|  Zawartość koszyka  |  Zamówienie

szukany produkt
Wyszukiwanie zaawansowane

2305369
wywołań

Dostawa i płatność
Regulamin
Oferta aukcyjna
  Szukaj w aukcji
Stare druki
Wyświetlanie od 1 do 50 (z 143 pozycji) Stron:  1  2  3  [Następna >>]
   NP   Zdjęcie
    Opis
 Cena
   1    AILLY Pierre d'

De emendatione ecclesiae libellus,

a reuerendissimo domino Petro de Aliaco Cardinal Cameracensi, patribus olim oblatus in concilio Constantiensi congregatis, quod Christianissimus princeps Sigismundus Augustus conuocaret, non tam ob ecclesiae concordiam, quàm communis morum emendationis spe, quae quo minus processerit per hunc non stetit, sed per ecclesiasticos, Germanicae simplicitati imponente Romana astutia. [Basel? ca. 1525. Valentin Curio?]. (21 x 15,5 cm), k. [22], inicjały w drzewor., opr. kart. współcz.
Ślady niew. zawilg., wczesne zapiski na marginesach. Stan dobry. Jedno z ważniejszych dzieł o charakterze teologicznym francuskiego teologa, kardynała i astrologa Pierre d'Ailly lub Piotra z Ailly (ca. 1350 - 1420), uczestnika soborów w Pizie (1409) i Konstancji (1414-1418). Mentor Jana Gersona. Dzieło d'Aillyego "Imago Mundi" miało duży wpływ na Krzysztofa Kolumba. Rzadkie.

2100,00 PLN

   2    (ALCIATI Andrea)

Emblemata Andreae Alciati iurisconsulti clarissimi.

Lugduni  1548.  Apud Mathiam Bonhomme.  (18 x 12 cm), s. 164, 125 drzeworytów emblematów w tekście, opr. sk. (XVIII w.?)
Ślady zawilg. i zaplam., niew. zabrudzenia. Na kilku kartach wczesne zapiski, jeden z drzeworytów zabarwiony, kilka innych nieznacznie pokreślonych. Niew. ubytek narożnika karty 85/86. Brak 1-ej karty 73/74. Otarcia oprawy i niew. ubytki. Każda strona tekstu w drzeworytniczej bordiurze.  Dzieło zawiera 125 pięknych emblematów. Drzeworyty wyk. Pierre Eskrich, wg rys. Jean de Tournes. Każdy emblemat zamknięty w ozdobnej bordiurze.  Alciati Andrea (1492-1550) - włoski humanista i prawnik z Mediolanu, profesor prawa rzymskiego w Pawii, Bolonii i Ferrarze, współzałożyciel humanistycznej uczelni w Bourges ; reprezentant i twórca kierunku humanizmu prawniczego.  Najbardziej znany jako twórca książki emblematycznej - pierwsze wydanie w Augsburgu 1531. Emblemat to kompozycja literacko-obrazowa, na którą składają się: krótka sentencja (motto), obraz czyli rycina przedstawiająca różne wyobrażenia i subskrypcja, czyli zazwyczaj krótki utwór wierszowany wyjaśniający sens obrazu i jego związek z sentencją.

1800,00 PLN

   3

ALLGEMEINE Historie der Reisen zu Wasser und Lande oder Sammlung aller Reisebeschreibungen,

welche bis itzo in verschiedenen Sprachen von allen Völkern herausgegeben worden und einen vollständigen Begriff von der neuen Erdbeschreibung und Geschichte machen; worinnen der wirkliche Zustand aller Nationen vorgestellet und das merkwürdigste, nützlichste und wahrhaftigste in Europa, Asia, Africa und America ... enthalten ist; mit nöthigen Landkarten ... und mancherley Abbildungen ... versehen... Durch eine Gesellschaft gelehrter Maenner im Englischen zusammen getragen, und aus demselben ins Deutsche uebersetzt. Dritter Band. Leipzig 1748. Bey Arkstee und Merkus. (24,5 x 20 cm), k. [5], s. 668, k. [14], 30 tabl. w miedziorycie (w miejsce 35; w tym 11 skład.), opr. sk. z epoki.
Niemiecka edycja zbioru opisów podróży powstała w oparciu o 4-tomowe wydanie angielskie „New general collection of voyages and travels" (1745 - 1747) oraz 20-tomowe wydanie francuskie „History Generale des Voyages" (1746-1791). Oferowany tom trzeci zawiera: Księga VI: podróże po zach. wybrzeżu Afryki do Sierra Leone; Księga VII: podróż wzdłuż rzeki Gambii z opisem geografii i przyrody krajów sąsiadujących z Gwineą i Beninem; Księga VIII zawiera opis Gwineji, jej położenia, przyrody i stos. społ.-politycznych. Tekst bogato ilustrowany miedziorytami, przedstawiającymi mapy, widoki, zwierzęta, przyrodę i in. Ślady zawilgoceń, zabrudzenia karty tyt., pieczęć, brak 5-ciu miedziorytów (nr 4,5,20,22,25), blok książki nieco poluźniony, otarcia oprawy i naddarcia grzbietu.

1600,00 PLN

   4    (AMAMA Sixtinus, MARTINI Petri)

Grammatica Ebraea Martinio-Buxtorfiana, Seu, Grammatica Petri Martinii Navarri,

quam ex accuratissimis aliorum Grammaticis, Pr[a]ecipue vero Cl. Buxtorfii, suisque etiam observationibus Sixtinus Amama, Innumeris in locis ita mutavit, correxit et auxit, ut nova merito Grammatica dici possit. ... Addita est Paraenesis ad Ecclesias Protest. de excitandis linguarum studii. Amstelodami 1634. Apud Henricum Laurentium. (17 x 10,5 cm), k. [24], s. 237, [1]. (oraz)
(AMAMA Sixtinus) - Sixtini Amama Coronis ad grammaticam Martinio-Buxtorfianam, continens. 1 explicationem omnium... difficultatum textus ebraďci, ordine biblico institutam; 2. Dissertationem de Keri et Chetib...; 3. Consilium de studio ebraďco bene instituendo.  Amstelodami 1635. Apud Henricum Laurentium. (17 x 10,5 cm), k. [28], s.191, [1], współopr., opr. sk. z epoki.
Ślady zawilg. i zabrązowień, wczesne zapiski na karcie przedtyt. i tyt., blok książki pęknięty, okładki luzem, kilka kart poluźnionych. Praca z dziedziny językoznawstwa autorstwa holenderskiego teologa i orientalisty Sixtinusa Amama (1593-1629), jednego z pierwszych, którzy popierali gruntowną znajomość oryginalnych języków Biblii jako niezbędnych dla teologów.

700,00 PLN

   5    ANGERVILLE Mouffle

Vie privée de Louis XV: ou principaux événemens, particularités et anecdotes de son regne.

T. 1 - 3. Londres 1788. Chez John Peter Lyton. (17 x 10 cm), s. 319, [1]; 319, [1]; 324, 5 portretów w miedziorycie, opr. sk. z epoki.
Ślady zawilg., nalepki na wyklejkach, oprawa jednolita z otarciami, ślady niew. zawilg. Brak tomu 4-go? Prywatne życie Ludwika XV, fakty, wydarzenia i anegdoty z okresu jego panowania, autorstwa francukiego pisarza i prawnika Barthélemy François'a Josepha Mouffle  Angerville (1728-1795). Żoną Ludwika XV była Maria Leszczyńska córka króla polskiego Stanisława I.

240,00 PLN

   6    ARNISAEUS Henning

De jure majestatis libri tres.

Quorum primus agit: De majestate in genere; secundus: De juribus majestatis; tertius: De juribus majestatis minoribus.  Ex probatissimis quibusque, tum hujus, tum priorum seculorum , ... ad illustrissimum marchionem Georgium Wilhelmum serenissimi Electoris Brandemburgensis &c. filium primogentium ... Francofurti 1610. Typis Andreae Eichorn, Sumpt. Johannis Thymii.  (20 x 16 cm), k. [4], s. 621, [1], k. [26], opr. perg. z epoki.
Pierwsze wydanie znanego dzieła prawniczego autorstwa niemieckiego historyka, lekarza, filozofa Henninga Arniseusa (1570-1636) i zwolennika monarchii absolutnej, co daje wyraz w opisywanym dziele. Wczesny wpis własn. na karcie tyt. i karcie dedykacyjnej, początkowych kilkadziesiąt kart i kilka ostatnich z uzupełnionym górnym marginesem (bez szkody dla tekstu), ślady zawilg. i zaplam. Oprawa naprawiana (uzupełniane ubytki pergaminu). Karta tyt. w kolorze czarnym i czerwonym.

1600,00 PLN

   7    ARTHUS Gothard Dantiscanus

Historia Indiae orientalis ex variis auctoribus collecta et iuxta seriem topographicam regnorum, provinciarum et insularum per Africae, Asiaeque littora, ad extremos usqe Japonios deducta,

qua regionum et insularum situs et commoditas, regum et populorum mores et habitus, religionum et superstitionum absurda varietas, Lusitanorum item Hispanorum et Batavorum res gestae atq. commercia varia, cum rebus administratione et memoratu dignissimis aliis, iucunda brevitate percensentur atq. describuntur. Coloniae Agripp. 1608. Sumpt. Wilhelmi Lutzenkirch. (16 x 10 cm), k. [9], s. 616, 5 map w miedziorycie, skład., opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 12). Ślady niew. zawilg. i zabrązowień, niew. otarcia i zabrudzenia oprawy. Stan dobry. Wersja wydawnicza z mapami. Bardzo rzadka praca opisująca historię XVI-wiecznych odkryć (w tym misji i innych kontaktów) prowadzonych na Wschodzie, w tym różnorodne relacje z Chinami. Zawiera obszerne informacje z wypraw portugalskich, holenderskich i hiszpańskich  w tamte rejony, podaje szczegóły dotyczące obyczajów, ubiorów, historii, ustrojów polit. i in. odnoszące się do ludów Wschodu. Pośród map na szczególna uwagę zasługują  zdobione planigloby i mapa świata; inne mapy przedstawiają: Persję, Indie i Indonezję oraz Turcję i Półwysep Arabski. Arthus Gotthard (1570 - 1630), historyk, nauczyciel w Gdańsku, tu rozpoczął swoją edukację, następnie studiował na Uniwersytecie w Jenie i we Frankfurcie. Estreicher nie lokalizuje żadnego egzemplarza w Polsce. Bardzo rzadkie.

