|  Zawartość koszyka  |  Zamówienie

szukany produkt
Wyszukiwanie zaawansowane

2581906
wywołań

Dostawa i płatność
Regulamin
Oferta aukcyjna
  Szukaj w aukcji
Wyświetlanie od 1 do 50 (z 125 pozycji) Stron:  1  2  3  [Następna >>]
   NP   Zdjęcie
    Opis
 Cena
   1    (ANTONINUS de Florentia)

Repertorium literale summe divi Antonini Archipresulis Florentini ordinis predicatorum:

cui et follia, et columne quo facilius candido lectori cuncta pateant nuper acceserunt. Lugduni 1529. Impress... in officina... Iacobi Mareschal calcographi atque bibliopole Lug. (32 x 22 cm), k. [86], drzeworyt tyt., inicjały i drzeworyt na ostatniej stronie. (oraz)
Primus Tomus Summe Sancti Antonini Archiepiscopi Florentini Ordinis Praedivatorum.  Lugduni 1529. Impress... in officina... Iacobi Mareschal : impensis eius: & Vincentij de portonarijs. (32 x 22 cm), k. 154, drzeworyt tyt., inicjały i drzeworyt na ostatniej stronie. (oraz)
Secundus Tomus Summe Antonini Archiepiscopi Florentini Ordinis Praedivatorum.  Lugduni 1529. Impress... in officina... Iacobi Mareschal : impensis eius: & Vincentij de portonarijs. (32 x 22 cm), k. 199, drzeworyt tyt., inicjały i drzeworyt na ostatniej stronie, współopr. w 1 wol.,opr. sk. (XVII/XVIII w.) (oraz)
Tertia Pars Totius Summe Maioris Beati Antonini. (Lugduni) 1516. Magistrum Iohannem Cleyn. (30 x 20,5 cm), k. [303], inicjały w drzeworycie, opr. sk. (XVII/XVIII w.) (oraz)
Quarta Pars Totius Summe Maioris Beati Antonini. (Lugduni) 1511. Magistrum Iohannem Cleyn. (30 x 20,5 cm), k. [242], inicjały w drzeworycie, opr. sk. (XVII/XVIII w.)
Dzieło obejmuje 4 tomy w 3-ech wol. Wydanie mieszane. Oprawy z otarciami, pęknięcia przy grzbietach, narożniki z przetarciami, ślady niew. zawilg. i zabrązowień, zapiski z epoki, pieczęcie i exlibrisy: "Bibliotheca Seminarii Philadelpiensis St. Caroli Borromei". Antoninus, właść.  Antonino Pierozzi (1389 - 1459) - włoski dominikanin, arcybiskup Florencji, święty Kościoła katolickiego. Pozostawił po sobie wiele pism, największą sławę zjednały mu następujące dzieła: 1) „Summa confessionalis";  2) "Summa theologica", wielki traktat moralny (tu oferowany), oparty na ojcach Kościoła, scholastykach i soborach. 3) "Summa historialis", obszerna kronika wieków średnich, oraz historia Kościoła od stworzenia świata aż do czasów autora. Rzadkie.

12800,00 PLN

   2    ARGENTUS Jan

Apologeticus pro Societate Jesu R. P. Joannis Argenti eiusdem Societatis Jesu.

In quo pleraque omnes calumniae, quae in hanc societatem a variis, in causa Venetorum, regni Gallicani, Angliae, Boemiae, Transylvaniae et aliarum provinciarum conijci solent breviter ac dilucide refelluntur. Ad serenissimum, Sigismundum Poloniae et Sveciae Regem potentissimum, Magnum Lithuaniae Ducem etc. Permissu superiorum. Coloniae Agripinae 1616. Apud Joannem Kinckium sub Monocerote. (19,5 x 15 cm), s. 134. (oraz)
SARTORIUS Sixtus - Cavsae Motivae, Ob Qvas Sixtvs Sartorivs, Alias Miltenberger, Anspacensis Fr. I.V.D. Cathedralis Passau, Ecclesiae Canonicus, Deserta Lvtherana, (in qua natus et educatus fuit) Secta, Catholicam, Sacrosanctis Scriptvris Vere Fvndatam, Et A SS. Orthodoxis Patribus traditam Religionem amplexus est ...  Inglostadii 1602. Ex officina Typographica Ederiana apud Andream Angermarivm, Sumptibus Authoris.  (19,5 x 15 cm), s. 418, k. [6], współopr., opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 12). 1. Praca jest obroną Jezuitów, autorstwa Jana Argenti wizytatora Jezuitów koronnych i litewskich. Pierwotnie została opublikowana jako list otwarty do Króla Zygmunta III (Kraków 1615). Liczne paszkwile i pisma polemiczne przeciw Jezuitom powstały z powodu ich starań o przywilej dla Akademii Poznańskiej, aby ta mogła otwierać jezuickie szkoły w Krakowie, na co nie chciała zgodzić się Akademia Krakowska. Jezuita Jan Argenti, oferowaną apologią starał się bronić Jezuitów. Argentus Jan (1561-1626), włoski jezuita stojący na czele prowincji jezuickich na Węgrzech, Austrii i w Polsce (1618-1622). Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1583, następnie został wysłany do Transylwanii, gdzie objął wiodącą rolę w ruchu kontrreformacyjnym. Został rektorem kilku kolegiów jezuickich w Austrii, Polsce i we Włoszech, wizytował zakony jezuickie w Polsce i na Litwie (tu kazał zakonnikom uczyć się j. litewskiego, łotewskiego i estońskiego). 2. Dzieło teologiczne w języku niemieckim, dotyczy sporu z nauką Lutra. Pieczęcie, wpis własn., ślady zawilg., w licznej części kart obu tytułów - krawędzie z ubytkami i uszkodzeniami (zbutwienia bez szkody dla tekstu). W pierwszym dziele Argentusa brak 4-ech kart (s. 33-40), w to miejsce wmontowane czyste karty z epoki. W drugim dziele Sartoriusa brak pierwszych 8-miu kart, w to miejsce wmontowano 5 czystych karty z epoki. Oprawa z zabrudzeniami, częściowo pęknięta przy grzbiecie, ślady po sznurkach wiążących, na przedniej okładce odciśnięte litery: "W F S D" i data "1616".

2600,00 PLN

   3    (AUBERT Antoni)

La vie de Stanislas Leszcziński surnommé le bienfaisant roi de Pologne duc de Lorraine et de Bar.

Par M.... avocat aux conseils du roi de Pologne et de la cour souveraine de Lorraine, divisée en deux parties. Część 1 - 2 (w 1 wol.)  A Paris 1769. Chez Moutard, quai des Augustins prčs le Pont-Saint-Michel, a St. Ambroise 1769. (17,5 x 10,5 cm), k. [2], s. VIII, 503, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 12 i 21). Wpis własn. i pieczęć, niewielki ubytek fragmentu karty tyt. (bez szkody dla tekstu), ślady niew. zawilg., oprawa ze złoc. grzbietem, otarcia narożników. Stan dobry.  Życie Stanisława Leszczyńskiego króla Polski, księcia Lotaryngii i Baru.

2200,00 PLN

   4    AUGUST II

Manifest Ihrer Königl. Majestät König Augusti II. in Pohlen,

Gross=Hertzogs in Lithauen/ etc. etc. Bey Dero angetretenen Marche in das Königreich Pohlen. Im Jahr 1709. (Na końcu:) Dressden 8ten Augusti 1709. (32,5 x 20 cm), k. [10].
(Estr. T. 12). Ślady zawilg. i zabrązowień, przednia i ostatnia karta z niew. naddarciami i ubytkami. Manifest w którym August II ogłasza, że abdykacja z 1706 roku na rzecz Stanisława Leszczyńskiego jest nieważna.

400,00 PLN

   5    BALSAM Kasper

Kazania na święta całego roku X. Kaspra Balsama Soc: Jesu po śmierci jego za szczegulnym J. K. Mci przywileiem i pozwoleniem zwierzchności wydane.

Tom 1-szy (z 2óch). W Poznaniu 1762. W drukárni J. K. M. i Rplt. Societatis Jesu. (16 x 10 cm), k. [1], s. 447, [4], opr. kart. z epoki.
(Estr. T. 12). Ślady zawilg. i zabrązowień, karta tyt. z przyciętym bocznym i dolnym marginesem, wyklejka z wyciętym fragmentem wpisu własn.; otarcia oprawy. Kasper Balsam (1716-1759), jezuita, przedstawiciel oświeconego katolicyzmu. Pochodził z rodziny ormiańskiej, urodził się we Lwowie, a do zakonu wstąpił już w 1731 roku. Kazania Jezuity wykazywały głęboką wiedzę teologiczną; opisywał główne prawdy i ukazywał zastosowania praktyczne płynące z podstawowych dogmatów Kościoła.

300,00 PLN

   6    BELLET Charles

Eloges historiques de la princesse Marie, Reine de France et de Navaree, et de Stanislas I., Roi de Pologne.

Prononces dans des affembles publiques de l'Academie des Belles-Lettres de Montauban. Par M. l'Abbe Bellet, l'un des Academiciens. A Paris 1768. Chez Desaint, rue du Foin S. Jacques et a Montauban, chez Charles Crosilhes. (17 x 11 cm), s. [2], 92, [2], okł. brosz. z epoki?
(Estr. T. 12). Przybrudzenia oraz niew. otarcia okł., ślady niew. zawilg., wczesne wpisy. Stan dobry. Praca poświęcona Marii Leszczyńskiej i królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu, autorstwa franc. pisarza Charles'a Bellet (1702-1771).

800,00 PLN

   7    BIZARDIERE Michel David

Histoire de la scission ou division arrive'e en Pologne le XXVII. Juin M.DC.XCVII. Au sujet de L'Election d'un Roy.

