PLN

   121    ZÖLLNER Johann Friedrich

Briefe über Schlesien, Krakau, Wieliczka, und die Grafschaft Glatz auf einer Reise im Jahr 1791 geschrieben.

Erster Theil. Berlin 1792. Bei Fr. Maurer.  8, s. [2], IV, 450, 3 miedzioryty (1 frontispis, 1 ilustr. skład., 1 mapa skład.), opr. kart. z epoki.
(Estr. T. 34). Przetarcia opr. Ślady niew. zawilg., wpis własn.,, pieczęcie.  Stan dobry.  Pierwsze i jedyne wydanie. Brak tomu drugiego. Opis Śląska, Krakowa, Wieliczki i hrabstwa Kłodzkiego dokonany podczas podróży w 1791 roku. Autor podróżował w towarzystwie Barona von Carmen, a opublikowane opisy powstały w formie listów do żony (tu opisy ogólne, krajoznawcze) i do Aleksandra Humboldt'a (tu statystyki i szczegóły). Zawiera miedzioryty: widok Aderspach (Felsengruppen bey Adersbach), mapę okolic Opola, widok Barda Śląskiego (Wartha). Johann Friedrich Zollner (ur. 1753 w Dębnie - zm. 1804 w Berlinie) - teolog, rektor kościoła św. Mikołaja w Berlinie, od 1791 członek Pruskiej Akademii Nauk.

800,00 PLN