16000,00 PLN

   8    AVRILLON Jean Baptiste Elie

Conduite pour passer saintement les fêtes et les octaves.

I. De la Pentecôte. II Du Saint-Sacrement. III. De l'Assomption. Paris 1758. Chez la V. Pierres. (17 x 10,5 cm), s. VI, 254, [2]; [4], 228; [4], 180, opr. sk. z epoki.
Stan dobry. Grzbiet oprawy złocony. Znaki własn.: na wyklejce nalepka "Biblioteka Komendoriy Sitkowieckey", na karcie przedtyt. pieczęć Hrabiego St. Szczęsnego Potockiego z herbem i napisem "Scutum Opponebat Scutis", na karcie tyt. pieczęć: "Biblioteka Tulczyńska", okrągła niebieska pieczęć Potockich z napisem w otoku "Biblioteka Peczarska" oraz odręczny wpis prawdopodobnie Józefy Amelii z Mniszchów Potockiej (żony Szczęsnego Potockiego).  Jean Baptiste Elie Avrillon (1652-1729), kaznodzieja francuski.

1200,00 PLN

   9    BACON Francis

Opera omnia quae extant: philosophica, moralia, politica, historica:

Tractatum nempe de Dignitate & Augmentis Scientiarum [...], in quibus complures alii tractatus, quos brevitatis causa praetermittere visum est, comprehensi sunt, hactenus nunquam conjunctim edita, jam vero summo studio collecta, uno volumine comprehensa, & ab innumeris mendis repurgata: cum indice rerum ac verborum universali absolutissimo. His praefixa est auctoris vita. Francofurti ad Moenum 1665. Impensis Joannis Baptistae Schonwetteri, typis Matthaei Kempfferi. (35 x 22 cm), k. [8], s. 1324 (pagin 2-szpaltowa), k. [14], miedzioryt tyt.,  1 portret w miedziorycie, opr. psk. wtórna (XIX w.?)
Ślady zawilg. i zabrązowień, portret podklejony. Otarcia oprawy.  Karta tyt. w kolorze czarnym i czerwonym. Druk w szpaltach. Każda praca ma swoją kartę tyt. z drzeworytem (różne datowanie).  Księga zawiera wszystkie pisma Bacona: Nowa Atlantyda, Novum Organum, Historia panowania Henryka VII, szkice polityczno-etyczne, traktaty moralne, eseje historyczne etc.  Bacon Francis (1561-1626) - jeden z najznakomitszych umysłów angielskich - filozof, prawnik, eseista, polityk, jeden z twórców empiryzmu i nowożytnej koncepcji nauki.

2200,00 PLN

   10    BARDON Dandre

Costume des anciens peuples, a l'usage des artistes

par M. (...); contenant Les Usages religieux, civils, domestiques & militaires des Grecs, des Romains, des Israélites & des Hébreux, des Egyptiens, des Perses, des scythes, des Amazones, des Parthes, des Daces, des Sarmates & autres peuples tant orientaux qu'occidentaux, & c. Nouvelle édition. Nouvelle édition Rédigée par M. Cochin, Chevalier de l'Ordre de Saint-Michel, & Seretaire de l'Académie royale de Peinture & de Sculpture.  T. 1 - 4. (w 2-óch wol.) Premiere Partie usages religieux, civils et domestiques des Grecs et des Romains; Seconde Partie usages militaires des Grecs et des Romains; Troisieme Partie usages militaires des Grecs et des Romains; Quatrime Partie usages religieux des Perses. Paris 1784-1786. Chez Alexandre; Didot Jombert jeune, Libraire, rue Dauphine. (29,5 x 23 cm), s. [4], 32, 78 tabl. i 1 tabl. portret autora.; [2], 40, 95 tabl.,; [4], 40, 98 tabl.,; [2], 40, 60 tabl., opr. skóra z epoki ze złoceniami i zdob. na grzbiecie.
Otarcia opr., ślady rdzawych plamek na kartach. Ekslibris na odwr. okładki. Na karcie przedtyt. wpis własn. Na grzbiecie 2 wol. napis "Vol. III", natomiast ten wol. zawiera tom 3 i 4. Stan dobry. Zawiera opisy i ilustracje kostiumów i przedmiotów użytkowych ludów starożytnych dla użytku artystów. 2-gie pełne wydanie w 4 częściach. Na tabl. (miedzioryty) zilustrowane przedmioty kultu religijnego, użytkowe, ubiory i inne elementy garderoby, ozdoby, wyposażenie domostw, sceny batalistyczne, urządzenia obronne, archtektura budowlana i inne. Dandre Bardon (1700-1783), franc. pisarz, malarz, rytownik.

2000,00 PLN

   11    BEMBUS Mateusz

Bellator christianus hoc est, Ratio Christiane, pie, felicitcrque bella et apparandi et gerendi, summorum Imperatorum Regum, et aliorum christianorum Ducum exemplis expressa,

et notis brevibus illustrata. Accesserunt SS. Ambrosii et Augustini militaria monita: vetus praeterea Romanorum militaris disciplina a Josepho descripta: nec non precatiunculae militares ex sacris literis potissimum Psalmis Davidicis petitae. Authore R. P. Matthaeo Bembo Soc. Jesu Doctore Theol. Sumptibus et expensis Seren. Jonnnis III. Poloniarum Regis D. D. clementissimi reimpressus Olivae (Oliwa) 1688. Per Joannem Jacobum Texter factorem. (15,5 x 9,5 cm), s. 175, [1], opr. psk. (wtórna?).
(Estr. T. 12). Na na karcie tyt. owalna pieczęć herbowa Potockich z napisem "Łańcut", zaś na tylnej okładce wczesny wpis: "Przyłęski".  Dedykacja: "Serenissimo principi ac Domino Ladislao Sigismundo Poloniae ac Sveciae principi. Varsaviae, ex domo nostra Cal. Maij a. d. 1617. Daje przykłady obcych i polskich wojowników, jakoto Fedko dux Russorum...; Arcem Nienhusen contra Moscos defend. 1381 ...; Orationes ad Deum militares" (Estreicher). Praca nawiązuje do dzieła Antonio Possevino "Il soldato christiano..." (Roma 1569), w której autor wzywa żołnierzy chrześcijańskich by bronili religii rzymsko-katolickiej. (Andrzej Dróżdż, UP). Oferowana praca to trzecia edycja dzieła, powstała z rozkazu i nakładem Jana III Sobieskiego. Autor, jezuita z Poznania Bembus Mateusz (1567-1645), uczył w kollegjum poznańskiém filozofji i teologji, był prowincjałem, a po śmierci Skargi dwa lata był kaznodzieją królewskim. „Jako mówca kościelny, Bembus po Skardze bez sprzeczki pierwsze u nas miejsce trzyma..." (Józef Łukaszewicz). Podklejenia karty tyt. i niew. ubytki, ślady zalania i zabrązowień, oprawa z otarciami na wyklejce nalepka i zapiski ołówkiem. Stan dobry. Rzadkie.

1500,00 PLN

   12

BIBLIA cum concordantijs veteris & noui testamenti & sacrorum canonum:

plenisque quam uis breuibus summarijs ad singula capita appositis: adiectoque quadruplici ad faciliorem inuentionem repertorio: nencnon & additione in marginibus varietatiis diuersorum textuum: ac etiam canonibus antiquis quatuor euangeliorum inferris: ... vna cum totius biblie compendiolo per rithmos descripto .. (Wydał Albertus Castellanus). (Wenecja 1519). (W kolofonie:) Venetijs : Ma[n]dato & expe[n]sis nobilis viri Luce Antonij de Giunta Flore[n]tini diligenter impressa, anno D[omi]ni. 1519. Die. 15. me[n]sis Octobris. (15,5 x 12 cm), k. [30], k. 424, 445-532, k. [56], 3 drzeworyty całostr., liczne mniejsze drzeworyty (3 x 3,5 cm), opr. perg. współcz.
Na wyklejce nalepka własn., wczesne zapiski na karcie tyt., podklejenia margin. kilku kart, ślady niew. zawilg. i zabrudzeń, kilka małych drzeworytów zabarwionych. Po karcie 424 następuje karta 445 co wskazywałoby na brak 20 kart, jednak "WorldCat" w opisie książki rejestruje taki sam przeskok: http://www.worldcat.org/title/biblia-cum-concordantijs-veteris-noui-testamenti-sacrorum-canonum-summa-cum-diligentia-reuisa-correcta-emendata/oclc/7035982. Karta tyt. i wiele innych kart w kolorze czerwono-czarnym. Tekst ozdobiony licznymi mniejszymi drzeworytami i trzema całostronicowymi. Albertus Castellanus (1450-1522), wenecki dominikanin, profesor teologii, wydawca. Giunta Luca-Antonio (1457-1538), wydawca i drukarz z Florencji. Od roku 1489 działał w Wenecji.  Rzadkie.

3200,00 PLN

   13

(BIBLIA). La Saincte Bible nouvellement translatée de latin en françois, selon l'édition latine,

derničrement imprimée ŕ Louvain, reveue, corrigée & approuvée par gens sçavants, ŕ ce députez. A chascun chapitre sont adjouxtez les sommaires, contenants la matičre du dict chapitre, les concordances, & aucunes apostilles aux marges. Louvain 1550. Par Bartholomy de Grave, Anthoine Marie Bergagne et Jehan de Uvaen.  (34,5 x 22,5 cm), k. [6], k. 388, 93, 104 małe drzeworyty, 9 dużych drzeworytów (w tym całostr.), 2 drzeworyty na osobn. tabl., liczne duże inicjały w drzeworycie, opr. deska, sk. z epoki.
Ślady niew. zawilg. i zabrudzeń, dwie ostatnie karty w reprodukcji. Oprawa: deska, skóra z epoki ze ślepymi tłoczeniami, grzbiet dorabiany później, metalowe klamry zachowane, oprawa naprawiana. Tekst dwu-szpaltowo. Francuska edycja Biblii bogato ilustrowana drzeworytami.