Paris 1699. Chez Jean Jombert. (16 x 9,5 cm), k. [5], s. 261, [1], winiety w drzeworycie, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 13). Ślady zawilg. i zabrązowień, oprawa z otarciami, złocenia na grzbiecie. W przedmowie zawarto informację, że dzieło to jest drugą cześcią publikacji "Histoire des dietes de Pologne" i że Polacy sami zamówili napisanie tej pracy, dostarczywszy autorowi wszelkich potrzebnych instrukcji. (Estr.) Praca opisuje okres bezkrólewia po Janie III i wybór nowego króla. 27 czerwca 1697 August II ogłoszony został królem przez mniejszość szlachty na sejmie elekcyjnym. Większość wybrała wówczas kandydata francuskiego księcia Conti. August II wykorzystał jednak bierność Francuza, ruszając na Wawel i zjednując sobie po drodze coraz liczniejszą rzeszę szlachty.

1400,00 PLN

   8    (BIZOZERI Simpliciano) Muzio Michele Luigi

La sagra lega contro la potenza Ottomana.

Svccessi delle armi Imperiali, Polacche, Venete, e Moscovite; Rotte, e disfatte di eserciti de Tvrchi, Tartari, e Ribelli; assedj, e prese di cittta, piazze, e castelli; acqvisti di provincie, e di regni, ribellioni, e sollevazioni nella monarchia Ottomana; origine della ribellione degli Ungari, e Techly; tutti gli accidenti successiuamente sopraggiunti dall'anno 1683. sino al fine del 1691. ... Historia fatta porte in luce da Michele Luigi Mutii... Dedicata all'illustris & excellentiss Sig. Antonio Gruther. ...T. 1-szy (z 2-óch).  Napoli 1692. Per Socii Parrino, e Mitii.   (15,5 x 10 cm), k. [14], s. 358, 23 portrety w miedziorycie (w tym portret Sobieskiego), 15 skład. widoków miast w miedziorycie (w tym Konstantynopol) , opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 13, tego ilustrowanego wydania nie notuje). Dzieło opisuje krótki okres w historii Turcji obejmujacy lata 1683-1691, w tym jej stosunki z Polską, Wenecją i Moskwą. Zawiera liczne informacje na temat Polski i Jej udziału w bitwie wiedeńskiej 1683 roku. Opisuje przebieg bitew, oblężeń, powstań, a także przebieg buntu Węgierskiego. Brak tomu 2-go. Ślady zawilg., zaplamień i niew. zabrudzeń. Karta tyt. uszkodzona, kilka innych kart z mocnymi zabrązowieniami i zaplamieniami (szczeg. pierwsze 3 karty i s. 252-254), jeden z portretów z ubytkiem, widoki miast z przedarciami, w trzech przypadkach brakuje połowę widoku. Brak 3-ech kart (351-356). Na wyklejkach wczesne zapiski i skreślenia, oprawa przybrudzona z otarciami. Egzemplarz nieco przycięty. Rzadkie.

3500,00 PLN

   9    BLOND Guillaume Le

Élémens de fortification, contenant la construction raisonnée de tous les ouvrages de la fortification; les systemes des plus celebres ingenieurs; la fortification irreguliere, &c.

Cinquieme edition. Paris 1764. Chez Ch. A. Jombert. (20 x 12,5 cm), k. [2], s. LXII, [4], 391, [5], 37 miedziorytów na 31 tabl. skład., opr. sk. z epoki.
Wpis własn., ślady niew. zawilg.; oprawa: brązowa skóra, grzbiet złocony, szyldzik z napisami, minimalny ubyttek grzbietu, otarcia oprawy. Stan dobry. Elementy fortyfikacji, liczne konstrukcje i systemy fortyfikacyjne najbardziej znanych inżynierów wojskowych. Całość wzbogacona obszernym materiałem ilustracyjnym. Guillaume Le Blond (1704-1781), francuski matematyk.

800,00 PLN

   10    BOCK Frideric Samuel

Historia Socinianismi Prussici maximam partem ex docvmentis Msstis.

Regiomonti (Królewiec) 1754. Typis et impensis Jo. Henr. Hartvngii, MDCCLIIII. (21 x 17,5 cm), k. [4], s. 124, winiety w drzeworycie, opr. ppł. współcz. (okładki z epoki.)
(Estr. T. 13). Ślady niew. zawilg. Stan dobry. Friedrich Samuel Bock (1716-1785), wszechstronny naukowiec zajmujący się teologią, historią i naukami przyrodniczymi. Pochodził i związany był przez niemal całe życie z Królewcem. Bock publikował dzieła teologiczne, jak również prace z zakresu gospodarki i przyrody. Jedna z jego ważniejszych prac dotyczy historii Arian (Socynian) na terenie Prus. Rzadkie.

1400,00 PLN

   11    BOEHME Jan Gottlob

Acta Pacis Olivensis inedita.

Tomus I. In quo Joachimi Pastorii ab Hirtenberg avrora pacis diarivm pacificationis e bibliotheca Zalvsciana nvnc primvm prolatvm Oliva Pacis continentvr. Recensvit illvstravit tabvlas pvblicas et observationes adiecit ... Vratislaviae (Wrocław) 1763. Apvd Gvil. Theoph. Kornivm et Gampertvm.
Tomus II. In quo diaria Suecicum, Danicum, Curonicum e tabulariis et Bibliothecis nunc primum prolata continentur. Recensuit, illustravit, observationes adjecit ...  Vratislaviae (Wrocław) 1766.  Apud Guilelmum Th. Kornium. (25,5 x 20,5 cm), s. XVI, 328, [8], 336, [14]; XII, 648, [16], opr. sk. z epoki. (2 wol.)
(Estr. T. 12 i 13). Ładny egzemplarz. Pieczęcie własn. i nalepki na wyklejkach: "Joh. Ax. Almquists Boksamling".  Egzemplarz z kolekcji Johana Axela Almquists (1870-1950), sławnego bibliotekarza króla Gustawa V, bibliografa i archiwisty zasobów narodowych Szwecji. Zbiór akt i diariuszów związanych z pokojem zawartym w Oliwie miedzy Szwecją a Polską w 1660 r. Tom pierwszy, dedykowany królowi Augustowi III, zawiera diariusz pertraktacji pomiędzy obiema stronami oraz dokumenty leżące u podstaw późniejszych postanowień Pokoju Oliwskiego, opublikowane z zaginionego kodeksu rękopiśmiennego Biblioteki Załuskich. Tom drugi dedykowany Adolfowi królowi szwedzkiemu, obejmuje diariusze szwedzkie, duńskie i kurlandzkie, ukazujące pertraktacje oliwskie ze strony państw obcych. Johann Gottlob Böhme (1717-1780), niemiecki historyk. Rektor na Uniwersytecie w Lipsku. Ślady niew. zawilg., oprawa skóra z dwoma szyldzikami i bogato zdobuionymi grzbietami, na okładkach obu tomów odciśnięty monogram "B.C.R." Rzadkie.

2500,00 PLN

   12    (BOUTAULD Michał)

Rady mądrości, albo zbior maxym Salomonowych naypotrzebnieyszych człowiekowi do mądrego rządzenia się,

z uwagami na też maxymy z francuzkiego na polski język przetłumaczone, roku pańskiego 1754. do druku podane. (Cz. 1 - 2, w 1 wol.) W Lwowie (1754). W drukarni J. K. Mci Coll: Societatis Jesu. (20 x 15 cm), k. [1], s. 168; k. [3], s. 70, opr. psk. z epoki.
(Estr. T. 13). Ślady zaplam. i zawilg., pieczęcie, odręczne wczesne wpisy, karta tyt. i ostatnia karta mocno zaplam. i obite pieczęciami. Na karcie 117/118 oberwany dolny naroznik. Oprawa z otarciami i niew. uszkodzeniami (w tym grzbietu). Istnieje spór co do autorstwa. Drugim prawdopodobnym autorem może być Mik. Fouquet (ur. 1615). Tłumaczenia dokonała (Teofila?) Moszyńska z Potockich. "Są 2 części: Pierwsza: Nauki Salomonowe najpotrzebniejsze człowiekowi do dobrego rządzenia samego siebie: (1) o sumieniu, (2) o rozumie, (3) o sercu i pasyach, (4) o języku. Druga część: Nauki Salomonowe do dobrego rządzenia się względem drugich: (1) Dobrze sobie postępować z żoną, (2) z dziećmi, (3) z służebnemi, (4) z przyjaciołmi" (Estreicher). Michał Boutauld (1607-1688), jezuita.

600,00 PLN

   13    BROMLEY Henry

A catalogue of engraved british portraits, from Egbert the Great to the Present Time.

Consisting of The Effigies of persons in every walk of human life; as well those whose services to their country are recorded in the annals of the English history, as others whose eccentricity of character rendered them conspicuous in their day. With an appendix, containing the portraits of such foreigners as either by alliance with the Royal Families of, or residence as visitors in this Kingdom, or by deriving from it some title of distinction, may claim a place in the british series. Methodically disposed in Classes, and interspersed with a numer of Notices Biographical and Genealogical, never before published. London 1793. Printed for T. Payne, Mews Gate; J. Edwards, Pall-Mall; W. Otridge and son, Strand; and R. Faulder. (28 x 22 cm), s. XIV, [2], 479, [1], 56, [80], opr. psk. z epoki?
Ślady niew. zabrudzeń, niew. otarcia oprawy. Stan dobry. Katalog rytowanych portretów brytyjskich, od Egberta Wielkiego po czasy współczesey. Zawiera spis wizerunków ludzi, którzy zasłużyli się dla Anglii, w tym cudzoziemców związanych z Anglią w ten czy inny sposób. Katalog wzbogacony notami biograficznymi i genealogicznymi, wcześniej nie publikowanymi.  Henry Bromley, znany pod pseudonimem Anthony'ego Wilsona (1750-1814), angielski znawca sztuki, pisarz. Jego główne dzieło to oferowany katalog.