2600,00 PLN

   14    (BILLICANUS Theobaldus)

Adversvs Propositiones Leonardi Marstalleri Ingolstadiensis Confutatio Theobaldi Billicani, Ecclesiastae.

(Augsburg 1524). Simprecht Ruff. (16 x 10,5 cm), s. [56], okł. brosz. (XIX w.)
Stan dobry. Theobald Billicanus (1493-1554), niemiecki teolog i prawnik. Studiował u Filipa Melanchtona, zwolennik reformacji. Spór teologiczny pomiędzy autorem, a profesorem teologii na Uniwersytecie w Ingolstadt Leonardem Marstaller'em (1488-1546).

1800,00 PLN

   15    BION Nicolas

L'Usage des Globes celestes et terrestres et des spheres suivant les differens systemes du Monde.

Precede d'un Traite de Cosmographie, ou est explique avec ordre tout ce qu'il y a de plus curieux dans la Description de l'Univers, suivant les Memoires & Observations des plus habiles Astronomes & Geographes. (Wyd. 1). Paris 1699. Chez Laurent D'Houry; Jean Boudot. De l'Imprimerie de Jean Moreau. (17 x 10 cm), k. [9], s. 300; 112, 25 miedziorytów astronomicznych na osobn. tabl. (w tym 2 skład.), opr. sk. z epoki.
Ślady niew. zawilg., przetarcia i niew. ubytek narożnika oprtawy. Stan dobry. Oferowane pierwsze wydanie kosmografii francuskiego uczonego Nicolasa Bion'a ( 1652 - 1733 ), budowniczego i twórcy licznych instrumentów i przyrządów matematyczno-astronomiczno-optycznych, podzielono na 3 księgi (dwie pierwsze w jednej paginacji). Księga pierwsza: "De la Sphere du Monde", wyjaśnia najważniejsze pojęcia wszechświata z elementami astronomii sferycznej. Opisuje różne systemy kosmologiczne: Ptolemeusza, Kopernika i Tycho-Brache. Ruch ciał niebieskich, system gwiazd stałych oraz konstelacje gwiezdne i ich nazwy. Księga druga: "De la Geographie" zawiera opis geograficzny świata, jak położenie Ziemi w Układzie Słonecznym i nachylenie osi, w tym opis pór roku, klimatów i t.p.; kończy się szczegółowym opisem geograficznym powierzchni Ziemi, kontynentów i krajów. Księga trzecia: " Des usages de la Sphere et des Globes Celeste et Terrestre" rozpatruje budowę map i globusów oraz sposobu ich wykorzystania. Porusza także zagadnienia kalendarzy i pomiaru czasu. Rzadkie.

3800,00 PLN

   16    BOERHAAVE Hermann

Libellus de materie medica et remediorum formulis, quae serviunt Aphorismis de cognoscendis et curandis morbis.

Francofurti et Lipsiae 1720. Apud J. Matth. Kaltenbrunn. (15 x 9,5 cm), k. [6], s. 214, k. [24], opr. psk. z epoki.
Zapiski na pierwszej i ostatniej karcie, ślady niew. zabrudzeń, niew. przetarcia na karcie tyt., otarcia oprawy. Stan dobry. Popularne dzieło holenderskiego lekarza Hermanna Boerhaave (1668 - 1738), stanowi praktyczny podręcznik medycyny w połączeniu z zasadami klasyfikacji chorób i sposobem ich leczenia oraz aforyzmy służące lepszemu zrozumieniu i leczeniu tych chorób.

800,00 PLN

   17    (BONAWENTURA św.)

Der gulden Psalter S. Bonauenture deß Englischen Lehrers und Bischoffs zu Alban,

der H. Römischen Kirchen Cardinalis. Zu Ehren der Himmelkönigin unnd Mutter Gottes Marie, gantz tröstlich vnd gnadenreich: Sampt angehängter geistlichen Artzney wider die Pestilentz, vnnd gulden Crongebett.  Ingolstadt 1588. Gedruckt durch Wolfgang Eder.  (9 x 7 cm), k. [15], 5-265, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 13
notuje wydanie z 1707 roku). Ślady zawilg., niektóre karty poluźnione, zapiski na wyklejkach, brak 3-ech kart (s. 1-4, 179/180). Oprawa z otarciami i przedarciami szczeg. przy grzbiecie. Karta tyt. w kolorze czerwono-czarnym. Psalmy maryjne Św. Bonawentury, właśc. Giovanni Fidanza (1221-1274) - teolog, filozof scholastyk, doktor Kościoła, biskup, kardynał, siódmy generał franciszkanów, nazywany Doktorem Serafickim.

2900,00 PLN

   18    BORROMEO Karol (św.)

Pastorum concionatorumque instructiones, ad concionandum, confessionisque & eucharistiae sacramenta ministrandum vtilissimae.

Ab illustriss. ... Carolo Borromaeo, ... iampridem ad suae diocesis, & prouinciae vsum editae nunc autem ex ecclesiae Mediolanensis Actorum libro, opera ... Ioannis Francisci nuncij apost. episcopi Vercellensis, excerptae. Coloniae 1587. Apud Maternum Cholinum.  (16,5 x 11 cm), s. 425, [1], 1 portret w drzeworycie w tekście. (oraz)
LINDANUS Wilhelm - De vera Christi Iesu Ecclesia, Ubinam Locorum Nunc Tempestatis certò iuxta ac infallibiliter inuenienda, Reverendissimi Domini VVilhelmi Lindani Episcopi Ruraemonden. Diatriba Analytica, Ad egregios viros Georgium Maiorem, caeterosq́ue Academię, VVittenbergicae Theologos: quae nouae ipsorum Confessioni CXXX. Propositionibus anno LXX. aeditę, vanissimisq́ue Germanici sui istius schismatis causis respondet. Coloniae 1572. Apud Maternum Cholinum.  (16,5 x 11 cm), k. [16], s. 310, drzeworyt tyt., współopr., opr. sk. z epoki.
Ślady niew. zawilg., otarcia i przetarcia oprawy, ubytki na grzbiecie i oklejenia papierem. Stan dobry.  Na karcie tyt wpis własn. "Ex Libris Henrici Wenceslai oderwolf Parochi in Kältscher 1651", w dolnej części: "Ex Lib. Mathia Eytneri Can Vratis. Praepos et Comits. Niss". Mthias Eytner (1559-1599), duchowny katolicki we Wrocławiu i Nysie, oraz wpis: "Collegi Societas Jesu Oppawa 1637".  Opawa na Śląsku. Karol Boromeusz, wł. Carlo Borromeo (1538-1584), włoski kardynał, arcybiskup Mediolanu, święty Kościoła katolickiego. Lindanus Wilhelm (1525 - 1588), inkwizytor, biskup Roermond i teolog katolicki.

3000,00 PLN

   19    BOUSSUET François

De arte medendi libri XII.

ring Michael Ex veterum et recentiorum medicorum sententia, omnibus medicinae studiosis admodum utiles. Lugduni 1557. Authore ... Surregiano doctore medico.  Apud Matthiam Bonhomme.  (17 x 10 cm), s. 287, [1]. (oraz)
DÖRING Michael - De medicina et medicis adversus iatromastigas et pseudiatros libri II : in quibus non solum generatim medicinae origo, progressus, dignitas, & medici officium prolixè asseritur: sed etiam particulatim tam Hippocraticae & Galenicae praestantia, quam empiricae, magicae, methodicae & Paracelsiae usus atque abusus excutitur : ob rerum, historiarum, et quaestionum varietatem omnium Facultatum studiosis lectu nec ingrati, nec infructuosi.  Giessae Hessorum (Giessen) 1611. Typis Nicolai Hampelii, typogr. Academ. (17 x 10 cm), k. [4], s. 334, współopr., opr. perg. z epoki.
Ślady zabrązowień. Stan dobry. 1. Jedna z najważniejszych prac medycznych francuskiego medyka i poety łacińskiego, Francois'a Boussuet'a (1520-1572), zatyt.: "sztuka uzdrawiania w 12-tu księgach". 2. Pierwsze wydanie dzieła medycznego zawierajacego krytykę systemu medycznego Paracelsusa. Autor dzieła to Wrocławianin Döring Michael (1582-1611), prof. medycyny i praktykujący lekarz. Dwa druki medyczne, wczesne i rzadkie.

2500,00 PLN

   20

(BRACIA Polscy). WOLZOGEN Jan Ludwik - Operum tomus alter. Commentarium in Acta Apostolorum et reliqua ejus scripta didactica et polemica comprehendens.

Irenopoli (Amsterdam 1656).  Post annum Domini 1656. (33 x 21 cm), k. [2], s. 356; k. [1], s. 132, k. [4], opr. ppł., kart. (wtórna?). Biblioteka Braci Polskich T. 9.
(Estr. T. 33).  Pieczęć własn. Ślady niew. zawilg., na wyklejce nieaktualne nalepki biblioteczne, oprawa z niew. zabrudzeniami, przetarciami i pęlnięciem przy grzbiecie.  Każdą rozprawę rozpoczyna osobna karta tyt. Zawiera zbiór pism (tom 2-gi z 2-óch) austriackiego teologa, działającego w Polsce, jednego  z głównych pisarzy "Braci Polskich". W oferowanym tomie drugim obok dzieł Wolzogena (tu ważne "Uwagi do Medytacji metafizycznych" Kartezjusza), znajdują się także komentarze Andrzeja Wiszowatego, wnuka Fausta Socyna, działacza ariańskiego, który kształcił się w Akademii Rakowskiej. Dzieło należy do serii Bibliotheca Fratrum Polonorum.  Andrzej Wiszowaty, herbu Pierzchała (1608 - 1678), filozof, teolog, ideolog religijny braci polskich, kaznodzieja, poeta. Opublikował monumentalne wydawnictwo "Bibliotheca Fratrum Polonorum", na które składał się dorobek polskich arian, a które w 1674 trafiło na indeks ksiąg zakazanych. Jan Ludwik Wolzogen (1599 - 1661), austriacki filozof, teolog, matematyk. Mieszkał wiele lat w Polsce, działając w ruchu braci polskich. Pisał w języku polskim i łacińskim. Należał do radykalnego odłamu braci polskich. Rzadkie.

2800,00 PLN

   21    BRANCALEONI Giovanni Francesco

De balneorum utilitate cum ad sanitatem tuendam, tum ad morbos curandos,

dialogus ex Hippocrate, Galeno, caeterisque medicorum peritissimorum decerptus, et nunc primum aeditus.  Paris 1536. Ex Officina C. Wechel. (15,5 x 10 cm), s. [44], inicjały w drzewor., opr. sk. wtórna?
Ślady niew. zawilg., przednia okładka luzem. Stan dobry. Praca znanego lekarza włoskiego G. F. Brancaleoni (ur. 1500-zm.?). W 1535 roku został wezwany do Rzymu w sprawie konsulatcji medycznej do chorego  wnuka króla Karola V. Zainspirowany konsultacjami z trzema innymi lekarzami również wezwanymi do chorego, opublikował w Rzymie w tym samym roku "Dialogus de balneorum utilitate..", publikacja została wznowiona już w następnym roku w Paryżu i Norymberdze. Z oferowanej pracy wynika, że Autor był zwolennikiem medycyny naturalnej, przede wszystkim hydroterapii, a przeciwnikiem leczenia farmakologicznego. Rzadkie.

3800,00 PLN

   22    (BRITANNICO Gregorio)

Sermones funebres, necnon nuptiales, tam comunes, quam particulares, in quacunque materia, ad quotidianos usus aptissimi, romana lingua, maternaque pronunciandi.

Nuperrime, post omnes ipressiones, ad ungue recogniti... Venetiis 1540. Victor a Rabanis. (16 x 10,5 cm), k. [4], k. 134, k. [2], na k. tyt. i ostatniej, drzeworyt: Syrena w koronie trzymająca w rękach dwa podniesione ogony, opr. perg. z epoki?
Ślady zaplamień, zapiski na k. tyt., po karcie nr 84 następuje przeskok do karty 89, ale kustosz z karty 84 znajduje swój odpowiednik na karcie 89, zatem kustosz może być jedynie pomyłka drukarsją, a nie brakiem. Druk dwuszpaltowy. Zbiór kazań i mów na różne okazje i dla różnych warstw społecznych i stanów (dla kobiet i mężczyzn, na śmierć i zaślubiny, na okazje zwyczajne i szczególne) - z tego powodu kazania pisane są w mowie potocznej i w języku literackim. Zbiór bywa porównywany do podobnych kazań św. Bernarda z Clairvaux. Po raz pierwszy drukowane w 1482 roku doczekały się wielu kolejnych wydań. Gregorius Britannicus (XVI w.) - dominikanin, kaznodzieja z Brescii. Związki rodzinne z pewnością pomagały mu w wydawaniu książek - jego dwaj bracia Angelo i Giacomo byli drukarzami. Rzadkie.

2200,00 PLN

   23    BRUNNEMANN Johann

Repetitio Paratitlorum D. Matthaei Wesenbecii, jcti. Germaniae celeberrimi.

Per quaestiones breviter & succincte decisas tractata. Ex celeberrimorum nostri seculi jctorum. scriptis methodicis adaucta ... Editio secunda.  Francofurti ad Oderam 1671. Impensis Johannis Michaelis Bapstii.  (19,5 x 16 cm), . [16], s. 1063, ca. 530 kart rękopiśmiennych, opr. sk. z epoki.
Ślady niew. zawilg. i zabrązowień, karty nierówno przycięte. Oprawa z mocnymi otarciami i uszkodzeniami (ubytki skóry na grzbiecie). Dzieło z dziedziny prawa. Egzemplarz wyjątkowy albowiem każda karta tekstu została przełożona większą kartą z zapiskami i uwagami rękopiśmiennymi. Poza kartami nieliczbowanymi, wszystkie pozostałe drukowane karty z licznymi zapiskami. Oprawę dostosowano do zmienionego formatu. Obiekt, tak zmieniony (wzbogacony) powstał zapewne w epoce. Był przedmiotem gruntownych studiów i badań stąd liczne uwagi rękopiśmienne. Johann Brunnemann (1608-1672), prawnik. Mattheus van Wesenbeek (1531-1586), belgijski prawnik.

8000,00 PLN

   24    (BRYGIDA, św. )

Revelationes S. Brigittæ Olim a Card. Tvrrecremata recognitæ & approbatae, a Consalvo Dvranto [...] notis illvstratae,

et hac postrema editione facta collatione cum M. SS. Vat. alijsq, antiquis Codicibus emendatae & in duos Tomos distributae. ... T. 1 - 2. Romae 1628. Apud Ludovicum Grignanum superiorum permissu. (35 x 24,5 cm), k. [26], s. 620; k. [2], s. 553, [1], k. [72], (karty tyt. w miedziorycie), opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 13, notuje inne wydanie). W obu tomach Dedykacja dla króla Polski Zygmunta III Wazy. Na obu kartach tyt. wizerunki św. Brygidy oraz w dolnej części herb króla Polski podtrzymywany przez putta. Św. Brygida (1302-1373) - Szwedka, mistyczka i autorka objawień, założycielka klasztoru Najświętszego Zbawiciela (brygidek) ; Durantus Consalvus (1606-1628) - profesor teologii, prezbiter w kościele Sancto Angelo w Vado we Włoszech; Joannes de Turrecremata (1388-1468) - hiszpański teolog, dominikanin, kardynał, autor dzieł teologicznych.  Oprawa pergaminowa z uszkodzeniami (szczeg. w okolicach grzbietu), ślady kornika, zawilgoceń i zabrązowień, wpisy własn., niektóre karty poluźnione. Obie karty tyt. z oberwanym dolnym narożnikiem. Rzadkie.

4500,00 PLN

   25    BURGO Joannes de

Pupilla oculi: De septem sacramentoru[m] administratione, de decem preceptis decalogi, ceterisq[ue] ecclesiasticorum ... officijs.

Adiectis tabula Capitulorum atq[ue] indice Alphabetario omnium hoc in opusculo contentorum absolutissime concinnatis. Argentoratum. (Edycja Augustijn Agge). (Strassburg) 1514. Joh. Knoblouch. Impens. Pauli Goetz. (21,5 x 16 cm), k. 170, [8], opr. pł. (XX w.)
Pieczęcie (nieaktualne), exlibris. Ślady kornika i zawilg., karta tyt. uszkodzona i podklejona. Verso karty tyt. w reprodukcji, brak 7-miu ostatnich kart indexu, kilka innych kart z niew. przycięciami i niew. uszkodzeniami. Podręcznik dla księży na temat siedmiu sakramentów, dziesięciu przykazań, urzędów i administracji kościelnej.

2500,00 PLN

   26    (BZOWSKI Abraham)

Silvester II. Caesius Aquitanus Pont(ifex) Max(imus).

F. Abrahami Bzovii Poloni S. T. Magistri Ord. Praedicatorum. Adiuncta est vita S. Adalberti m. ab eodem Silvestro edita Studio eiusdem Bzovij auctori suo vindicata, et notis illustrata. Romae 1629. Typis Vaticama.  (25,5 x 19 cm), k. [10], s. 126; k. [4], s. 44, 2 miadzioryty całostr. w tekście (w tym frontispis i portret Sylwestra II), drzeworyty herbowe w tekście, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 13).
Ślady niew. zawilg. i kornika, na odwrocie karty tyt. pieczęć (nieczytelna).
Stan dobry. Oprawa perg. z niew. uszkodzeniami (naprawiana). Na obu okładkach superexlibrisy włoskiego kardynała Andrea Baroni Peretti Montalto (1572-1629). Kardynał był krewnym papieża Sykstusa V (1585-1590). W Kurii Rzymskiej był wiceprotektorem Polski w latach 1597-1622.   Zawiera przypis  Janowi Albertowi Administrat. Warmińskiemu i Karolowi Ferdynandowi Biskupowi Wrocławskiemu. Zaś życie Św. Wojciecha dedykowano Prymasowi Janowi Wężykowi i Pawłowi Jordanowi Ursino Księciu Bracchiani. Zawiera opis pontyficatu papieża Sylwestra II (945-1003). Papież w latach 999-1003, z pochodzenia Francuz. Wszechstronnie wykształcony, m.in. studiował na arabskich uczelniach w Hiszpanii. Kanonizował św. Wojciecha (999), co przygotowało zjazd gnieźnieński w 1000 r. i przyspieszyło całkowite usamodzielnienie się Kościoła polskiego. Druga część zawiera biografię św. Wojciecha (956-997), patrona Polski. Abraham Bzowski, właśc. Stanisław Bzowski z Proszowic herbu Ostoja (1567-1637), dominikanin, przedstawiciel nurtu kontrreformacji, historyk Kościoła, hagiograf i kaznodzieja. Estreicher opisuje książkę bardzo pobieżnie i z nieco innym tyt. Bardzo rzadkie.

4500,00 PLN

   27    BZOWSKI Abraham

Concionum sacrarum. Tomus tertius, continens sanctorum festivitates.