400,00 PLN

   14    BULLET (Pierre)

Architecture pratique qui comprend la construction générale et particulière des Bâtimens, le détail, les Toisé &

Devis de chaque partie, savoir, Maçonnerie, Charpenterie, Couverture, Menuiserie, Serrurerie, Vitrerie, Plomberie, Peinture d'impression, Dorure, Sculpture, Marbrerie, Miroiterie &c.... avec une explication et une Condérence des trente-six Articles de la Coutume de Paris sur le Titre des Servitudes & Rapports qui concernent les Batimens & de l'Ordonnance de 1673. A Paris 1755. Chez Jean Thomas Herissant. (19,5 x 13 cm), s. XVI, 512, 13 tabl. w miedziorycie (w tym frontispis), liczne drzeworyty w tekście, 1 tabela skład. numeryczna, opr. sk. z epoki.
Niew. zaplam. karty tyt., otarcia narożników oprawy, grzbiet bogato zdobiony. Stan niemal b. dobry. Architektura praktyczna zawiera zasady budownictwa ogólnego i szczegółowego w tym prace murarskie, ciesielskie, stolarskie, ślusarskie, szklarskie, malarskie, rzeźbiarskie i in.  Całość wzbogacona obszernym materiałem ilustracyjnym. To najważniejsze dzieło francuskiego architekta Pierre Bullet'a (1639- 1716), ucznia François'a Blondel'a, w którym autor zajął się szeregiem obliczeń architektonicznych (w tym statyczno-wytrzymałościowych i in.), a zatem różniło się od zwykłej literatury tematu w ówczesnym czasie. Książka (wyd. 1: 1691) cieszyła się dużym powodzeniem aż do początku 19 wieku.

1000,00 PLN

   15    BUSCHING Anton Fridrich

Vorbereitung zur gründlichen und nützlichen Kenntniss der geographischen Beschaffenheit und Staatsverfassung der europäischen Reiche und Republiken,

welche zugleich ein allgemeiner Abriss von Europa ist. 4 Auflage.  Hamburg 1768. Bey J. C. Bohn. (18,5 x 12,5 cm), k. [4], s. 160, k. [12], opr. kart. z epoki.
(Estr. tego tyt. nie notuje). Ślady niew. zawilg., otarcia oprawy. Stan dobry. Przygotowanie do poznania państw europejskich pod kątem geograficznym, autorstwa sławnego niemieckiego geografa, historyka i teologa A. F. Büschinga (1724-1793). Zawiera informacje o Polsce.

400,00 PLN

   16    (BUZENSKI Stanisław)

Vita servi Dei B. Raphaelis Proszoviani ordinis minorum S. Francisci Regularis observantiae

Varthae quiescentis in ecclesia eiusdem ordinis, miraculis ac prodigiis clari. Posnaniae 1686. In Typogr: Adm: Rndi D. Alberti Laktański. (20 x 16 cm), k. [8], s. 143, [1], k. [2], 1 miedzioryt całostr. na odwrocie karty tyt., opr. pperg. współcz.
(Estr. T. 13). Ślady zawilg. Stan dobry. "Przypis. Bonawenturze Madalińskiemu bisk. włocł. i pomer. Wyszło bezimiennie, lecz autor w tytule literami wyraził swe nazwisko i godność" (Estreicher). W naszej wersji  tytuł nie zawiera liter sugerujących nazwisko autora. Życie błogosławionego Rafała z Proszowic (właśc. Stanisław Budek; 1453-1534) polskiego zakonnika, bernardyna, gwardiana klasztorów w: Poznaniu, Krakowie, Wilnie i Kownie. Bużeński Stanisław (zm. 1692), historyk, ksiądz; studiował w Krakowie; sekretarz prymasa W. Leszczyńskiego, kanonik warmiński, gnieźnieński, krakowski, poseł do Rzymu.

1800,00 PLN

   17    CAMPE (Joachim Henryk)

Zbior podrozy ważnych i ciekawych, dla nauki i zabawy młodych.

Tłumaczony z zbioru podróżow Pana Campe i innych przez Stanisława Szymanskiego konsyliarza nadwornego J. K. Mci. Tomik I (więcej nie wyszło). W Krakowie 1794. W drukarni Jana Maya. (15,5 x 10,5 cm), k. [2], s. 172, opr. ppł. współcz.
(Estr. T. 14). Ślady niew. zawilg., pieczęcie, pomyłki w paginacji. Stan dobry. "Tłumacz mówi, że najprzód czerpie z Campego. Rozpoczyna: Podroz pierwsza ku krajom Bieguna pułnocnego oraz Przypadki pamiętne Jakoba Heemskerka i Wilhelma Barenza. Od str. 125. Druga podroz do Spitzberg i dziwne tamże przypadki czterech flisow Moskiewskich". (Estreicher). Joachim Heinrich Campe (1746 - 1818), niemiecki pisarz, językoznawca, pedagog i wydawca.

450,00 PLN

   18    CAMPENSIS Jan

Enchiridion psalmorvm.

Eorundem ex ueritate hebraica versionem, ac Joannis Campensis a regione paraphrasim, sic ut uersus uersui respondeat, complectens. Concionem praeterea Salomonis Ecclesiastae, per eundem Campensem ex Hebraico παραφρασικῶς traductam. (Lyon) 1534. Seb. Gryphivs excud. Lvgd. Anno 1534.  (11,5 x 8 cm), k. [320], na ostatniej stronie całostr. drzeworyt (sygnet druk.), opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 14). Przypis Janowi Dantyszkowi (1485-1548), biskupowi chełmińskiemu, poecie polsko-łacińskiemu okresu renesansu i sekretarzowi króla Zygmunta I Starego. Wydanie wydrukowane w dwóch kolumnach: łaciński przekład Psalmów Ulricha Zwingli i parafraza Campena. Nieliczne fragm. drukowane w języku hebrajskim. Po parafrazie następuje "Ecclesiastes". Jan van den Campen (1490-1538), humanista holenderski, filozof, scholastyk, teolog, hebraista, karmelita. W 1534 roku, z inicjatywy biskupa Tomickiego, rozpoczął w Krakowie wykłady. Jego łacińska parafraza Psałterza, została wydana przez Floriana Unglera w 1532 roku. Warto jeszcze wspomnieć, że podstawą tłumaczenia dla "Psałterza Dawidów" Mikołaja Reja była parafraza Psalmów wspomnianego uczonego. Rzadkie.

3500,00 PLN

   19    (CHAUDON L. Mayeul.)

Nowy Dykcyonarz historyczny albo historya skrócona, wszystkich ludzi, którzy się wsławili cnotą, mądrością, rozumem, przemysłem, męztwem, wynalazkiem, błędami, &c

od początku świata aż do naszych czasów. .... Po francuzku od towarzystwa uczonych ludzi ułożony, a z francuzkiego na polski język, podług naynowszey edycyi w Kaen, Rotomagu i Paryżu r. 1779 przez Jozefa Ignacego Boelcke... przełożony przydatkami zaszłych odmian i wielu artykułow nowych powiększony.  Warszawa 1783 - 1787. U Piotra Dufour Konsyliarza Nadwornego, drukarza J. K. Mci i Rzepltey. Tom 1-szy (część pierwsza i druga) w 1 wol.  Warszawa 1783. (19 x 12 cm), k. [4], s. 222, [2], 4; k. [1], s. 294, winiety w drzeworycie, współopr., opr.ppł. wtórne.
(Estr. T. 14).  Komplet wydawnictwa stanowi: tomy 1 - 7 (A - Z) + tom 8: "Dopełnienie...".  Oferowany tom pierwszy w dwóch częściach, obejmuje Tablice chronologiczne i hasła: "Aa - Azpilcueta". Louis-Mayeul Chaudon (1737-1817), uczony francuski. Dykcjonarz historyczny jego autorstwa powstał w 1766 roku, sukces publikacji przerósł wszelkie oczekiwania. Praca została przetłumaczona na wiele języków. Mocne zawilgocenia, zaplamienia i pofałdowania górnego narożnika wszystkich kart, podobnie uszkodzone górne narożniki okładek, zapiska z epoki.

250,00 PLN

   20    CHRISTOPHERSON John

Historiae ecclesiasticae pars prima, qua continentur

Eusebii cognomento Pamphili Caesareae Palaestinae Episcopi lib.10. Eiusdem de vita Constantini magni lib.4. Oratio Constantini magni ad sanctorum coetum. Oratio eiusdem Eusebii in laudem Constantini magni ad trigesimum illius imperii annum, nunquam antehac nec Graece, nec Latine impressa. Lovanii 1569.  Excudebat Seruatius Sassenus, sumptibus haeredum Arnoldi Birckmanni. (17,5 x 11 cm), k. [32], k. 361, opr. sk. z epoki.
Histopria kościoła w interpretacji Johna Christophersona (zm. 1558), kapelana i spowiednika królowej Anglii Marii I. Studiował w Cambridge i Louvain. Ślady niew. zawilg., blok książki poluźniony, oprawa z otarciami i ubytkami na grzbiecie, pęknięcie przy grzbiecie.

1600,00 PLN

   21    CICERO Marek Tullius

Consolatio vel de luctu minuendo.

Fragmenta eius a Carolo Sigonio et Andrea Patritio exposita. Antonii Riccoboni iudicium, quo illam Ciceronis non esse ostendit. Caroli Sigonii pro eadem orationes II. Bononiae 1583. Apud Ioannem Rossium MDXXCIII.  (15 x 10,5 cm), k. [2], s. 252, [4], opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 14, tego wydania nie notuje). Zawiera Pisma Cycerona ze znakomitymi komentarzami trzech padewczyków. Są nimi: 1. Karol Sigonius (1524 - 1584), włoski humanista, mentor Jana Zamojskiego, profesor w Wenecji i Padwie, znany ze swoich publikacji na temat starożytności greckiej i rzymskiej.  2. Andrzej Patrycy Nidecki (1522-1587), polski humanista, filolog; sekretarz królewski, etc. etc. 3. Antonio Riccoboni (1541-1599), włoski humanista i historyk. Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń; zapiski na karcie przedtyt. i tyt.; oprawa perg., ślady po sznurkach wiążących. Rzadkie.

3800,00 PLN

   22    CICERO Marek Tullius

Librorvm Philosophicorvm Volvmen I.

Post Naugerianam et Victorianam correctionem, emendatum a Joan. Stvrmio. Academicae quaestiones. Edi tionis primae liber quartus, qui Lucullus inscribitur. Editionis secundae liber primus. De finibus bonorum et malorum. Tusculanae quaestiones. Indice rerum verborumq; insigniorum adiecto. Cum gratia et priuilegio Caesareo ad annos octo. M.D.LXXIIII. (Strasburg 1574).  [W końcu:] Impressvm Argentorati, Apud Josiam Rihelium. Anno M.D.LXXIIII.  (16 x 11 cm), k. [8], k. 251, k. [41], opr. psk. wtórna.
(Estr. T. 14). Dedykacja dla Seweryna Bonera (1486-1549),
burgrabiego krakowskiego, starosty bieckiego i bankiera królewskiego Bony Sforzy i Zygmunta I Starego. Prace filozoficzne Cycerona w interpretacji Jana Sturm'a (1507-1589), reformatora szkolnictwa. Ten uczony pedagog  stworzył zestaw praw i zasad funkcjonujących w szkołach, które stały się wzorem do naśladowania dla humanistycznego szkolnictwa w całej Europie. Szkoła Sturma cieszyła się niezwykłą popularnością, ściągała tysiące uczniów, często z różnych krajów, byli też z Polski. Uczyli się u Sturma m.in.: młodzi Drohojscy, Latalscy, Konarscy i Ostrorogowie. Kształcił się tu również przyszły hetman i wielki kanclerz koronny, Jan Zamoyski. W Polsce według tego wzoru zorganizowana była m.in. szkoła w Lenartowie.Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń, wczesne wpisy na wyklejce i karcie tyt., marginalia ołówkowe, karta przedtyyt. z oberwanym dolnym narożnikiem ; oprawa późniejsza z otarciami i ubytkiem grzbietu. Rzadkie.

4500,00 PLN

   23    (CIOŁEK Erazm)

Oratio Per. R. Patrem Dominvm Erasmvm Vitellium Epicopvm Plocen.

In celeberrimo Avgusten. Conventv Ad Cesarem Maximilianvm Nomine Victoriosissimi Regis Polonie Sigismvndi Habita Coram Omnibvs Sacri Imperii Electoribvs Plvrimisqve Germanie Principibvs Die veneris xx. Avgvsti. Anno Domini M.D.XVIII. Assistebant Eidem Magnifici Dvo Alii Oratores. D. Raphael Castellanvs Lendensis Et Bogvslaus Litvanie Marschalcvs. (Wyd. 1). (Augsburg 1518. Joannes Miller). [Na końcu dzieła:] Impressum Augustae Vindelicorū in officina Millerana. [U dołu]: Ioannes Miller i Errata. (20,5 x 15 cm), s. [16], drzeworyt tyt.(sygn. "HS"), opr. sk. współcz. (czerwona).
(Estr. T. 14). "Tytuł w szerokiej, bogato figurkami i bronią ozdobionej obwódce, w której u dołu herb Witeliusza: Sulima, z infułą nad tarczą. Na odwrocie tytułu wydawca Jacobus Spiegel Selestadien. dedykuje: Erasmo Roterodamo, pridie Kal. Septembris a M.D.XVIII" (Estreicher). W 1518 król Zygmunt I zlecił Ciołkowi poselstwo na Sejm Rzeszy do Augsburga. Kunszt oratorski Ciołka w Augsburgu 20 sierpnia 1518 zrobił ogromne wrażenie. Głównym przesłaniem mówcy był apel o krucjatę przeciwko Turkom. Sam cesarz Maksymilian udzielił posłańcowi polskiemu audiencji 21 września i mianował go osobistym kapelanem, otrzymał także herb królów Burgundii dla kapituły płockiej używany potem jako herb jurydyki Kamion będącej własnością kapituły (obecnie dzielnica Kamionek w Warszawie), a także dostał od cesarza zlecenie jego osobistej misji do Rzymu związanej m.in. z koroną cesarską dla Niemiec. Maksymilian obiecał natomiast wesprzeć starania Erazma o nominację kardynalską. Zadanie, które powierzył mu król Zygmunt - dotyczące uregulowania z Niemcami sprawy krzyżackiej oraz poparcia przez Rzeszę w stosunkach z Moskwą, mimo zręczności dyplomatycznej Erazma, praktycznie nie powiodło się. Erazm Ciołek, znany też jako Vitellius (1474-1522), biskup płocki i dyplomata, wcześniej sekretarz królewski Aleksandra Jagiellończyka, dyplomata, poseł, mecenas sztuki i literatury oraz mówca. Zgromadził wielki księgozbiór. Stan b. dobry. Karty tekstu dodatkowo poprzedzone i zakończone kilkoma czystymi kartami. Bardzo rzadkie. (Przekł. polski wyd.: A. Moraczewski Dzieje Rzeczypospolitej Polskiej, t. 4, 1847, s. 46-55).

5600,00 PLN

   24    (CONTANT Dorville Andrzej Wilhelm)

Les fastes de la Pologne et de la Russie.

Prémiere partie contenant l'histoire de Pologne. Seconde partie contenant l'histoire de Russie. (2 wol.) A Paris 1770, 1769. Chez I. P. Costard. (17 x 11 cm), s. LXXXVIII, 374; CXL, 296, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 14). Ślady zawilg. i zaplam., zapiski, oprawa z otarciami (szczeg. narożników), inne niew. uszkodz.  "(Na końcu:) De l'imprimerie de Valleyre, l'ainé rue de la vieille bouclerie. - Dzieło przypisał autor księciu Karolowi podpisał się pod dedykacją: Contant Dorville. Po przedmowie umieścił uwagi przedwstępne, w których skreśla pokrótce geografię kraju - Dalej jest szczegółowa i bardzo dokładna tablica chronologiczna książąt i królów polskich; - potem tablica chronologiczna wykazująca nazwiska Arcybiskupów gnieźnieńskich, Biskupów krakowskich, Ministrów Stanu, wojowników i mężów uczonych w Polsce. - Wprawdzie napotyka się imiona i nazwiska poprzekręcane, jednak łatwo się domyślić można" (Estreicher).

1200,00 PLN

   25    (CONTANT Dorville Andrzej Wilhelm)

Opisanie naturalne, historyczne y polityczne roznych kraiow świata.

To jest Ich położenie, Klima, Historya, Rewolucye, rząd, potęga, prawa, zwyczaie, sądy, rękodzieła, handel, bogactwa, miny, urodzaie, Religia, zabobony, Kościoły, Kapłani, nauka, wesela, pogrzeby, stroy, rzadkie ptastwa, źwierzęta, ryby, etc. przez pana Contant Dorville po francusku wydane. A teraz świeżo na ięzyk polski, dla pożytku y ciekawości publiczney. Przełożone. Warszawa 1774. W drukarni J. K. Mci y Rzeczypospolitey u XX. Scholarum Piarum. (17 x 10,5 cm), k. [2], s. 353, [5], opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 14). Ślady niew. zawilg. i kornika, wczesny wpis na karcie przedtyt., dolny margines karty 268/270 - obcięty; otarcia i niew. uszkodz. oprawy, niew. pogniecenia. "Dedykował: Jerzemu Potockiemu staroście Tłumackiemu, tłumacz Joachim Karwowski S. P(iar)" (Estreicher). Zawiera opis: Chin; Lieuo-Kieuo Królestwo i wyspy hołduiące Chinom; Królestwo Kauli albo Korea; Wyspy Formoza; Japonia. Contant Dorville Andrzej Wilhelm (1730-1805), aktor, francuski pisarz.  Rzadkie.

800,00 PLN

   26    COXE William

Travels into Poland, Russia, Sweden and Denmark. Interspersed with historical relations and political inquiries.

Illustrated with charts and engravings. In two volumes. Vol. 1 - 2. (Wyd. 2, angielskie). London 1785. Printed for T. Cadell. (29,5 x 23,5 cm), s. X, 532; V, [1], 576, 23 miedzioryty  (plany, mapy, portrety i in. ilustracje; w tym 8 rozkład), 2 miedzioryty w tekście, opr. psk. z epoki, z szyldzikiem, złoc. i tłocz., papier okładek maromoryz.
mapa Polski skład., 1 plan Petersburga sklad., 6
miedziorytów na osobn. tabl. (w tym portrety m. in.: Stanisława Augusta i Katarzyny II), opr. psk. współcz.  (złocenia na grzb.)
(Estr. T. 14). Exlibris, ślady niew. zawilg., przednia okładka tomu 2-go poluźniona. Stan dobry.
Jedno z najważniejszych dzieł W. Coxe'a (1747-1828) - angielskiego historyka, słynnego podróżnika XVIII w. Zawiera opis podróży odbytej po północnej Europie. W jej trakcie autor zwiedził przede wszystkim Polskę i Rosję, dość długo przebywał w Warszawie, przyjmowany był przez króla Stanisława Augusta i polskich możnowładców. Tom pierwszy zawiera obszerny opis Polski, portret Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz rozkładaną mapę Polski autorstwa angielskiego rytownika Thomasa Kitchina. Opis Rosji również zawiera rozkładaną mapę, plany Moskwy i Petersburga oraz portrety Katarzyny II i Jemiliana Pugaczowa. Tom drugi zawiera relację z podróży po Szwecji i Danii wraz z mapami obu krajów, planami Sztokholmu i Kopenhagi oraz portret króla Gustawa III.