Opus nunc primum in Germania editum, ac allegoriis, ... Coloniae Agrippinae (Kolonia) 1617. Apud Antonium Boetzerum. (20,5 x 16 cm), k. [2], s. 162, [6]. (oraz)
BZOWSKI
Abraham - Florida Mariana, seu de laudibus sanctissimae Deipara Virginis Mariae, Panegirici XXIV. Opus nouvam, nunc primum in Germania editum; aciecti praeterea tres indices; unus de Panegiricis, alter locorum S. Scriptuarae explicatorum, tertius rerum & sententiarum memorabilium. Coloniae Agrippinae (Kolonia) 1617. Apud Antonium Boetzerum. (20,5 x 16 cm), k. [4], s. 183, [1]. (oraz)
BZOWSKI Abraham - Conciones quadragesimales, ex floribus S. Scripturae, et SS. Patrum, super Ewang. quae in Dominicis & profestis diebus totius quadrag. leguntur, desumptae. ... Coloniae Agrippinae (Kolonia) 1617. Apud Antonium Boetzerum. (20,5 x 16 cm), k. [2], s. 264, [8]. (oraz).
BZOWSKI Abraham  - Thesaurus laudum sanctiss. Deiparae super canticum Salve Regina. Quadraginta concionibus, omne ID, ... Coloniae Agrippinae (Kolonia) 1620. Apud Antonium Boetzerum. (20,5 x 16 cm), k. [4], s. 353, [15], współopr., opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 13). Ślady zawilg. i zabrązow., wczesne wpisy własn. Niew. otarcia i zabrudzenia oprawy. Stan dobry. Abraham Bzowski, właśc. Stanisław Bzowski z Proszowic herbu Ostoja (1567-1637), dominikanin, przedstawiciel nurtu kontrreformacji, historyk Kościoła, hagiograf i kaznodzieja. Jego kaznodziejską spuściznę podzielono na 3 grupy: 1. kazania niedzielne i wielkopostne, tu reprezentowane przez  "Caonciones quadragesimales"; 2. kazania pochwalne na cześć Naświętszej Marii Panny, to oferowane "Florida Mariana" i  "Thesaurus laudum"; 3. kazania pochwalne ku czci świętych. Opisywane dzieło jest zbiorem 4-ech ważnych prac sposród 33-ech ogłoszonych przez polskiego dominikanina. Rzadkie.

3500,00 PLN

   28    CALEPINUS Ambrosius

Dictionarium undecim linguarum, iam postremo accurata emendatione, atque infinitorum locorum augumentatione, collectis ex bonorum autorum monumentis, certis & expressis syllabarum quantitatis notis,

omniumq; ... Respondent autem Latinis vocabulis, Hebraica, Graeca, Gallica, Italica, Germanica, Belgica, Hispanica, Polonica, Ungarica, Anglica. Onomasticum vero: hoc est, propriorum nominum, regionum, gentium urbium, montium, ... Basileae 1605. Per Seb. Henricpetri. (oraz) Onomasticon propriorum nominum, primum a D. Conrado Gesnero ex variis dictionaris collectum, Nunc vero hac postrema aeditione a quodam studioso ... locupletissimum factum. Una cum Germanicarum vocum additione. (40 x 25 cm), k. [4], s. 1582, k. [1], s. 302, k. [1], na karcie tyt. i na ostatniej karcie sygnety drukarcie w drzeworycie, opr. deska, sk. z epoki.
(Estr. T. 14). Ubytki wyklejek, ślady zawilg. i zaplamień (szczeg. dolnego, wewn. narożnika ostatnich kart), ślady kornika. Oprawa: deska, skóra z ubytkami, uszkodzona i odklejona od deski, ślady po klamrach. Wielkie folio. Stan dobry. Drugie wydanie (wyd. 1: 1598) edycji 11-to językowej. Wczesne wydanie słownika z dodatkiem K. Gesnera. O słowniku tym wiemy, że: "Autor wersji polskiej jest nieznany, a praca jego ucierpiała mocno z braku umiejętnej korekty ... (ten niedostatek) ściągnął na ten słownik gromy oburzenia ze strony Knapiusza ... (słownik ten) był od Mączyńskiego obfitszy, ... w zakresie słownictwa polskiego był bogaty, bo mniej skrępowany regułami literackości i przystojności zarówno od Mączyńskiego, jak od Knapiusza za co cenią go dzisiejsi poloniści...". (Plezia M). Calepinus A. (1435 - 1511), sławny lexykograf. Wstąpił do zakonu św. Augustyna, gdzie całe życie poświęcił pracy nad słownikiem składającym się z 11 języków. Na pamiątkę jego wielkiej pracy, słowniki zwano "kalepinami". Rzadkie.

3000,00 PLN

   29    CALEPINUS Ambrosius

Dictionarium undecim linguarum, iam septimo accurata emendatione, atque infinitorum locorum augumentatione, collectis ex bonorum autorum monumentis, certis & expressis syllabarum quantitatis notis,

omniumq; ... Respondent autem Latinis vocabulis, Hebraica, Graeca, Gallica, Italica, Germanica, Belgica, Hispanica, Polonica, Ungarica, Anglica. Onomasticum vero: hoc est, propriorum nominum, regionum, gentium urbium, montium, ... Basileae 1627. apud Henricpetri. (oraz) Onomasticon propriorum nominum, primum a D. Conrado Gesnero ex variis dictionaris collectum, Nunc vero hac postrema aeditione a quodam studioso ... locupletissimum factum. Una cum Germanicarum vocum additione. (37 x 23 cm), k. [4], s. 1582, k. [1], s. 302, k. [1], na karcie tyt. i na ostatniej karcie sygnety drukarskie w drzeworycie, opr. deska, sk. z epoki ?
(Estr. T. 14). Ślady zawilg. i zabrązowień, nieauktualne pieczęcie. Karta tyt. z niew. ubytkiem (podklejona), ubytek wyklejki, obie okladki luzem, brak grzbietu. Kolejne wydanie (wyd. 1: 1598) edycji 11-to językowej. Wczesne wydanie słownika z dodatkiem K. Gesnera. O słowniku tym wiemy, że: "Autor wersji polskiej jest nieznany, a praca jego ucierpiała mocno z braku umiejętnej korekty ... (ten niedostatek) ściągnął na ten słownik gromy oburzenia ze strony Knapiusza ... (słownik ten) był od Mączyńskiego obfitszy, ... w zakresie słownictwa polskiego był bogaty, bo mniej skrępowany regułami literackości i przystojności zarówno od Mączyńskiego, jak od Knapiusza za co cenią go dzisiejsi poloniści...". (Plezia M). Calepinus A. (1435 - 1511), sławny lexykograf. Wstąpił do zakonu św. Augustyna, gdzie całe życie poświęcił pracy nad słownikiem składającym się z 11 języków. Na pamiątkę jego wielkiej pracy, słowniki zwano "kalepinami". Rzadkie.

2800,00 PLN

   30    CARPZOV Benedict

Practica nova imperialis Saxonica rerum criminalium.

In partes tres divisa. Lipsiae 1723. Apud Jo. Friderici Gleditschii B. Filium. (36 x 22 cm), k. [5], s. 298; k. [4], s. 371, [1]; k. [4], s. 356, k. [46], opr. sk. z epoki.
Ślady niew. zawilg., zaplam. i zabrązowień, wczesny wpis własn., oprawa ze zdobionym i zloconym grzbieytem, mocne otarcia oprawy i pęknięcie przy grzbiecie. Stan dobry. Dzieło prawnicze autorstwa profesora prawa Benedykta Carpzova (1565-1624). Oferowana praca neleży do jego najważniejszych dzieł, które odzwiercieda stan prawa karnego w Europie XVII wieku.  Prace powstawały na bazie jego praktyki prawniczej, i choć to on stwierdził, ze lepiej uniewinnić winnego niż skazać niewinnego człowieka, to jednak jemu przypisuje się wiele wyroków smierci w procesach czarownic.

2300,00 PLN

   31    CHAUDON Louis Mayeul

Nouveau dictionnaire historiques, ou histoire abrégee de tous les hommes qui se sont fait un nom par le génie, les talens, les vertus, les erreurs meme, etc.

depuis le commencement du monde jusqu'a nos jours; avec des tables chronologiques
pour réduire en corps d'histoire les articles répandus dans ce dictionnaire. Par Une Société
de Gens de Lettres. T. 1 - 5 (w 6 wol.) Paris 1772, chez Le Jay. (20,5 x 13 cm), k. [4], s. CCXL, 550, [2];  k. [2], s. 764; k. [2], s. 571, [1]; k. [2], s. 656; k. [2], s. (657) - 1235, [1]; k. [2], s.  66 - 826, (pomyłki w pagin.), winiety w drzewor., opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 14, notuje edycje tylko w polskim tłumaczeniu). Exlibrisy: 1. "Le Baron de Charles Colonel de la Gendarmierie Royale"; 2. "William Willis. Temple". Wczesny wpis własn. na k. tyt. Ślady niew. zawilg. Tom 5-ty zaczyna się od str. 66  i jest to pomyłka w druku. Tom 4-ty składa się z dwóch wolumików. Stan dobry. Oprawa jednolita: brązowa skóra, złocenia grzbietu, dwa szyldziki. Otarcia i niew. uszkodzenia oprawy.  Dykcjonarz historyczny w układzie alfabetycznym. Dzieło tłumaczone na język polski (Warszawa 1783). Zawiera wiele poloników biograficznych. Chaudon L. M. (1737 - 1817), mnich uczony zakonu Benedyktynów z klasztoru w Clugny. Znany z wielu prac teologicznych, zaś z prac dzieł historycznych najważniejszym jest to oferowane dzieło. (Orgelbrand). Rzadkie w komplecie.

1400,00 PLN

   32    (CLICHTOVE Josse)

Homiliarum Iudoci Clichtovei tripartitarum.

Pars secunda, quae peculiariter est de Sanctis, ex rudi, indigesta & illaborata mole in hanc novam lucem redacta. Cum indice nouo, rerum ac verborum locupletissimo, partem istam proprie spectanti. Sermonum huius partis numerum [et] ordinem, sequentes pagin[a]e demonstrant. Coloniae 1535. Ex Officina Eucharij. (16,5 x 11 cm), k. [24], s. 719, [1], drzeworyt. tyt. i 3 drzeworyty calostr., opr. sk. z epoki.
Oprawa naprawiana, grzbiet dorabiany współcz.?, okładki ze ślepymi tłoczeniami, wyklejki zadrukowane, pochodzące z kart innego starodruku; nalepka z zapiską na wyklejce. Ślady niew. zawilg. Stan dobry. Praca teologiczna (2-ga część z 3-ech) znanego humanisty holenderskiego Josse'a Clicthove'a (1472-1543), teologa i matematyka.

2800,00 PLN

   33

COMPENDIUM Medicum Auctum.