4000,00 PLN

   27    (CYRYL św. Jerozolimski)

Τοῦ ἐν ἁγίος πατρός ὑμῶν hmΩn Κυρυλλου

Ἀρχιεπισκόπου... Sancti Patris Nostri Cyrilli Hierosolymorum Archiepiscopi Opera quae reperuntur. Ex Variis Bibliothecis, Praecipue Vaticana, Graece nunc primum in lucem edita, cum latina Interpret Ioan Grodecii. Plerisque in locis aucta & emendata, studio & opera Ioan. Prevotii Burdegalensis. Lutetiae Parisiorum (Paryż) 1640. Sumpt. Dionysii Bechet.  (34,5 x 23,5 cm), k. [11], s. 429, [3], 104, k. [12], miedzioryt tyt., opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 14). Dedykacja dla biskupa Jana Grodeckiego. Reverendiss. Poczem idzie: De Cyrilli vita. De scriptis Cyrilli. Ta wiadomość o życiu i pismach Cyrilla ma na końcu datę: Scriptum Tridenti durante Concilio oecumenico die nona Julii Anno D. 1563. Tekst dzieła dwu-szpaltowo w j. geckim i łacińskim. Dzieła św. Cyryla w interpretacji Jana Grodeckiego (zm. 1574), biskupa ołomunieckiego, kanonika warmińskiego, głogowskiego i wrocławskiego. W Rzymie rozpoczął swą działalność literacką wydaniem greckiego tekstu św. Cyryla Jerozolimskiego i jego przekładu, który ukazał się w 1560 r. w Wiedniu. W 1564 r. wydał we Wrocławiu przekład wszystkich katecheses św. Cyryla z greckich rękopisów, czym wpisał się wyraźnie w szeregi pisarzy kontrreformacyjnych. Grodecki towarzyszył kardynałowi Hozjuszowi na sobór trydencki. Zmarł nagle, w relatywnie młodym wieku, jako jedna z ofiar „truciciela biskupów" - ks. Jana Philopona Dambrowskiego. Pozostawił po sobie Dziennik, w którym odnotowywał najważniejsze wydarzenia swego życia. Ślady niew. zawilg., wpis własn., pieczęcie; blok książki luźny, niektóre karty luzem, okładki oprawy luzem, brak grzbietu, mocne przetarcia oprawy. Karta tyt. w kolorze czarnym i czerwonym. Rzadkie.

2500,00 PLN

   28    DELAMARCHE (Charles-François)

Les usages de la sphère, et des globes céleste et terrestre.

Selon les hypotheses de Ptolémée & de Copernic, accompagnées de figures analogues: précédés D'un abrégé sur leur origine, sur les différens systemes du monde, de la description de la sphere armillaire ou de Ptolémée. Description de la sphere suivant le systeme de Copernic; Les constellations & le dénombrement tant des anciennes que des modernes, avec l'ascension droite et la déclinaison des principales étoiles; Description & Usages de la Geo-cyclique.... Deuxieme édition. Par ...., geographe & Successeur de Robert de Vaugondy. A Paris An 1800. Quartier Saint-Andre des Arcs. (22 x 14 cm), s. VIII, 584, 7 miedziorytów astronom. na osobn. tabl. (w tym 3 skład.), opr. pperg. współcz.
(Estr. nie notuje). Cenna praca astronomiczna z dokładną analizą obu systemów kosmologicznych Ptolemeusza i Kopernika. W części opisowej Ziemi, zawarto opis poszczególnych państw pod kątem historyczno-geograficznym, w tym Polski. Tekst zdobiony miedziorytami ilustrującymi system Ptolemejski, Kopernikański i pośredni stworzony przez duńskiego astronoma Tycho Brahe, inne miedzioryty to mechaniczny model kopernikański, mapa Francji, a także ze współrzędnymi geograficznymi głównie miast, w tym Krakowa, Warszawy i Gdańska. Autor dzieła Ch. F. Delamarche (1740-1811), sławny geograf francuski i wydawca map. Jeden z najważniejszych kartografów w drugiej połowie XVIII wieku. Stan dobry. (Baranowski H. - Bibliografia kopernikowska 1509 - 1955). Ślady niew. zawilg., wpis własn., egz. nie przyciety. Rzadkie.

3000,00 PLN

   29    (DESFONTAINES Piotr Franc Guyot)

Histoire des Revolutions de Pologne. Depuis le commencement de cette Monarchie jusqu'a la mort D'Auguste II..

Par M. l' Abbe Desfontaines.  T. 1 - 2 (w 1 wol.).  Amsterdam 1735. Chez Francois l'Honore. (17 x 10,5 cm), s. XXIV, 243, [1]; k. [1], s. 206, k. [19], 2 miedzioryty tyt., 3 mapy skład. w miedziorycie, winiety w drzeworycie, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 15). Ślady niew. zawilg., pieczęcie. Oprawa: brązowa skóra ze złoc. na grzbiecie. Historia Polski od początku po śmierć Augusta II. W przedmowie autor powołuje się na źródła, tu m. in na Jana Długosza. Zawiera mapy Polski, Skandynawii i Rosji.  Abbé (ksiądz) Pierre François Guyot-Desfontaines (1685-1745), jezuita, historyk i dziennikarz. Kojarzony przede wszystkim ze swej polemiki prowadzonej z Wolterem.

1800,00 PLN

   30    ECHARD (Laurenty)

Dykcyonarzyk geograficzny czyli opisanie królestw, prowincyi, miast, biskupstw, xięstw, hrabstw, margrabstw, portów, fortec

y innych mieysc znacznieyszych w czterech częściach świata. Z wyrażeniem w którym Królestwie, prowincyi, krainie iakie się mieysca znayduie, do którego państwa należy, nad którą rzeką, odnogą, górą lub morzem iest położone... Po angielsku napisany przez Pana Echarda. Z trzynastey edycyi angielskiey na francuzki ięzyk przełożony ... przez K. Vosgien. Na koniec z ósmey francuzkiey edycyi w polskim wydany ięzyku, z dodatkiem ... wielu miast i prowincyi polskich. Tom 1 - 3 (komplet). Warszawa 1782 - 1783. W Drukarni Piotra Dufour. (19 x 12,5 cm), k. [2], s. 315, [1]; 368; s. 218, 16, [6], 67, [5], winiety w drzeworycie, opr. psk. z epoki.
(Estr. T. 16). Opr.: brązowy płsk. z otarciami i niew. zaplamieniami; w tomie 1-szym, dwie pierwsze karty z zaplamieniem prawego marginesu, nieznaczne ślady kornika, ślady zawilg. i zaplamień. S
tan dobry. Polskiego tłumaczenia dokonał Franciszek Siarczyński. "Drukarz w przedmowie powiada, że rozesłał po kraju (po Polsce) 3000 prospektów aby mu udzielano wiadomości do geografii Polski. Mimo czego nie otrzymał objaśnień, z wyjątkiem dwóch czy trzech osób". (Estr.) Rzadkie.

2500,00 PLN

   31    EISENMENGER Johann Andreas

Entdecktes Judenthum oder Gründlicher und wahrhaffter Bericht,

welchergestalt die verstockte Juden die hochheilige Drey-Einigkeit, Gott Vater, Sohn und Heil. Geist erschrecklicher Weise lästern und verunehren, die Heil. Mutter Christi verschmähen, das Neue Testament, die Evangelisten und Aposteln, die Christliche Religion spöttisch durchziehen, und die gantze Christenheit auff das äusserste verachten und verfluchen...  In zwei Theilen. (Theil 1, z 2-óch).  Köningsberg (Królewiec) 1711. (22 x 18 cm), k. [10], s. 1016, [2], opr. perg. z epoki.
(Estr. nie notuje). Ślady niew. zawig., pieczęcie własn. "J. Turley" i obszerny wpis w j. niem. podpisany i datowany: Dr J.A.Turley parochus im Porąbka ad Uszew. 1867". (Porąbka Uszewska w Małopolsce). Oprawa z otarciami. Brak części drugiej. Stan dobry. Entdecktes Judenthum (pol.: Zdemaskowany judaizm) to najważniejsza praca pioniera nowoczesnego antysemityzmu J. A. Eisenmenger'a (1654-1704) profesora języków orientalnych w Heidelbergu. Wspomniane dzieło o antyżydowskim zabarwieniu ukazało się w 1700 roku i zostało silnie potępione przez środowiska żydowskiego. Książka nakazem cesarskim została skonfiskowana (ca. 2000 egz). Żydzi próbowali zapłacić Autorowi aby ten odstąpił od ponownych publikacji, ale transakcja nie doszła do skutku. W 1704 roku Eisenmenger zmarł.  Tymczasem dwaj żydzi nawróceni na chrześcijaństwo w Berlinie oskarżyli swoich byłych współwyznawców o bluźnierstwo wobec Jezusa. To wydarzenie miało wpływ na pojawienie się 2-go wydania dzieła w 1711 roku. Król Fryderyk Wilhelm I. na prośbę spadkobierców Autora zaangażował się w publikację książki i nakazał wydanie nowej edycji w 3000 egzemplarzach na jego koszt. Jako, że nakaz cesarski zabraniający publikacji książki nie został cofnięty, ta nie mogła zostać wydana w Berlinie i dlatego na stronie tytułowej podano jako miejsce publikacji Königsberg, który był poza granice imperium. Rzadkie.

1000,00 PLN

   32    FIORAVANTI Leonardo

De capricci medicinali dell'eccellente medico, & cirugico m. Leonardo Fioravanti bolognese, libri quattro.

Nel primo de quali s'insegna a conoscere diversi segni delle cose naturali, con molti secreti della medicina, & cirugia. Nel secondo si mostra il modo di fare varii, & diversi medicamenti utilissimi. Nel terzo si tratta dell'alchimia dell'huomo, & dell'alchimia minerale, con molti capricci a figliuoli dell'arte. Nel quarto si contengono alcuni belli discorsi filosofici, & medicinali. Di nuovo dall'istesso autore in molti luoghi, di secreti importantissimi, ampliati; i quali cosi a professori di fisica, come di cirugia, erano grandemente necessarii. Con molta diligenza revisti, corretti, et ristampati. Venezia 1568. Apresso Ludovico Avanzi.  (16 x 11 cm), k. [23], k. 283, k. [1], drzeworyty w tekście, opr. perg. z epoki.
Ślady niew. zawilg. i zaplam., wczesna zapiska na wyklejce, brak karty tyt., oprawa perg. z otarciami, ślady po sznurkach wiążących. Stan dobry. Niezwykle interesująca praca z dziedziny medycyny podzielona na 4 części. Pierwsza opisuje naturalne sposoby leczenia, tajniki medycyny i chirurgie; druga ukazuje sposoby robienia leków; w trzeciej skupia się na alchemii; zaś czwarta zawiera filozoficzne dyskusje. Leonardo Fioravanti (1517-1588), znany lekarz, chirurg i alchemik działający we Włoszech w XVI wieku. wykonał pierwszy zarejestrowany zabieg splenektomii (usunięcie śledziony) we Włoszech. Rzadkie.

3000,00 PLN

   33    (FONTANON Denys)

Practica Medica Dionysii Fontanoni Doctoris Medici Mompessulensis Celeberrimi.

Ab ipso Autore In Quatuor Libros Divisa; Omnium Morborum Internorum totius corporis humani definitiones, causas, signa & curationes in secomplectens. Cui tandem accesserunt Viginti Quinque Observationes Selectiores Chirurgica experientissimi Chirurgi Hieronymi Fabricii Hildani; Ut Et Eiusdem Tractatus De Gangraena Et Sphacelo nunc pridem ... Francoforti 1611. Apud J. Saurium, Impensi P. Kopffi.   (15,5 x 10 cm), k. [11], s. 663, [1], opr. sk. z epoki.
Praktyka medyczna czyli leczenie chorób wewnętrznych, w tym opis ciała ludzkiego, przyczyny chorób, objawy i metody leczenia. Na stronie 569 z osobną karta tyt. praca na temat gangreny, autorstwa Wilhelma Fabriciusa z Hilden (1560-1634), niemieckiego lekarza i chirurga. Był miejskim lekarzem w szwajcarskim mieście Berno. Jego osiągnięcia dotyczą głównie leczenia ran. Często nazywany jest "ojcem chirurgii niemieckiej". Jego żona, Marie Colinet, była szwajcarską położną-chirurgiem, jako pierwsza (w 1624 r.) używała magnesu do wydobywania metalu z oka pacjenta (technika nadal stosowana). Ślady zawilg. i zaplam., na odwrocie karty tyt. exlibris, oprawa brązowa skóra z złoc. na grzbiecie, otarcia oprawy, pęknięcie przy grzbiecie. Rzadkie.

7000,00 PLN

   34    (FRYDERYK Wilhelm, król pruski)

Königliche Preußische Ordnung, Von Vormündern Und Vormundschafften

Berlin 1718. Bey Christoph Gottlieb Nicolai. (20,5 x 16,5 cm), s. [18], opr. kart. współczesna.
Zabrązowienia kart. Stan dobry. Okładka i wyklejki współczesne. Zawiera zbiór przepisów prawnych i innych regulacji na terenie Królestwa Pruskiego.

600,00 PLN

   35    (GALENUS Claudius)

Galeni quarta classis signa quibus tum morbos & locos affectos dignoscere, tum futura praescire possimus, docet.

Haec classis, tertia hac editione, ob non paucos ad exemplarium graecorum veritatem restitutos, sane prodit ornatior. Librorum Catalogus sequenti folio continentur. Venetiis 1556. Apud Iuntas. (Apud Haeredes Lucae Antonii Iuntae). (37 x 26 cm), k. 220, karta tyt. w drzeworycie, winiety i inicjały w drzeworycie, opr. perg. współcz.
(Estr. T. 17 i 29, tego wydania nie notuje).  Medyczne dzieło Galena w tłumaczeniu wielu medyków, pośród których znajdujemy prace "De urinis" w tłumaczeniu i interpretacji Józefa Strusia (1510 - 1568), humanisty, tłumacza, nadwornego lekarza Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, naukowca wsławionego badaniami tętna. Galen - właściwie Claudius Galenus (ok. 130 - 200 n.e.) - rzymski lekarz greckiego pochodzenia, wybitny anatom, utalentowany badacz i pisarz, jeden z najznakomitszych starożytnych lekarzy (po Hipokratesie). Wywarł olbrzymi wpływ na rozwój nauk medycznych w średniowieczu i odrodzeniu. Egzemplarz po renowacji, niewielkie ubytki marginesów uzupełnione, ślady po niew. zawilg. i zabrąz., zapiski i marginalia z epoki. Stan dobry. Rzadkie.

6000,00 PLN

   36

(GALICJA). Kontynuacya wyroków y rozkazow powszechnych w Galicyi y Lodomeryi Krolestwach

od dnia 1 stycz. aż do końca grudnia roku 1782 wypadłych.  (=Continuatio Edictorum et Mandatorum Universalium in Regnis Galiciae et Lodomeriae a Die 1 Ianuar Ad Ultimam Decembr. Anno 1782. Emanatorum). Lepoli (1782). Typis Viduae Josephaei Piller. (32 x 21,5 cm), s. 196, k. [7], winiety w drzewor. (oraz)
(JÓZEF II) - Nos Josephus II. Divina Favente Clementia Electus Romanorum... (Wiedeń)  1782, 27 Januari. (32 x 21,5 cm), s. 29, [1], inicjały i winieta w drzewor., współopr., opr. psk. z epoki.
1. (Estr. T. 16, 20). Pierwsze karty ze śladami mocnych zawilg. i zaplamień, pieczęć własn.; oprawa ze śladami zawilg. i zabrudzeń, ubytki narożników, ślady kornika. Tekst w j. polskim i niemieckim. Zawiera m.in.: Cło od koni do Austryii...; Drukarzom wolny handel z książkami; Fałszywe dwudziestówki się pokazały; Gospodarz każdy ma meldować obcych przybywaiących; Handel z żelazem i stalą wszędzie wolny; Krajowych stanów ustanowienia; Niesieckiego Herbarz do wyprobowania szlachectwa przyjęty; Ognia gaszenia porządek; Prochownie założyć wolno; Szlachta może starać się o wyższy stan; Wapowskiego herbarz dla wywodzenia szlachectwa przyięty za ważny; i wiele in. 2. (Estr. T. 18). Uniwersał Cesarza Józefa II dotyczący śmierci Marii Teresy, w j. łacińskim.

800,00 PLN

   37    (GALLUZZI Franciszek, Marya)

Vita di S. Stanislao Kostka della Compagnia di Gesù.

Descritta da un Religioso della medesima Compagnia, coll'Aggiunta degl' Atti della sua Canonizatione cavati dalla Segretaria della Sacra Congregazione de' Riti}. In Roma ed in Neapoli 1727. Nella Stamperia di Felice Mosca.A spesa di Bernardino Gessari.  (18 x 11 cm), k. [4], s. 175, [1], opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 17). Wczesne wpisy na wyklejce i karcie tyt., ślady zawilg., oprawa z niew. otarciami i zaplamieniami, brak portretu? Stan dobry. Stanisław Kostka herbu Dąbrowa (1550-1568), polski jezuita, święty katolicki, patron Polski. Galluzzi (Galeazzi) Franciszek Marya (1671 - 1731), włoski jezuita.

1200,00 PLN

   38    GROTO Luigi

Le Orationi italiane, e latine del famoso oratore Luigi Grotto cieco d'Hadria.

Recitate da lui con grandissimo applauso a regi, prencipi, e gran personaggi; ... - Et in questa nostra vltima impressione abbellite con riscontro di fedele, e diligentissima corretione. Aggiunteui due ammaestramenti vtilissimi a chiunque desidera farsi perfetto dicitore.  Venetia  1616. Appresso Giacomo Sarzina. (16 x 11 cm), k. [20], s. 536, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 17, tego wydania nie notuje). Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń; zapiski na wyklejce i karcie tyt., opr. perg. z zaplamieniami  i zabrudzeniami. Włoskie i łacińskie oracje sławnego mówcy Luigi Groto o królach, książętach i innych znacznych postaciach. Zawiera mowę na przybycie królowej Bony do Wenecji, która tu występuje jako pierwsza mowa, zaś mowa czternasta powstała na przybycie Króla Henryka Walezego. Luigi Groto (1541-1585), niewidomy włoski poeta, lutnista, dramaturg i aktor. Studiował filozofię i literaturę, a w wieku 15 lat był już publicznym mówcą.

2800,00 PLN

   39    HACHENBERG Paul

Germania media.

Publicis dissertationibus in Academia Heidelbergensi proposita, in qua res mediorum seculorum, quae a Traiano ad Maximilianum Primum fluxere, ex priscis autoribus recensentur, mores, ritus, leges sacrae, profanaeque ceremoniae illustrantur, dubia obscuraque scriptorum Germanicorum loca explicantur. Editio secunda. Accurato rerum & Verborum indice Auctior. Jenae 1686. Sumpt. Joh. Jac.  (19 x 16 cm), k. [4], s. 428, k. [6], okł. brosz. wtórna.
Pieczęcie, ślady zawilg. i zabrudzeń, pogięcia i poluźnienia niektórych kart, okładka poluźniona z naddarciami i zabrudzeniami, grzbiet oklejony powtórnie.  Germania średniowieczna autorstwa pisarza i historyka niemieckiego Paula Hachenberg (1652-1681). Opisuje pierwsze rządy, prawa, zwyczaje, obrzędy, ceremoinie świeckie i religijne, język, gospodarkę, wosko i wiele in.