To iest, krótkie zebranie y opisanie chorob, ich rożnośći, przyczyn, znáków, sposobow do leczenia. Także różnych sposobów robienia wódek, oleykow, julepow, syropow, konfitur, maści, plastrow, &c. y różnych osobliwszych rzeczy. Na siedm traktatów rozdzielone. Y teraz świeżo przez tegoż authora z errorów typograficznych expurgowane. Z przydatkiem osobliwych chorób, tak męskich, iako y białogłowskich, y dziecinnych. Dla większéy wygody ludzkiéy przedrukowane roku pańskiego 1725. W Drukarni Jásney-Gory Częstochowskiey. (Częstochowa 1725).  (15 x 10 cm), s. 803, [5], opr. psk. wtórna (XIX w?)
(Estr. T. 14). Dzieło to nieznanego autora, raz jest przypisywane Apolinaremu Wieczorkowiczowi (1661-1728) jako jedna z czterech prac, które opublikował anonimowo, innym razem warszawskiemu chrirurgowi Maciejowi Daniłkowiczowi powołanemu do Moskwy w 1678 roku przez Piotra Wielkiego. Dzieło jest kompilacją prac 20 wybitnych lekarzy z całej Europy, których nazwiska wypisano na odwrocie karty tyt. (pośród nich dwa nazwiska polskie: Jan Jonston i Sebastian Sleszkowski). Książka podzielona jest na siedem traktatów, poświęconych głównie chorobom kolejnych okolic ciała: 1) głowy, 2) klatki piersiowej, 3) żywota (tj. jamy brzusznej), 4) O podagrze i kołtunie, o dworskiej chorobie, 5) O febrach, 6) o chorobach partykularnych mężczyzn, kobiet i dzieci. Siódmy traktat, dodany w wydaniu 5. z 1719 r. jest zbiorem przepisów na wódki, olejki, maści, julepy (tj. ulepki,syropy), konfitury i leki purgujące (tj. przeczyszczające) oraz porad gospodarskich. Za nim jest Przydatek nowy z przepisami kulinarnymi i gospodarskimi. Potem półstronicowa Przestroga podająca dni pechowe w poszczególnych miesiącach roku, w których należało się powstrzymywać od wszelkich zabiegów lekarskich, oraz półstronicowe zestawienie odważników pt. O wagach. Na końcu, za skorowidzem, powinien znajdować się dodatek pt. Lekarstwa Konskie, którego w naszym egzemplarzu brak. Nieczytelny wpis na karcie tyt. i niew. ubytek dolnego marginesu, ślady niew. zawilg.; otarcia oprawy, szczególnie grzbietu. Po stronie 709 mylnie wydrukowano str. 800, zatem właściwa ilość stron to 713. Stan dobry. Bardzo rzadkie.

2800,00 PLN

   34    CURTIUS Rufus Quintus

Accesservnt enim antehac nunquam uisa, Dvorvm in principio librorum, qui desiderantur, Supplementum compendiosum : Finis in quinto libro, Atq fragmentorum in decimo restitutio ... Omnia summa fide atq diligentia ... congesta, per Christophorum Brunonem... Basileae 1545. In Officina Frobeniana. (Kolofon: Basileae, Apvd Hiernnymvm Frobenivm Et Nicolavm Episcopivm, Mense Martio, An. MDXLV). (35 x 23 cm), k. [4], s. 171, [1], k. [6], 2 drzeworyty całostr. w tekście, sygn. druk. w drzeworycie oraz inicjały, opr. perg. z epoki.
Ślady niew. zawilg. i zabrązowień, nalepka własn. i pieczęć, blok książki nieco poluźniony, przetarcia oprawy. Stan dobry.  Cenione wydanie również pod kątem uwag, komentarzy i przypisów oraz właściwego wyboru tekstów. Rzecz o Aleksandrze Wielkim. Christoph Bruno (zm. 1606), tłumacz i wydawca. Rzadkie.

1700,00 PLN

   35    (CYRYL św. Jerozolimski)

Sancti Patris nostri Cyrilli Archiepiscopi Hierosolymorvm, Catecheses illvminatorvm Hierosolymis XVIII. & quinque Mystagogicae.

Quae tempore quidem Hieronymi et Damasceni extabant, vt ipsi testantur: proximis verň aliquot seculis, in abstrusis quibusdam locis delitescentes, nunc primům Latinitate donatae in lucem prodeunt. Ioanne Grodecio P. et J. V. D. Decano Glogouiensi, Vratislauiensi Varmiensiq; Canonico, interprete. Benedices coronae anni benignitatis tvae. Psalm. 64. Coloniae 1564. Apud Maternum Cholinum. M.D.LXIII. (1564). Cum gratia et Privilegio Caesareae Maiestatis in decen. nium. (31,5 x 20,5 cm), k. [9], s. 205, opr. psk. współcz.
(Estr. T. 14). "Dedykacya: Reverendiss. in Chr. Patri et Dom. D. Caspari D. G. Episcopo Vratislaviensi, superioris et inferioris Silesiae Capitaneo. Poczem idzie: De Cyrilli vita et scriptis. Ta wiadomość o życiu i pismach Cyrilla ma na końcu datę: Scriptum Tridenti durante Concilio oecumenico die nona Julii Anno D. 1563" (Estreicher).  Dzieła św. Cyryla w interpretacji Jana Grodeckiego (zm. 1574), biskupa ołomunieckiego, kanonika warmińskiego, głogowskiego i wrocławskiego. W Rzymie rozpoczął swą działalność literacką wydaniem greckiego tekstu św. Cyryla Jerozolimskiego i jego przekładu, który ukazał się w 1560 r. w Wiedniu. W 1564 r. wydał we Wrocławiu przekład wszystkich katecheses św. Cyryla z greckich rękopisów, czym wpisał się wyraźnie w szeregi pisarzy kontrreformacyjnych. Grodecki towarzyszył kardynałowi Hozjuszowi na sobór trydencki. Zmarł nagle, w relatywnie młodym wieku, jako jedna z ofiar „truciciela biskupów" - ks. Jana Philopona Dambrowskiego. Pozostawił po sobie Dziennik, w którym odnotowywał najważniejsze wydarzenia swego życia. Ślady zawilg. i zabrudzeń, wczesne zapiski; na stronie 203 wydarty inicjał (pozostawiony luzem). Rzadkie.

3500,00 PLN

   36    CZOCHRON Sebastyan Jan Kanty

Kalendarz Polski w ktorym Swięta Roczne i Biegi Niebieskie,

Czas siania, szczepienia, krwie puszczania, lekarstw zażywania, wschod y zachod Słońca, przybycie y ubycie dnia i & zwyczaynym porządkom opisane. Na Rok Pański 1775. Ktory jest według rachunku Rzymskiego Przybyszowy a po Przestępnym trzeci. Rewolucye Koscielne. Według Kalendarza poprawnego, Złota Liczba IX. Okrąg Słońca XX. Epakta XXVIII. Poczot Rzymski VII. Litera Niedzielna A. Litera Martyr: M maj. Mięsopustu od Nowego Roku do Popielou rachując, będzie Tygodni 8. y dni 3. Niedziela Pierwsza Adwentu dnia 3. Grudnia. Rulka Wielkanoc w tydzień po Rzymskiey przypada. Przez... W Przesławney Akademii Krakowski y Nauk Wyzwolonych Filosofii O ktora Matematyki Professora, Szkoły S. Ducha z należytą pilnością Wyrachowany. Kraków 1775. W Drukarni Akademickiey. (14 x 9 cm), s. [36], opr. kart. wtórna.
(Estr. T. 14, tego wydania nie notuje). Stan dobry. Tekst w kolorze czerwono-czarnym. Sebastian Jan Kanty Czochron (1750-1819), ksiądz katolicki, dr filozofii i prawa kościelnego, przedstawiciel humanitarnej myśli prawnej epoki oświecenia w Polsce.

300,00 PLN

   37    DELAMARCHE (Charles-François)

Les usages de la sphère, et des globes céleste et terrestre.

Selon les hypothčses de Ptolémée & de Copernic, accompagnées de figures analogues: précédés D'un abrégé sur leur origine, sur les différens systemes du monde, de la description de la sphčre armillaire ou de Ptolémée. Description de la sphčre suivant le systeme de Copernic; Les constellations & le dénombrement tant des anciennes que des modernes, avec l'ascension droite et la déclinaison des principales étoiles; Description & Usages de la Geo-cyclique: Deuxieme édition. Per ...., geographe & Successeur de Robert de Vaugondy. A Paris An VII (1799). Au Collčge de Me Gervais. (20,5 x 13 cm), s. VIII, 584, 9 miedziorytów astronom. na osobn. tabl. (w tym 4 skład.), opr. sk. z epoki.
(Estr. nie notuje). Cenna praca astronomiczna z dokładną analizą obu systemów kosmologicznych Ptolemeusza i Kopernika. W części opisowej Ziemi, zawarto opis poszczególnych państw pod kątem historyczno-geograficznym, w tym Polski. Tekst zdobiony miedziorytami ilustrującymi system Ptolemejski, Kopernikański i pośredni stworzony przez duńskiego astronoma Tycho Brahe, inne miedzioryty to mechaniczny model kopernikański, mapa Francji, a także ze współrzędnymi geograficznymi głównie miast, w tym Krakowa, Warszawy i Gdańska. Autor dzieła Ch. F. Delamarche (1740-1811), sławny geograf francuski i wydawca map. Jeden z najważniejszych kartografów w drugiej połowie XVIII wieku. Ślady niew. zawilg. i zaplamień; oprawa z otarciami i zabrudzeniami, brązowa skóra ze złoceniami i czerwonym szyldzikiem na grzbiecie. Stan dobry. (Baranowski H. - Bibliografia kopernikowska 1509 - 1955). Rzadkie.

3200,00 PLN

   38    EDMONDSON Joseph

The present peerages: with plates of arms, and an introduction to heraldry; together with several useful lists incident to the work.