450,00 PLN

   40    (HAGENDORFER Krzysztof; CICERO Marcus Tullius)

M. T. Ciceronis actionum in Verrem libri quatuor priores.

Q. Asconii Pćdiani & Francisci Sylvii commentariis, Christophori Hegendorphini artificio, & Bartholomći Latomi partitionibus, explicati. Paris 1539. Apud Michaelem Vascosanum. (22,5 x 17,5 cm), s. 328, k. [2], opr. perg. z epoki.
(Estr. nie notuje). Ślady zalania i zawilg., eczesne wpisy własn. i marginalia; oprawa pergaminowa poluźniona z niew. ubytkami przy brzegach, z zaplamieniami i śladami po sznurkachg wiążących. Przy grzbiecie od wewnątrz dla wzmocnienia oprawy użyto fragmentu starego rękopisu pergaminowego. Mowy przeciwko Gajuszowi Werresowi, tzw Werrynki  Cycerona z komentarzem Asconio Pediano, Francesco Sylvii, Latomi i Krzysztofa Hagendorfera. Ten ostatni uczony miał bliskie związki z Polską. Książka została ocenzurowana, a mianowicie wszystkie komentarze (tylko) Hagendorfera zostały zaklejone paskami papieru (konserwator łatwo je usunie).  Krzysztof Hegendorfer (1500-1540), humanista epoki renesansu związany z poznańską Akademią Lubrańskiego, działacz reformacyjny i pedagog. W 1529 roku na zaproszenie biskupa poznańskiego Jana Latalskiego przeniósł się do Poznania obejmując katedrę sztuk wyzwolonych w Akademii Lubrańskiego. W wykładach kładł nacisk na retorykę, zarówno łacińską, w której za wzór stawiał Cycerona, jak i grecką. Poza tym, w Poznaniu i Krakowie napisał i wydał wiele ze swoich pism. W 1535 roku doszło do konfliktu pomiędzy Hegendorferem a nowym rektorem Akademii Lubrańskiego, Grzegorzem z Szamotuł z kręgów Akademii Krakowskiej. Uznany za heretyka opuścił uczelnię. Jego dzieła spalono, wpisując część z nich na indeks ksiąg zakazanych - ta książka jest przykładem tych praktyk. Rzadkie.

2800,00 PLN

   41    HASENTÖDTER Johann

Chronica. Das ist Beschreibung der fürnembsten gedechtnüswirdigen Historien,

Geschichten und Handlungen, so sich, so wol unter Geistlichen Prelaten, ais Weltlichen Oberkeiten, Hohes und Niders Stands, Anfangs der Erschaffung aller sichtbarlichen Dinge, biss auff diese vnsere gegenwertige letzte zeit, zugetragen und verlauffen haben. Mit vermeldung der Mechtigen Monarchien, Kaiserthumben, Königreichen, Fürstenthumben und Herschafften, Wo, wie, wenn, und von wem dieselben angefangen und geendet, erhaben und gefallen sind. Aus Heiliger Göttlicher Schrifft, und glaubwirdigen Geschichtschreibern, für die einfeltigen, mit allem Fleiss in diese kurtze Ordnung verfasst und in artliche Teutsche Reimen gebracht.  Durch ... Zu Königsberg (Królewiec) 1569. Bey Johann Daubman. M.DLXIX. (20 x 15,5 cm), k. [12], k. 252, k. [9]. (oraz)
BERGKMAN von Basel Severin - Cronica oder Handbüchlein vieler gedechtnus wűrdiger geschichten vom anbegin der wert biss auff das 1564 Jahr Christi kurtz begriffen mit sonderlichen fleis gemehret aund verbessert. Durch ... Danzigk (Gdańsk) 1565. Durch Jacobum Rhodum. (20 x 15,5 cm), s. [24]. (oraz)
KÜNDIG Jakob - Sum~ aller cronicken bisz uff den Jenner desz M.D.LIII. jars. Welche kürtzlich begrifft alles daß so beschehen vor und in der welt und hernach beschaehen wirt. Der welt alter. Von den syben alten seckten. Von denen so die Meß uffgemutzt handt, von tag zu tag hierosolymischen Bischoffen. Von der Roemeren Obersten priesteren. ... Mit sampt einer anzeigung der jaren/monaten und tagen jres Regiments. Und ein Kurtz Chronick in rymens wyss gestellt auch biss uff diss 1553 jar. Basel 1553. Getruckt bey Jacob Kündig.  (20 x 15,5 cm), s. [56], współopor., opr. perg. z epoki.
1. (Estr. T. 18). "Na odwrotnej stronie karty tytułowej wiersz: „In Dantiscanorum Insignia". Dedykacya Consulibus et Senatui Civitatis Gedanensis" (Estreicher).  Wydana w Królewcu wierszowana kronika wydarzeń od stworzenia świata (datowanego przez autora na rok 3963 przed Chrystusem) do panowania cesarza Maksymiliana II. Tekst kroniki zamieszczony w ramkach. W tekście ozdobniki drukarskie: inicjały, winietki. Za przedmową autora indeks królów (władców). Autor dzieła Hans Johann Hasentöter (1517- 1586), niemiecki kronikarz i poeta, tworzący także po łotewsku. Przeszedł do historii jako autor pierwszego drukowanego tekstu w języku łotewskim, była nim modlitwa Ojcze nasz, którą wydrukowano w 1550 r. w łacińskiej edycji Cosmographia Sebastiana Münstera. Hasentöter napisał także tekst piosenki o Gdańsku gdy miasto zostało zaatakowane w 1577 roku. 2. Niezwykle rzadki gdański druk nie notowany w Estreicherze. Jest to Kronika historyczna od poczatku świata do roku 1564 autorstwa bazylejskiego humanisty Severyna Bergkmana, który przybył do Krakowa przed 1530 rokiem i jako Severyn Oreander (zhellenizowane nazwisko) szukał poparcia u możnej krakowskiej rodziny Bonerów, a także u Piotra Wolskiego kanclerza koronnego. Większość swych publikacji dedykował Bonerowi i jego synom, zapewne po to aby uzyskać pomoc finansową. W 1532 roku osiadł na kilka lat w Krakowie, następnie odnajdujemy go w Kownie (1555-1564) gdzie pełnił funkcję pisarza miejskiego. Tekst kroniki w ramkach, cztery ostatnie strony (wydawniczo) bez tekstu, jedynie w zadrukowanych ramkach umożliwiających kontynuacje wpisu wydarzeń po 1564 roku. 3. Bardzo rzadka Kronika świata od biblijnych początków do 1553 roku. Autor i wydawca Jakob Kündig, (1537-1564), drukarz działający w Bazylei w latach 1546-1563. Pochodził z Lyonu. Współpracował m.in. z Johannem Oporinusem. Łac. forma nazw.: Jacobus Parcus, fr.: Jacques Estange, wł.: Giacomo Parco. Treścią wszystkich druków zawartych w tym woluminie jest kronika świata od "początku" do poł. XVI wieku. Ślady zawilg., zaplam. (szczeg. przy końcu) i zabrązowień, pieczęć, liczne zapiski w tekście, kilka naddarć i pęknięć kart. Ostatnia czysta strona zapisana odręcznie. Karty tyt. kronik Hasentötera i Kündiga w kolorze czerwonym i czarnym. Oprawa pergam. z niewielkimi zabrudzeniami i otarciami. Stan dobry. Kronika królewiecka jest zamieszczona jako trzecia w bloku książki. Wszystkie druki kompletne i bardzo rzadkie.

25000,00 PLN

   42    HEIDENREICH Esajas

Literariae Adolescentiae in Scholis Amplissimae Reipub. Vratislaviensis: Salutem in Salvatore.

Datae in Paroecia Elisabethica 28 Iunij 1586. (Parafia św. Elżbiety we Wrocławiu) 1586.  (39 x 25 cm), k. [1].
(Estr. T. 18, tego tyt. nie notuje). Ślady niew. zawilg. i zaplam., podklejenie lewego marginesu, pieczęć. Egzemplarz przycięty.  Wrocławski druk szkolny informujacy młodzież o zajęciach oraz o programie nauczania. Autorem jest wybitny teolog wrocławski Ezajasz Heidenreich (1532-1589), rodem z Lwówka śląskiego, studiował we Frankfurcie nad Odrą. Działał w Świdnicy, a od 1568 był proboszczem kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu i profesorem w gimnazjum.

580,00 PLN

   43    (HELIODORUS)

Aethiopicae Historiae Libri Decem nunc primum e Graeco Sermone in Latinum translati:

Stanislao Warszewczki Polono interprete. Item locuples rerum ac verborum memorabilium index. Antverpiae 1556. Apud Martinum Nutium, sub Ciconis M.D.LVI. (14 x 7,5 cm), s. 332, k. [10], opr. pł. współcz. (narożniki w starym pergaminie).
(Estr. T. 18). Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń. Dwie drzeworytnicze winiety z wizerunkiem dwóch bocianów (na karcie tyt. i ostatniej stronie). Dedykacja dla króla Zygmunta Augusta (dat. 12. VIII 1551) autorstwa Stan. Warszewickiego. Autorem przekładu z greki na łacinę "Etiopiki" Heliodora jest Stanisław Warszewicki polski pisarz i działacz kontrreformacyjny. Pierwsze wydanie tłumaczenia opublik. w Bazylei 1552 r. Etiopiki w okresie baroku stały się modnym wzorcem romansu dworskiego i przygodowego. Heliodor z Emesy (II w. n. e.) - grecki romansopisarz, autor najobszerniejszej z zachowanych powieści greckiej. Treścią „Historii etiopskich" są przygody dwojga kochanków Chariklei, córki króla Etiopów Hydaspesa i Tesalczyka Teagenesa - kończą się wg ustalonego schematu szczęśliwym połączeniem pary kochanków dzięki ich wiernej miłości. Stanisław Warszewicki herbu Kuszaba (1530-1591), polski uczony, wychowanek Krakowskiej Akademii. Obok Jakuba Wujka i Piotra Skargi był jednym z najwybitniejszych polskich jezuitów. Studiował w Wittenberdze, pod kierunkiem F. Melanchtona. Był sekretarzem króla Zygmunta Augusta. Rzadkie.