The plates of arms Revised by..., Efq. Mowbray-Herald Extraordinary. London 1785. Printed for J. Dodsley. (23 x 15 cm), s. XXIV, s. 86 + [6] wizerunki herbów w miedziorycie, s. 428, [12], opr. psk. introl. (XX w.)
Dzieło o charakterze heraldycznym, opisuje ówczesną szlachtę, głownie angielską, szkocką i irlandzką. Całość ozdobiona obszernym materiałem ilustracyjnym (herbowym).  Joseph Edmondson (zm. 1786), angieslki heraldyk i genealog. Opublikował wiele cennych prac z dziedziny heraldyki.  Ślady zawilg. i niew. zabrudzeń, liczne wczesne zapiski (szczeg. w części ilustracyjnej). Oprawa: brazowy, szeroki pólskórek i narozniki, grzbiet 6-cio polowy i złocone napisy. Oprawa sygn.: "Sangorski & Sutcliffe": to firma introligatorska założoną w 1901 roku w Londynie. Jest uznawana za jedną z najważniejszych firm introligatorskich XX wieku, znana z luksusowych opraw. Firmę założył Franciszek Sangorskiego (1875-1912) i George Sutcliffe (1878-1943).

2400,00 PLN

   39    (ERAZM z Rotterdamu)

Paraphrasis seu potius epitome inscripta D. Erasmo Rotero. luculenta iuxta ac breuis in elegantiarum libros Laurentij Valae multo quam antea fuit et castigatior & locupletior.

...: Addita est et farrago sordidorum uerborum, sive Augiae stabulum repurgatum per Cornelium Crocum. Friburgi Brisgoiae 1534. Excudebat Ioannes Faber Emmeus Iuliacen. (15 x 10 cm), k. 153, opr. kart., XIX w.
Ślady zawilg. i zabrudzeń, pieczęcie i wpisy własn. na karcie tyt., nieliczne zapiski w tekście i na ostatniej karcie; otarcia oprawy. Przeciwko uwikłaniu łaciny w hermetyczne ramy scholastycznych dysput występował Erazm z Rotterdamu, który na polu filologii wysoko cenił dokonania Lorenza Valli (ur. 1405/1407 - 1457), włoskiego humanisty, uważanego za jednego z najwybitniejszych filologów renesansowych. Cornelius Crocus (1500 - 1550), holenderski teolog, jezuita.

1800,00 PLN

   40    ERAZM z Rotterdamu

Das Lob der Narrheit aus dem lateinischen des Erasmus.

Mit Kupfern von Chodowiecky. Berlin und Leipzig 1781. Bey G. J. Decker. (17 x 10,5 cm), s. 238, [2], frontispis, miedzioryt tyt., 6 tabl. skład. w miedziorycie, opr. psk. z epoki.
Pochwała głupoty - rozprawa filozoficzna Erazma z Rotterdamu napisana w 1509 roku. Oferowane wydanie w j. niemieckim zostało zilustrowane przez polskiego artystę malarza i grafika Daniela Chodowieckiego (1726-1801). Książka zawiera 6 tablic (z miedziorytami) sygn. "Gezeichnet und gestochen durch Daniel Chodowiecki in Dantzig 1780".

800,00 PLN

   41    EUSEBIUS von Ceserea

En damus chronicon divinum plane opus eruditissimorum autorum, repetum ab ipso mundi initio, ad annum usque salutis 1512.

Eusebii Pamphili Caesariensis D. Hieronymo interprete. D. Hieronymi Presbyteri. Prosperi Aquitanici. M. Aurelij Cassiodori Patricij Rom: Hermani ContractiComitis Veringen: Matthaei Palmerij Florentini. Matthiae Palmerij Pisani. Partim nunc a nobis inventum & editum, partim a mendis, quibus laborabat plus quam cuiquam creditu facile est, summo studio & diligentia Repurgatu. Basileae 1529. Excudebat Henricus Petrus. (29,5 x 21 cm), k. [60], k. 207, [1], opr. sk. wtórna (XVIII w.).
Ślady zawilg. i zabrudzeń, liczne ślady kornika (szczeg. w pierwszej części dzieła), wczesne wpisy własn. Otarcia oprawy. Obszerne dzieło, zawierające Kronikę Euzebiusza w tłum. św. Hieronima, łacińskie tłumaczenie tablic chronologicznych, następnie kilka mniejszych kronik innych autorów. Kronika jest podstawowym dziełem dla ustalenia chronologii Grecji i Rzymu - opisuje dzieje chaldejskie, hebrajskie, egipskie i rzymskie do 329 r.  Św. Hieronim rozszerza je do 381 r. Dalsze dzieje opisuje  Prosper z Akwitanii, Hermann Contract i Mateusz Palmerii. Całość kończy się na roku 1512. Euzebiusz z Cezarei (263?-339), zw. też Euzebiuszem od Pamfiliusza - teolog-biblista, biskup Cezarei, historyk kościoła, twórca dziejopisarstwa chrześcijańskiego.

1800,00 PLN

   42    (EZOP)

Fabulae Aesopicae Graece.

Lundae 1787. Litteris Berlingianis. (17,5 x 11 cm), k. [1], s. 128, k. [44], opr. psk. z epoki.
Ślady niew. zawilg. i zaplam., wczesne zapiski na wyklejkach i kilku innych kartkach. Stan dobry. Bajki Ezopa w języku greckim. 44 ostatnie nieliczbowane karty zawierają słownik grecko-łaciński.

380,00 PLN

   43    FENELON Franciszek de Salignac, de la Motte

Przypadki Telemaka syna Ulisesa.

Przez nieboszczyka JMCi X. Franciszka de Salignac, de la Motte Fenelona, Królewiczów Francuskich inspektora, a potym arcybiskupa Xcia Kamerackiego, Xcia S. P. R. po francusku napisane, a teraz na polski ięzyk przełożone i kopersztychami przyozdobione. Pierwsza edycya.  Lipsk 1750. W drukarni Ulryka Chrystyana Salbacha. (17,5 x 10,5 cm), s. [6], 478 (w miejsce 479), 7 miedziorytów na osobn. tabl. (w miejsce 8-miu), zdobniki w drzewor., oprawa, ppł. wtórna.
(Estr. T. 16). Egz. podniszczony, ze śladami zawilg. i zabrudzenia, wpisy własn. na karcie przedtyt., pieczęć własn. Brak 3-ech kart nieliczb. Otarcia i zabrudzenia oprawy.
Fenelon (1651-1715), franc. teolog i pisarz, arcybp. Cambrai, wychowawca księcia Burgundii - wnuka Ludwika XIV. Przygody Telemacha to powieść pedagogiczna, w której Fenelon, poprzez losy i przygody bohatera, dał swemu uczniowi wykład historii starożytnej i nauki na temat mądrego i sprawiedliwego rządzenia krajem. Całość ilustrowana miedziorytami.

600,00 PLN

   44    (FOURNIER Antoine)

Dyalogus Anthonii Fornerii.

Cuciacensis sacre theologie professoris de peccato originali et conceptione intemerate Virginis Marie. Ins. HavUni Gaulthieri. Hctc in fronte. (Na końcu:) Finis  presentis operis Rothomagi Impressi Impensa Raulini Gaultier in vico magno pontis iuxta fardellum commorantis. (Rouen ca. 1525). Raulin Gaultier. (13,5 x 9 cm), s. [64], drzeworyt tyt., inicjały, opr. sk. wtórna (XVIII w.?)
Wczesny wpisy, ślady niew. zawilg., otarcia oprawy. Stan dobry. Dialogi Antoniego Fornerii na temat grzechu pierwodnego i dziewictwa Maii Panny.

3600,00 PLN

   45    (FRISE Krzysztof)

In sex partes divisum. Francofurti ad Moenum 1701. Ex Officina Ch.Genschii. (34 x 22 cm), k. [19], s. 416, k. [5]; k. [1], s. 240; k. [2], s. 195; k. [1], s. 86; k. [1], s. 173, [1]; s. 50; k. [1], s. 135, [1]; k. [91] Index, 1 portret w miedziorycie (Fryderyk I Hohenzollern, pierwszy król pruski), liczne winiety w drzeworycie, opr. perg. z epoki.
(Estr. T. 16). Niew. zabrudzenia oprawy. Stan b. dobry. Karta tyt. w kolorze czerwono-czarnym. Dzieło prawnicze, podzielone na 6 części kodyfikuje  prawa królestwa Francji, Niemiec w tym Polski: "W oddziale niemieckim, zamieszczono tu: Leges domaniales Regni Poloniae" (Estreicher).

2400,00 PLN

   46    (FRYDERYK II Wielki)

Holz= Mast= und Jagd=Ordnung, für Unser Souveraines Herzogthum Schlesien und die Souveraine Grafschaft Glatz,

auch wie es in Unsern Schlesischen Domainen=Aemtern mit der Holtzung. Mast und Jagd gehalten werden solle. &c. De Dato Berlin, den 2. Decembr. 1750. Mit koeniglichen allergnaedigsten Privilegio. Breslau, zu finden bey Jacob Korb, Buchhaendler. (32,5 x 21,5 cm), s. 35, [1]. (oraz)
 - Declaration des 15ten Articuls, des unterm 17ten Julii 1765 emanirten Tobacks-Edicts, dass ausser der darin festgesetzen Confiscation und Strafe von 10 Rthlr. vor jedes Pfund, von demjenigen Toback, welcher ohne Passeport der General-Tobacks=Administration verfahren wird, der Contravenienten ihre Pferde und Wagen confisciret, und der Fuhrmann arretiret werden soll.   De Dato Berlin, den 4ten. Sept. 1766. Gedruckt bey ... Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), s. [4]. (oraz)
 - Revidirtes und Erweitertes Edict und Reglement der koeniglichen Giro- und Lehn=Banquen zu Berlin und Breslau. De Dato Berlin, den 29sten. October 1766. Gedruckt bey ... Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), s. [18]. (oraz)
 - Patent wegen verbothener Ausfuhre des Goldes und Silbers, wie auch der fremden Gold= und geringhaltigen Silber=Muentzen und derer jetzt courfirenden Friedrichs d'or.  De Dato Berlin, den 4ten. December. 1766. Gedruckt bey ... Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), k. [2]. (oraz)
 - Ordonnance du Roi concernant la Franchise de Ports de lettres et paquets. Koenigliche allergnaedigste Verirdnung die Porto = Freyheit der Briefe und Paqueter betreffend.  De Dato Berlin, den 10ten. Juni 1767. Gedruckt bey ... Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), k. [2]. (oraz)
 - Edict, welchergestalt die Soehne adlicher Guether=Besitzer, Buergerlichen Standes, der Erhoehung in den Adel=Stand wenn sie Luft zu Miklitair - Diensten bezeigen sich gewaertigen sollen. De Dato Berlin, den 28sten. May 1768. Gedruckt bey ... Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), k. [2], k. [2], k. [2] - rękopis z epoki w j. niem. (oraz)
 - Instruction, fur alle Ober= und Unter= Justitz= Collegia, Pupillen= Collegia und Gerichte, auch Krieges= und Domainen = Lammern, und die denselben subordinirte Aemter: die muessig liegende Depositen= und Pupillen = Gelder bey der Banque zinsbar zu belegen. De Dato Berlin, den 18ten Julii 1768. Gedruckt bey ... Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), k. [4]. (oraz)
 - Koenigliche Landesherrliche Special - Guarantie fur die Sicherheit derer, bey der Banque zinsbar zu belegenden Depositen= und Pupillen= Gelder. De Dato Berlin, den 18ten. Julii 1768. Gedruckt bey ... Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), k. [2]. (oraz)
 - Edict, wodurch declariret wird, dass, wann aus denen koenigl. Cassen Vorschueffe an Fabricanten und Entrepreneurs geschehen, oder sonst von Gr. koenigl. Maiestaet wegen Contracte mit jemanden geschlossen worden, ... De Dato Berlin, den 3ten. Aug. 1769. Gedruckt bey ... Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), k. [2]. (oraz)
 - Koeniglich Preussisches Patent, betreffend die geneigte Aufnahme der Auswaertigen vom Adlichen Stande ingleichen die Beneficia, Freyheiten und Exemtiones, welche die in Accisbaren Staedten ... De Dato Berlin, den 5 Ianuar 1770. Glogau, gedruckt bey W. M. Schweickhardt. (32,5 x 21,5 cm), k. [6]. (oraz)
 - Koeniglich=Preussisches Patent, wegen strenger Beobachtung derer in dem Souverainen Herzogthum Schlesien gegen die Sienschleppung der in Pohlen ausgebrohenen Contagion getroffenen Veranstaltungen. De Dato Breslau, den 10. Septbr. 1770. Glogau, gedruckt bey W. M. Schweickhardt. (32,5 x 21,5 cm), k. [2]. (oraz)
 - Ordonnance du Roi portant un suplement d'impot sur les vins et caffes. Koeniglich Allergnaedigstes Edict zur Erhebung eines Aufschlag = Impostes vom Wein und Coffe.  De Dato Potsdam, den 1sten April. 1772. Berlin, gedruckt bey George Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), s. 8. (oraz)
 - Reglement fur die in Accise= und Zoll= Sachen bestellte besondere Richter, und wie darin kurz, Schleunig, ohne Ansehen der Person, mit Schaerfe, und nach den Gesetzen, nicht willkuehrlich zu verfahren. De Dato Berlin, den 11 Junii 1772. Gedruckt bey Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), s. 60. (oraz)
 - Extract aus dem Koenigl. Reglement fur die in Accise= und Zoll=Sachen bestellte besondere Richter de dato Berlin, den 11 Junii 1772 in soweit dasselbe die Koenigl. hohe und Niedere Krieges=Bediente insonderheit angehet. Berlin, gedruckt bey Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), k. [4], k. [14] (w tym skład.). (oraz)
 - Traduction du Reglemnt pour les juges etabiles dans les affaires d'accise, et de peage, afin que justice foit rendue fans longueur, promtement, fans egard a personne, avec rigueur, fuivant les loix, & qu;il n'y foit procede arbitrairement. Donne a Berlin, ce 11. Juin 1772. Chez Georg Jacob Decker. (32,5 x 21,5 cm), s. 64, k. [1],  k. [14] (w tym skład.), współopr., opr. psk. z epoki.
Pieczęć, ślady zawilg., zalania i zaplamienia. Oprawa z otarciami i ubytkiem grzbietu. Zawiera dekrety, patenty, edykty i inne akty prawne w odniesieniu m.in. do łowiecywa, plowań, handlu drewnem, handlu tabaką, złotem, srebrem; regulacje celne, bankowe i finansowe. Niektóre z tych rozporządzeń odnoszą się bezpośrednio do Śląska i Polski.

1200,00 PLN

   47    GAFFAREL Jacques

Curiositez inouyes, sur la sculpture talismanique des Persans, horoscope des patriarches et lecture des estoilles.

B.m.w. 1650. (17 x 11 cm), k. [8], s. 315, [1], drzeworyty w tekście, 2 tabl. skład. w drzeworycie, opr. perg. z epoki.
Praca z dziedziny astrologii austorstwa Jacques'a Gaffarela (1601-1681), francuskiego uczonego i astrologa. Jego najsłynniejszą pracą jest to oferowane dzieło, po raz pierwszy opublikowane w 1629 roku. Dotyczy astrologii żydowskiej, w dziele zamiescił dwie tablice -  konstelacje niebieskie wyrażone w hebrajskich znakach alfabetu. Twierdził, że za pomocą tego alfabetu mozna czytać z gwiazd. Książka cieszyła się fenomenalnym sukcesem, czytało ją i doceniało wielu naukowców, jak René Descartes, Pierre Gassendi, czy Robert Fludd, zaś potężny kardynała Richelieu uczynił go swoim bibliotekarzem. Ślady zawilg. i zabrązowień, nieliczne wczesne zapiski w tekście, naddarcie tablic z drzeworytami, oprawa z otarciami i niew, zabrudzeniami. Na karcie przedtyt.: "Liber rarissimus", wpis własn. na karcie tyt., a na ostatniej pieczęć. Rzadkie.

4500,00 PLN

   48    (GERSON Johannes)

(Opera). Secunda pars operum Johannis de Gerson.

Pars 2 (z 4-ech). [Strassburg,  Idibus Decembris (13. XII) 1494.  Martinus Flach].   (30 x 21 cm), k. [257] (w tym 1 drzeworyt całostr. autorstwa Albrechta Dürera),  opr.  sk. wtórna (XVIII w?).
(IBP 2356; Hain 7622).  Tom drugi dzieł Jana Gersona (Jean Charlier de Gerson) (1363 - 1429), nazywanego Doktor christianissmus, francuskiego wykładowcy i kanclerza Uniwersytetu Paryskiego, poety, który odegrał znaczącą rolę na soborach w Pizie (1409) i Konstancji (1414 - 1418), przyczyniając się do likwidacji wielkiej schizmy zachodniej. Księgę wydrukował w Strasburgu Martin Flach, wydawca i drukarz (aktywny w latach 1487 - 1500). Edycję dzieł opracowali Johann Geiler von Kaysersberg (1445 - 1510) teolog i kaznodzieja oraz Peter Schott (ok. 1460 - 1490) humanista, prawnik i teolog. Inkunabuł. Właściwy tekst, poprzedza karta tytułowa, z umieszczonym na odwrociu całostronicowym drzeworytem, przypisywanym Albrechtowi Dürerowi. Drzeworyt przedstawia Gersona jako pielgrzyma, w oddali zamek. Pielgrzym trzyma w jednej dłoni tarczę z wizerunkiem słońca, gwiazd, księżyca i uskrzydlonego serca z wpisaną literą "T", a w drugiej kostur.  Oferowany tom 2-gi "Opery" Gersona pochodzi z 5 edycji. Na komplet dzieła składają się 4 tomy (w tym tomy 1-3 z 1494 roku, zaś tom 4-ty z 1502 roku).
Karta z drzeworytem - z podklenonymymi marginesami (bocznym i dolnym), dolny margines wszystkich kart zawilgocony, przy końcu coraz mocniej, zawiera także śaldy innych mniej znaczących zawilgoceń (w tym górnego marginesu przy końcu). Strony numerowane ręcznie, nieliczne wczesne zapiski w tekście. Na karcie tyt. nalepka nieczytelna (uszkodzona): "Le Jesus...". Oprawa wtórna, skóra, okładki zielone, przetarte z niew. uszkodzeniami, grzbiet bogato zdobiony złoceniami oraz szyldzik z napisem "Gerson Tom II".  Wyklejki późniejsze (jak oprawa). Druk dwu-kolumnowy. Liczne inicjały malowane w epoce, w kolorze czerwonym i niebieskim (większe i mniejsze).  Rzadkie.

8000,00 PLN

   49    GLASS Thomae

Commentarii duodecim de febribus: ad Hippocratis disciplinam accommodati.

Editio ultima auctior & accuratior. Lugduni 1753. Typis Cornelii De Pecker.  Prostant Lovani Apud Joan. Franc. van Overbeke. (15,5 x 10 cm), k. [17], s. 191, [3], opr. psk. z epoki.
Zapiska na wyklejce i karcie tyt., niew. otarcia oprawy (szyldzik na grzbiecie). Stan dobry. Praca medyczna holenderskiego lekarza Thomasa Glass'a (1709-1786), zawierająca komentarze do 12 przypadków chorób objawiających się przez gorączkę.

500,00 PLN

   50    GRATIANI Antoni Marya

La Vie du Cardinal Jean François Commendon, divisée en quatre livres.

Ecrite en latin par Antoine Maria Gratiani, Evesque d'Amelia. Et traduite en françois par Monsieur Fléchier. Seconde édition. (Wyd. 2). Paris 1680. Chez Sebastien Mabre-Cramoisy, imprimeur du Roy.  (17 x 10 cm), k. [13], s. 696, k. [22], winiety w drzewor., opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 17).
Grzbiet oprawy złocony i zdobiony. Stan dobry. Życie Kardynała Jean François Commendon podzielone na cztery księgi, autorstwa biskupa i sekretarza papieskiego A. M. Graziani (1537-1611), wychowanka Jana Franciszka Commendone (1523-1584), nuncjusza apostolskiego w Polsce, kardynała silnie zaangażowanego w sprawy polskie w czasach Zygmunta Augusta i zwolennika kandydatury Henryka Walezego do tronu polskiego. Autor towarzyszył kardynałowi w misjach dyplomatycznych w Polsce i często przebywał na dworze w Krakowie. Graziani, po śmierci kardynała Commendone był specjalistą od spraw Polski przy papieżu Sykstusie V.  Rzadkie.

1400,00 PLN