2800,00 PLN

   44    (HENRYK Walezyusz)

Journal des choses mémorables advenues durant le regne de Henry III Roi de France et de Pologne.

Edition nouvelle, augmentée de plusieurs pičces curieuses et énrichie de figures et de notes pour éclaircir les endroits les plus difficiles. T. 1 - 2 (w 4-ech wol., kompl.)   Cologne 1720. Chez les héritiers de Pierre Marteau. (16,5 x 10,5 cm), k. [5], s. 280; s. [2], (281)-532, k. [13]; k. [2], s. 258; s. [2], 259-516, k. [13], 13 miedziorytów na osobn. tabl. (większość portretów), opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 18). Oprawa jednolita w skórze z bogato złoc. grzbietami (otarcia i niew. pęknięcie). Ślady zawilg., zaplam. i zabrązowień. Zapiski ołówkiem. Stan dobry. Dziennik wydarzeń mających miejsce za panowania Henryka III Walezego. Całość wzbogacona materiałem ilustracyjnym w postaci portretów ważnych osobistości tamtych czasów. Rzadkie.

1800,00 PLN

   45    HERBEST Benedykt

Libelli duo, Horarvm canonicarvm rationarivm, et Avgustini Sententiae de Eucharistia explicatio.

Utrvnque opvscvlvm omnino vtile. Altervm vero necessarium est Sacerdotibus. Vnde autem nata sit haec explicatio Augustini sententiae, quo pseudoevangelici impudenter abutuntur, alterius opusculi praefatio docebit. Adiectae sunt piae preces č Psalterio Dauidis, priusquam cubitum eatur, eiusdemque generis Benedictio mensae, cū Gratiarum actione: omnia vero haec Scholijs quŕm breuissimis et piissimis explicantur. Coloniae 1567. Apud Maternum Cholinum. Cum gratia et priuil. Caes. Maiest. (16 x 11 cm), s. 171, [19], opr. kart. (karta z rekopisu) wtórna.
(Estr. T. 18). Stan dobry. "Od str. 103 : Augustini Sententiae de Eucharistia explicatio. B. Herbesti ad bonum quendam Virum Cracoviensem praefatio. Zaczyna: Amicus noster Stan. Zochovius. Na str. 54 : Specialis tractatio Canon, horarum" (Estreicher). Benedykt Herbest (1531-1598), polski pisarz, literaturoznawca i pedagog, działający w okresie renesansu. Profesor Akademii Krakowskiej. Należał do zwolenników zjednoczenia Cerkwi prawosławnej z Kościołem łacińskim. Rzadkie.

3600,00 PLN

   46    HERMANN Gottlob

Die grosse Friedensfeyer des bisher geängsteten Sachsenlandes,

welche auf Ihro Königl. Majest. in Pohlen und Churfürstl. Durchl. zu Sachsen allergnädigsten Befehl den Ein und Zwanzigsten März, 1763. als den Montag nach dem Sonntage Judica im Churfürstenthume Sachsen, demselben incorporirten und andern Landen wegen des den 15. Febr. zu Hubertsburg geschlossenen Friedens begangen wurde, ...  Löbau 1763. Gedruckt von T. B. Ulrich. (19,5 x 16,5 cm), k. [4], s. 55, [1], opr. pperg. współcz.
(Estr. tego tyt. nie notuje). Egz. nieco przycięty. Stan dobry. Dotyczy Wojny siedmioletniej, a mianowicie pokoju w Hubertusburgu. Był to traktat pokojowy z 15 lutego 1763, który zakończył wojnę siedmioletnią w Europie. Podpisany został na zamku myśliwskim Hubertusburg w Wermsdorfie w Saksonii przez cesarzową rzymsko-niemiecką Marię Teresę i króla Królestwa Prus Fryderyka II Wielkiego. Cesarzowa zrzekła się w nim ostatecznie na rzecz Prus praw do Śląska i ziemi kłodzkiej, natomiast Fryderyk II wyraził swoje poparcie dla jej syna Józefa II w jego staraniach o koronę cesarską. Traktat ten ugruntował 182-letnie panowanie Królestwa Prus nad ziemiami Śląska.

1200,00 PLN

   47    (HERMANN Zacharias)

Zachariae Prophetae explicationem audituris pacem & gratiam precatur Zacharias Hermannus S.S. Theol. D.

Breslae (Wrocław) 1621.  (39,5 x 29,5 cm), k. [1], inicjał i bordiura w drzeworycie.
(Estr. T. 18, tego tyt. nie notuje). Pieczęć, zapiska numeryczna, ślad po korniku, ślady skład., niew. naddarcia. Wrocławski religijny druk ulotny dotyczący proroctw Zachariasza z analogią do czasów współczesnych, autorstwa teologa i  pastora w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu  Zachariasza Hermanna (1563-1637).

400,00 PLN

   48    (HERMANN Zacharias)

Zacharias Hermannus SS. Theol. Doctor, Ecclesiae Primariae Add. Elisab. Pastor et Vicibarum nec non Scholarum Reipub. Vratisl. Inspector Lectori S.

Vratislaviae (Wrocław) 1619. Typis Georgii Baumanni.  (36,5 x 27,5 cm), k. [1], inicjał i bordiura w drzeworycie.
(Estr. T. 18, tego tyt. nie notuje). Pieczęć, ślady skład. Wrocławski szkolny druk ulotny dotyczący wojny wg religii, autorstwa teologa i  pastora w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu  Zachariasza  Hermanna (1563-1637).

400,00 PLN

   49    (HEROLT Johannes)

Discipulus de Eruditio[n]e Christifideliu[m] compe[n]diosus, ac summa diligentia reuisus atque recognitus:

nonmodo omnibus predicare volentibus utilis, veru[m]etiam cu[n]ctis fidei christiane cultoribus summe necessarius, cum thematibus sermonum dominicaliu[m] et de sanctis in generali ac de beata virgine. Hagenoie 1521. Impressus ... Joa[n]nis Rynman d'Oringaw cura & op[er]a Henrici Gran. (21 x 15,5 cm), k. [164], opr. perg. z epoki.
Zaplamienia oprawy, wyklejki wtórne. Ślady zawilg. i zaplamień, pierwsza i ostatnia karta z podklejonym przedarciem, nieliczne marginalia z epoki. Karta tyt. z XVI-wiecznym wpisem w j. łacińskim: "Joannes Mierzewski manu propria Anno (15)98 ..."  i  obszernym wpisem 7-mio wersowym w j. polskim, datowanym 12. 04. 1598, autorstwa Jana Mierzewskiego z Kwiatkowa, opłakującym śmierć żony Rozy Saborzkiej.  Tekst druku 2-wu szpaltowy. Herolt Johannes (1380-1468), znany bardziej pod pseud. Discipulus- niemiecki dominikanin, teolog, kaznodzieja, autor licznych kazań napisanych jasnym i prostym stylem. Poza cyklem niemieckich kazań pt. "Rosengart", wszystkie inne pisał po łacinie. Oferowany druk "De Eruditione Christifidelium..."  powstał w w 1416 roku (wyd. 1 drukowane: Strasburg 1490). Johann Rynman z Augsburga (zm. 1522), niemiecki wydawca. Zaczynał swój zawód jako księgarz w mieście Oehringen, później przeniósł się do Augsburga w Bawarii. W przeciwieństwie do wielu innych wydawców Rynman zatrudniał drukarzy, sam zaś skupiał się na dystrybucji i sprzedaży księżek. Do jego najbliższych współpracowników należał Heinrich Gran (1489 0 1527), niemiecki drukarz. O ich ścisłej współpracy świadczy fakt, że Rynman sfinansował 174 druki spośród 213 wydrukowanych przez Grana.  Rzadkie.

6000,00 PLN

   50

HISTOIRE de Constantinople depuis le Regne de l'ancien Justin, jusqu'à la fin de l'Empire.

Traduite sur les Originaux Grecs par Cousin, president en la Cour des Monnoyes. Dediee a Monseigneur de Pompone secretaire d'estat. T. 1 - 8 (komplet). Paris 1671 - 1674. Chez Damien Foucault. (25 x 19 cm), k. [9], s. 910, k. [16]; k. [2], s. 772, k. [10]; k. [8], s. 802, k. [21]; k. [10], s. 669, [1], k. [15]; k. [6], s. 673, [1], k. [17]; k. [9], s. 1003, [1], k. [22]; k. [6], s. 1036, k. [23]; k. [2], s. 619, [1], k. [38], winiety i inicjały w miedziorycie i drzeworycie, opr. sk. z epoki.
Ślady zawilg. i zabrązowień, szczególnie tom 5-ty z zaplamieniami pierwszych i ostatnich kart. Oprawy z otarciami, przetarciami i niew. uszkodzeniami, w tomie 1-szym brak grzbietu, zaś w tomie 7-mym część grzbietu oklejono płótnem. Historia Cesarstwa Bizantyńskiego od wieku IV do XV. Wydał i przekładu z greki na język francuski dokonał historyk, prawnik i tłumacz Louis Cousin (1627-1707). Rzadkie w komplecie.

8000,00 PLN